Jak wykonać ocieplenie domu styropianem krok po kroku?
Ocieplenie domu styropianem to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych przez inwestorów. Aby jednak ocieplenie budynku było trwałe i spełniało swoje funkcje termoizolacyjne, warto pamiętać o kilku zasadach, które odnoszą się między innymi do odpowiedniego przygotowania podłoża czy też zaprawy klejącej.
Jeśli planujesz ocieplenie ścian budynku, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej otrzymasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocieplenie budynku styropianem - przygotowanie i gruntowanie podłoża
Przed przystąpieniem do prac istotnym czynnikiem pozostaje dokładnie sprawdzenie powierzchni podłoża. Podłoże powinno być odpowiednio równe, suche, pozbawione kurzu i zanieczyszczeń. Wszelkich zanieczyszczeń możemy pozbyć się za pomocą miękkiej gąbki lub wody pod ciśnieniem. Stare tynki i powłoki malarskie o słabej przyczepności należy usunąć, a ubytki uzupełnić zaprawą klejącą.
Na równe i czyste podłoże nakładamy grunt akrylowy. Taki zabieg umożliwi otrzymanie jednolitej warstwy o mniejszej chłonności, stwarzając jednocześnie odpowiednie warunki do wiązania zapraw klejących. Sprawdź także aktualny cennik elewacji i prac elewacyjnych.
Po wyznaczeniu wysokości cokołu można przystąpić do montażu listwy startowej. Jej szerokość powinna być dostosowana do grubości styropianu. Listwa startowa bardzo często pokrywa się z cokołem budynku, dlatego powinniśmy skrócić warstwę izolacji do poziomu. Następnie wkręcamy listwę startową przy pomocy kołków rozporowych, zachowując przy tym odległość 40 cm. Warto pamiętać, że listwy startowe muszą się łączyć w narożach.
Przygotowanie zaprawy klejącej i jej aplikacja
Ilość czystej wody, którą powinniśmy wlać do pojemnika, musi odpowiadać dawce zalecanej przez producenta. W czasie mieszania należy stopniowo wsypywać zawartość kupionej zaprawy klejącej. W celu uzyskania jednolitej masy zaleca się mieszanie zawartości za pomocą wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem. Otrzymaną konsystencję należy pozostawić na 5 minut. Przygotowaną zaprawę klejącą umieszczamy na płycie styropianowej metodą obwodowo-punktową, według której klej nakłada się wzdłuż krawędzi płyty. Podczas ocieplenia ścian, pas zaprawy klejącej o szerokości 1-2 cm aplikujemy na obrzeże płyty termoizolacyjnej i placki o średnicy 8-12 cm.
Ocieplenie budynku styropianem – mocowanie płyt termoizolacyjnych
Ocieplenie domu jednorodzinnego styropianem polega na przyłożeniu płyt termoizolacyjnych do ścian i ich przyciśnięcie w celu otrzymania równej płaszczyzny. Płyty przyklejamy od dołu ściany. Jeśli zaprawa klejąca będzie wystawać poza płytę termoizolacyjną, wówczas powinniśmy ją usunąć. Po mocowaniu płyty nie powinny być ponownie poruszane ani dociśnięte. Podczas ich przyklejania za pomocą poziomy wskazane jest regularne sprawdzanie, czy powierzchnia jest równa.
Ocieplenie domu styropianem - pozostałe prace
Czas na mocowanie kołków. Do mocowania kołków można przystąpić nie wcześniej niż po upływie 24 godzin od momentu przyklejania płyt. Warunki dodatkowego mechanicznego za pomocą łączników powinien określać projekt techniczny. Ocieplenie domu styropianem niesie ze sobą konieczność zastosowania kołków z tworzywa sztucznego. Wykorzystanie kołków jest niezbędne dla budynków, których wysokość przekracza 12 m i mają osłabione podłoże. Ostateczną decyzję o potrzebie ich montażu podejmuje projektant.
Kolejny krok to zatapianie siatki zbrojącej. Aby wykonać warstwę zbrojoną, powinniśmy zastosować siatkę wykonaną z włókna szklanego. Jej gramatura nie może być mniejsza niż 145 g/m2. Warto pamiętać, że siatka zbrojąca musi być niewidoczna, co oznacza, że konieczne jest jej całkowite zatopienie w kleju. Nie może jednak leżeć na warstwie termoizolacyjnej.
Ostatni krok to aplikacja podkładu gruntującego i tynku. Podkład gruntujący ma wyrównać i zapobiec pojawieniu się przebarwień na powierzchni tynku. Dzięki niemu wykonanie zaprawy tynkarskiej staje się łatwiejsze. Przed nałożeniem, powinniśmy zmienić jego kolor, aby odpowiadał barwie tynku, który będziemy nakładać. Wyprawę tynkarską należy aplikować po trzech dniach od przygotowania warstwy zbrojonej.