Ocieplenie starego domu - czy warto?

Niektóre stare domy, które były budowane z cegły, a także postawione na potężnych fundamentach, bardzo często nie wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej. Przynajmniej na poziomie parteru. Jeżeli jednak dom był budowany w zupełnie innej technologii, to na pewno jego ocieplenie jest nie tylko bardzo korzystne, ale w wielu przypadkach wręcz niezbędne.

Stare budynki mają to do siebie, iż posiadają wiele mostków termicznych, czyli przestrzeni, przez które ucieka ogrzane powietrze na zewnątrz. Dlatego, jeżeli izolacja termiczna nie jest wykonana, to niestety możesz spodziewać się, że będziesz odczuwać poważne straty ciepła, szczególnie w sezonie grzewczym. To również przyczyni się do zwiększenia zużycia energii potrzebnego do tego, by ogrzać cały budynek, a w niektórych sytuacjach nawet ogrzewanie będzie nieefektywne. Z tego właśnie powodu warto dowiedzieć się, jak ocieplić stary dom, aby uzyskać jak najwyższy komfort cieplny.

Jak ocieplić stary dom - 5 najlepszych rozwiązań

Jeżeli właśnie zastanawiasz się nad tym, czym, a także jak ocieplić stary dom, to z pewnością warto przyjrzeć się różnym możliwościom, jakie są dostępne w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu będziesz mógł zwrócić uwagę na różnego rodzaju materiały, a także ich współczynnik przewodzenia ciepła, który jak wiadomo jest kluczowym wskaźnikiem.

Wśród polecanych metod na to, czym wykonać ocieplenie starego domu, wymienia się:

  • Styropian - jedną z najpopularniejszych metod, która jednocześnie zalicza się do jednej z najtańszych na ocieplenie starego domu, zalicza się tradycyjny styropian. Najczęściej układa się go metodą na mokro, czyli po ułożeniu styropianu, na jego powierzchnię układa się warstwę tynku zewnętrznego. Kolejną zaletą styropianu jest to, że można go z łatwością docinać, dlatego sprawdzi się w przypadku budynków o nieoczywistej bryle.
  • Wełna mineralna - zastanawiając się nad tym, czym powinna być wykonana izolacja termiczna starego domu, tutaj doskonale sprawdzi się wełna mineralna. Należy pamiętać, że zarówno wełna mineralna, jak i również styropian proponowane są w różnych gatunkach. Tutaj jednak należy patrzeć na to, aby jak wybrać materiał, którego grubość będzie największa, ale ten z najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Wełna mineralna pod tym względem posiada znacznie lepsze parametry niż styropian, dlatego będzie to efektywniejsza izolacja termiczna.
  • Ocieplanie domu pianką, a także informacje, czym ocieplić stary dom oraz rodzaje materiałów
    Izolacja pianką, a także 5 sposobów, jak ocieplić stary dom krok po kroku
  • Pianka poliuretanowa - izolacja termiczna starego domu może być z powodzeniem wykonana przy pomocy pianki poliuretanowej. Jednak warto pamiętać o tym, że przede wszystkim taką metodę stosuje się od wewnątrz. Najczęściej pianka poliuretanowa nakładana jest metodą natryskową. Dzięki czemu zyskujemy gwarancję uniknięcia nawet najmniejszych mostków termicznych, przez co ten materiał izolacyjny cieszy się bardzo dużą efektywnością. Dodatkowo nie jest potrzebna zbyt duża grubość pianki poliuretanowej, aby uzyskać odpowiednie ocieplenie starego budynku.
  • Włókna celulozy - coraz częściej wybiera się materiały, które rzeczywiście są przyjazne dla środowiska. Zastanawiając się nad tym, czym należy ocieplić stary dom, ciekawą propozycją będą na pewno włókna celulozy, które wyróżniają się satysfakcjonującym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Tutaj włókna celulozy wyróżniają się również tym, że są one trudnopalne, mimo ich pochodzenia. Natomiast dodatkową zaletą jest na pewno to, iż przyczyniają się do stworzenia w budynku korzystnego mikroklimatu ze sprzyjającym poziomem wilgotności powietrza.
  • Ocieplenie starego domu od wewnątrz - jeżeli chcesz zachować elewację starego budynku, ocieplenie domu należy wykonać od wewnątrz. W takich okolicznościach najlepiej sprawdzi się wełna mineralna, która będzie zamontowana na specjalnym szkielecie. Należy jednak pamiętać o tym, iż grubość wełny mineralnej pomniejszy mocno kubaturę budynku.

Sprawdź także ten artykuł na temat kosztów ocieplenia domu.

Koszt ocieplenia starego domu

Jeżeli już wiesz, jakie są możliwości w wyborze materiałów izolacyjnych dla starego domu, pod żadnym pozorem nie zapominaj również o tym, aby sprawdzić koszt każdego z nich. Jednak nie należy sugerować się jak najniższą ceną konkretnego materiału, ale tym, czy rzeczywiście zapewni odpowiednią izolację termiczną. Przykładowy koszt za wełnę mineralną, która posiada grubość 12 cm, będzie wynosić niespełna 40 złotych za jedną rolkę. Natomiast koszt styropianu za całe opakowanie wyniesie ok. 100 złotych.

Mając na uwadze wszystkie możliwe rozwiązania, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko bardzo mocno zastanowić się nad tym, który materiał izolacyjny sprawdzi się w przypadku naszego domu do remontu. Oczywiście to nie jest jeden problem, z którym bardzo często się zmierzamy. Ponieważ oprócz niego szukamy również odpowiedzi na pytania typu, co to jest dom pasywny, jak ocieplić garaż blaszany, gdzie tanio kupić domek holenderski, czy też jaki styropian na podłogę okaże się najlepszy.

ikona podziel się Przekaż dalej