Jak prawidłowo ocieplić podłogę na gruncie lub nad piwnicą?
Ocieplenie podłogi na gruncie lub nad piwnicą służy zabezpieczeniu przed zimnem i wilgocią. Chociaż nie jest to trudne, trzeba wiedzieć jak prawidłowo ułożyć lub zamontować izolację. Od tego będzie zależało jak trwałe i skuteczne będzie ocieplenie naszej podłogi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podstawy ocieplenia podłogi na gruncie i nad piwnicą
Podłoga na gruncie a strop nad piwnicą
Podłoga na gruncie i podłoga lub strop nad piwnicą to dwa różne przypadki. Ocieplenie podłogi musi być dostosowane do tego jak przestrzeń pod podłogą będzie oddziaływać na jej powierzchnię.
W przypadku gruntu mamy do czynienia nie tylko z zimnem, ale zwiększonym ryzykiem przenikania wilgoci. Z drugiej strony grunt stanowi naturalne podłoże, na którym (przy odpowiednim zagęszczeniu) można położyć warstwy izolacji.
Jeżeli ocieplamy lub docieplamy strop nad nieogrzewaną piwnicą w domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu na parterze, to dobór materiałów zależy od budulca i konstrukcji samego stropu. Najbardziej ogólnie bierzemy pod uwagę stropy betonowe i drewniane. Betonowe można ocieplić metodą lekką mokrą, z użyciem styropianu lub wełny mineralnej. Drewniany strop posiada naturalne przestrzenie między legarami, które wypełnia się styropianem lub wełną. Na to można nałożyć dodatkową warstwę, mocowaną łatami. To zapobiega powstawaniu mostków termicznych.
Ocieplenie podłogi – najczęściej używane materiały
Czym najlepiej ocieplić podłogi? Izolacja podłogi na gruncie wymaga materiału odpornego na wilgoć i zapewniającego ochronę przed ucieczką ciepła. Najchętniej wybieranym materiałem jest styropian, ze względu na niską cenę i łatwość montażu. Drugim chętnie używanym materiałem jest wełna mineralna w postaci płyt. Coraz częściej też zamiast montażu płyt używa się pianki PUR, nanoszonej metodą natrysku. Pianka jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku ocieplania stropów. Dzięki jednolitej strukturze pozwala uniknąć mostków cieplnych. Do ocieplenia posadzki nad gruntem powinno się używać pianki zamkniętokomórkowej, która jest odporna na obciążenia i wilgoć. Ponadto do podłogi nad piwnicą można użyć płyt OSB i podobnych.
Oprócz materiałów izolacyjnych powinniśmy brać pod uwagę efekt wyciszający, zwłaszcza przy ocieplaniu stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Spośród wymienionych materiałów najlepiej izoluje dźwięk wełna mineralna. Wytłumienia hałasów wymagają przede wszystkim stropy drewniane i monolityczne żelbetowe.
Ocieplenie podłogi na gruncie krok po kroku
Coraz więcej budynków posiada podłogi montowane bezpośrednio na gruncie, dlatego tak ważna jest ich prawidłowa izolacja termiczna. Według standardu WT 2021 współczynnik przenikania ciepła dla podłogi na gruncie nie powinien przekraczać U=0,30 W/m2K. To należy brać pod uwagę dobierając grubość warstwy izolacyjnej. W przypadku styropianu lub wełny powinno to być około 10 cm.
W przypadku starego domu zaczynamy od usunięcia starej posadzki i warstw pod nią, do poziomu gruntu rodzimego. Izolując podłogę na gruncie w sposób tradycyjny podejmujemy następujące kroki:
- Ocieplenie podłogi zaczynamy od usypania podsypki piaskowej (piasek zmieszany ze żwirem) na gruncie rodzimym. Grunt znajdować się powinien na poziomie ławy fundamentowej, a podsypka będzie kładziona tuż nad poziomem ławy. Podsypkę trzeba dobrze ubić i zagęścić pod wylewkę.
- Na ubitą podsypkę wylewamy warstwę z tzw. chudego betonu.
- Kolejna będzie warstwa folii lub papy przeciwwilgociowej. Materiał ten powinien być połączony z izolacją przeciwwilgociową poziomą ścian fundamentowych.
- Właściwy materiał do izolacji termicznej (styropian, wełna) kładziemy na folię i przykrywamy drugą warstwą folii pod wylewkę z jastrychu. W ten sposób zapobiegniemy przenikaniu wylewki do warstwy izolacyjnej.
- Wylewamy jastrych pod podłogę i po jego wyschnięciu przechodzimy do położenia posadzki.
Izolację podłogi na gruncie można przeprowadzić też prościej. Zamiast styropianu możemy zastosować beton keramzytowy. Keramzyt spełnia rolę izolacji termicznej i betonowego podłoża. Nie będzie też konieczna podsypka. Zamiast tego na grunt rodzimy kładzie się około 40 cm lekkiego betonu keramzytowego. Na to idzie folia przeciwwilgociowa i wylewka jastrychowa. Na sam koniec, po wyschnięciu podkładu kładziemy posadzkę.
Izolacja podłogi na gruncie nie jest trudna. Trzeba tylko pamiętać o starannym wykonaniu u zachowaniu odpowiedniej kolejności.
Jak ocieplić podłogę nad piwnicą?
Do ocieplenia podłogi nad stropem drewnianym wystarczy styropian. Musi być jednak materiałem o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia i ściskanie (EPS 100, najlepiej dach/podłoga). Można też zastosować wełnę mineralną w postaci płyt. Alternatywą są płyty PIR – odporne na wilgoć i ściskanie.
Pod materiał izolacyjny, układany między legarami, najlepiej położyć warstwę folii paroizolacyjnej, chroniącej przed wilgocią. Płyty materiału termoizolacyjnego nakrywamy płytami OSB mocowanymi do legarów. Zaletą suchej metody ocieplania jest brak konieczności kładzenia drugiej warstwy folii pod wylewkę. Nie musimy też czekać na wyschnięcie jastrychu z wykończeniem posadzki.
W przypadku podłogi nad stropem betonowym można ułożyć zamiast styropianu płyty OSB lub z wodoodpornej sklejki. Ułożenie pod nimi folii jest zalecane ale nie konieczne. Na płytach można układać podłogę.
Grubość styropianu zalecana w tego typu przypadkach wynosi
Ocieplenie podłogi nad piwnicą może się przydać nie tylko w domach jednorodzinnych, ale np. w mieszkaniu na parterze. Trzeba jednak zaznaczyć, że najlepszym rozwiązaniem jest ocieplanie od strony pomieszczenia nieogrzewanego. Zasada jest podobna jak przy ocieplaniu ścian zewnętrznych. Jeżeli zimne powietrze zetknie się z cieplejszą powierzchnią, to zacznie się skraplać. W efekcie może wilgoć się gromadzić między powierzchnią ocieplaną a materiałem termoizolacyjnym.
Żeby ocieplić strop nad nieogrzewaną piwnicą możemy zamiast płyt zastosować piankę PUR. Metoda natryskowa jest szybka i łatwa do realizacji. Ze względu na wilgoć – podobnie jak w przypadku innych powierzchni piwnicznych – najlepsza jest pianka zamkniętokomórkowa.
Strop nad nieogrzewaną piwnicą w mieszkaniu na parterze może być jednak trudny do ocieplenia od spodu. Chociażby dlatego, że jest to przestrzeń wspólna i wymaga zgody właściciela lub administracji domu. W tym przypadku możemy rzeczywiście ocieplić podłogę nad piwnicą.
Ocieplenie podłogi na gruncie i nad piwnicą pozwalają zachować nawet do 20% więcej ciepła w domu. Dzięki temu nie będziemy mogli łatwiej i tanim kosztem utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu ogrzewanym.
Źródła:
- W jaki sposób prawidłowo ocieplić podłogę na gruncie? https://new-house.com.pl/blog-akademia-budowlana/post/1456, dostęp 04.11.2024
- Artur Miszczuk, Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/sciany-i-stropy/303764,ocieplanie-podlog-na-gruncie-i-stropow-nad-nieogrzewanymi-piwnicami, dostęp 04.11.2024
- Ocieplenie podłogi na gruncie i stropu nad piwnicą. Czym się kierować przy wyborze izolacji termicznej? https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/ocieplenie-podlogi-na-gruncie-i-stropu-nad-piwnica-czym-sie-kierowac-przy-wyborze-izolacji-termiczne-aa-cvHh-DNnv-zxym.html, dostęp 04.11.2024
- Docieplenie podłogi na gruncie i na stropie – jak poprawnie wykonać? https://www.castorama.pl/docieplenie-podlogi-na-gruncie-i-na-stropie-jak-poprawnie-wykonac-ins-65512.html, dostęp 04.11.2024