O ociepleniu tego elementu domu często się zapomina. A to duży błąd i ogromna strata ciepła!
Ocieplenie sufitu od wewnątrz jest możliwe przede wszystkim dla sufitów podwieszanych. W niektórych przypadkach można również zastosować preparaty, które nieznacznie zmniejszą współczynnik przepuszczalności ciepła. Jakie materiały są najlepsze do ocieplenia sufity? Kiedy i jak powinno się to robić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy można montować ocieplenie sufitu od wewnątrz?
Ocieplenie sufitu od wewnątrz montuje się zwykle w przypadku sufitu podwieszanego, położonego pod nieocieplanym stropem. Ocieplenie od wewnątrz może też dotyczyć montażu izolacji sufitu w garażu.
W pierwszym przypadku najlepszymi rozwiązaniami są styropian, polistyren ekstrudowany XPS lub wełna mineralna. Podobne materiały stosuje się do ocieplenia sufitu w piwnicy. W garażu można natomiast zastosować warstwę pianki PUR.
W pewnych przypadkach może być konieczne docieplenie sufitu w bloku. Zdarza się to np. kiedy mieszkanie na ostatnim piętrze nie jest odpowiednio odizolowane od góry. Dotyczy to szczególnie starszych bloków. Oprócz tradycyjnych płyt styropianu różne firmy proponują nowocześniejsze rozwiązania np. specjalne masy termiczne, piankę PUR lub ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy. W blokach sufity są niskie, więc im cieńszy materiał tym mniej zajmie miejsca. Z tego powodu warto też rozważyć zastosowanie płyt PIR.
Ocieplanie od wewnątrz, zwłaszcza w bloku jest zawsze problematyczne, ponieważ zimne powietrze skrapla się po zewnętrzne stronie zimnej ściany i może powodować gromadzenie wilgoci oraz rozwój grzyba czy pleśni. Styropian jest tani i nie obniża tak bardzo sufitu, ale nie zapobiega nagromadzaniu wilgoci. Wełna mineralna jest doskonała do wyciszania i ocieplania od wewnątrz, niestety obniża sufit nawet o 15 cm. Wymaga też odpowiedniego wykończenia, co dodatkowo zajmuje miejsce i czasu na schnięcie. Dlatego ostateczny wybór materiału zależy od możliwości finansowych i oczekiwanych efektów.
Jak wygląda montaż izolacji sufitu?
Zobacz cennik ocieplenia sufitu
Ocieplenie sufitu wełną mineralną
Na początek rozpatrzmy przypadek sufitu podwieszanego w domu jednorodzinnym. Jeżeli nad sufitem znajduje się nieogrzewane poddasze, to wilgoć i ekstremalne temperatury nie docierają bezpośrednio do stropu. Możemy tu zastosować styropian, wełnę i każdy inny materiał o podobnych właściwościach. Jak ocieplić sufit podwieszany? Najlepiej zrobić to wełną mineralną. Jest optymalna ze względu na stosunek ceny do jakości ocieplenia. Montaż izolacji sufitu podwieszanego wymaga szyn i profili, nad którymi będzie układany materiał izolacyjny. Szyny montujemy na poziomie wyznaczonym przez szerokość maty wełnianej.
Krok pierwszy:
Wyznacz oczekiwany poziom sufitu i grubość płyty gipsowo-kartonowej. Nad wyznaczoną wysokością zamontuj profile (instrukcje mogą się różnić w zależności od wybranego rodzaju profili).
Krok drugi:
Docinając wełnę do odpowiednich wymiarów zamontuj ją na całej powierzchni, po wewnętrznej stronie profili. Zacznij od pasków wełny między szyną a profilem. Jeżeli kładziesz dwie warstwy wełny pamiętaj o ułożeniu jej na zakładkę z pierwszą warstwą. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnia, łazienka) konieczne jest przykrycie wełny folią paroizolacyjną.
Krok trzeci:
Zamontuj sufit podwieszany zgodnie z instrukcją producenta.
Ocieplenie sufitu styropianem
Ocieplenie sufitu od wewnątrz nie musi być wykończone podwieszanymi płytami g-k. Jeżeli ocieplamy pod stropem betonowym, to montaż izolacji sufitu można przeprowadzić metodą lekka mokrą.
Krok pierwszy:
Oczyść i zagruntuj powierzchnię stropu.
Krok drugi:
Przygotuj zaprawę klejową zgodnie z instrukcją i rozprowadzaj ją równomierne przed przymocowaniem płyt do sufitu. Płyty mocuj na „mijankę”, żeby zminimalizować powstawanie mostków cieplnych.
Krok trzeci:
Jeżeli jest to konieczne można wzmocnić mocowanie za pomocą kołków. Przed tynkowaniem lub wykończeniem zaprawą powinno się sprawdzić czy nie powstały nierówności. W razie czego należy je wyrównać szlifierką.
Krok czwarty:
Przeprowadź zaplanowane wykończenie sufitu. Sufity ocieplony styropianem w ten sposób można otynkować lub nałożyć zaprawę i pomalować dowolną farbą do tego przeznaczoną.
Jak ocieplić sufit w bloku?
Sufit w bloku można ocieplić stosując sufit podwieszany. Jest to jednak metoda niewskazana w niskich pomieszczeniach. Można również wykorzystać drugą metodę – klejenie styropianu bezpośrednio do powierzchni sufitu.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pianki PUR. Ocieplenie pianką najczęściej zleca się specjalistycznej ekipie, która ma dostęp do sprzętu i odpowiednie umiejętności.
Ile kosztuje ocieplenie sufitu?
Jak widać istnieje wiele metod i materiałów, które pozwalają na skuteczne ocieplenie sufitu od wewnątrz. Niektóre wymagają odpowiedniego sprzętu lub dodatkowych elementów mocujących. Dlatego odpowiedź na pytanie ile kosztuje ocieplenie sufitu nie jest łatwa. Dodatkowo ceny materiałów się zmieniają.
Tradycyjnie do najtańszych materiałów termoizolacyjnych należy styropian. Jego montaż jest bardzo łatwy, zwłaszcza pod płaskim stropem betonowym. Z tego powodu wielu właścicieli decyduje się na montaż izolacji sufitu we własnym zakresie.
Montaż ocieplenia sufitu podwieszanego jest bardziej skomplikowany i wymaga większej ilości elementów składowych. Montaż całego sufitu z ociepleniem może kosztować około 150-300 zł/m2. Jednak cena głównie dotyczy płyt i stelażu. Sam koszt materiałów ociepleniowych to:
Materiał | Cena |
---|---|
Wełna mineralna | 25-35 zł/m2 |
Styropian | 20-30 zł/m2 |
Pianka PUR | 75 zł/m2 (grubość 20 cm) |
Robocizna wynosi ok. 50 zł/m2. Należy brać pod uwagę, że przy montowaniu sufitu podwieszanego położenie ocieplenia i wyciszenia oraz sam montaż płyt g-k nie są rozdzielane. Średnio w 2024 roku montaż i ocieplenie sufitu na 20 m2 powierzchni może kosztować ok. 600-1200 zł.
Ceny i koszty nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dokładnych wyliczeń można dokonać tylko znając specyficzną sytuację i mając wybrane konkretne materiały. O wstępną wycenę konkretnego przypadku najlepiej poprosić specjalistę.
Źródła:
- Anna Kazimierowicz, Ocieplenie sufitu podwieszanego – czy można ocieplić sufit podwieszany? Jak to zrobić? https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/ocieplenie-sufitu-podwieszanego-czy-mozna-ocieplic-sufit-podwieszany-jak-to-zrobic-aa-Yqg9-etD7-pUDz.html, dostęp 18.11.2024
- Ocieplenie sufitu podwieszanego — instrukcja krok po kroku, https://www.castorama.pl/instrukcja-wideo-montaz-i-izolacja-sufitu-podwieszanego-ins-95639.html, dostęp 18.11.2024
- Ocieplenie sufitu styropianem — co warto wiedzieć? https://renowa24.pl/Ocieplenie-sufitu-styropianem-co-warto-wiedziec-blog-pol-1601506395.html, dostęp 18.11.2024
- Ocieplenie sufitu podwieszanego – czym je wykonać, https://www.izolmax.pl/ocieplenie-sufitu-podwieszanego-czym-je-wykonac, dostęp 18.11.2024