Jaki wybrać rodzaj ocieplenia?

Na całkowity koszt ocieplenia domu duży wpływ ma przede wszystkim rodzaj ocieplenia, na jaki się zdecydujemy. To od zastosowanej metody uzależniony jest szacunkowy kosztorys ocieplenia ścian budynku. Elewacje w domach jednorodzinnych mogą być ocieplone za pomocą styropianu lub wełny mineralnej.

Pierwszy z materiałów wykazuje wysoką odporność na wilgoć, a jego niska cena sprawia, że doskonale sprawdzi się w przypadku ścian jednowarstwowych lub dwuwarstwowych. Ocieplenie ścian budynku z wykorzystaniem styropianu jest zdecydowanie prostsze. Styropian może być zastosowany również do docieplenia budynków. Relację i koszty ocieplenia domu jednorodzinnego znajdziesz w tym artykule.

Wełna mineralna charakteryzuje się podobnymi parametrami termoizolacyjnymi, którymi opatrzony jest styropian. Na dodatek jest bardzo elastyczna. Jako, że wymaga wykorzystania rusztów drewnianych, które utrzymują ciepło i są mało odporne na wilgoć, koszt ocieplenia domu z zastosowaniem wełny mineralnej będzie wyższy niż w sytuacji ocieplenia budynku styropianem.

Ocieplanie domu styropianem może mieć różny koszt. Koszt ocieplenia ścian styropianu zależy od wielkości i grubości materiału, a także od kosztu wykonania.
Koszt ocieplenia domu za m2 wełną mineralną i styropianem

Koszt ocieplenia domu styropianem

Kosztorys ocieplenia ścian za pomocą styropianu zależy od wykorzystanej metody, grubości ocieplenia oraz powierzchni i stanu ścian zewnętrznych. Większych kosztów ocieplenia domu mogą spodziewać się osoby, które zdecydowały się na renowację ścian budynku.

W cenie ocieplenia domu znajdziemy wydatki związane z zakupem izolacji i zaprawy klejącej. Za metr kwadratowy styropianu przyjdzie nam zapłacić 20-25 zł/m2, zaś zaprawa klejąca kosztować nas będzie 2 zł/kg, przy czym jej wydajność będzie wynosiła 4-5 kg/m2. Czyli całkowity koszt tych materiałów opiewać będzie na kwotę 11000-14000zł.

Ponadto zmuszeni będziemy kupić siatkę w cenie 2,2-3,70 zł/m2, która wystarczy na pokrycie 1-1,1 m2 ściany oraz klej opatrzony kwotą 1,5-2 zł/kg – na 1 metr kwadratowy ściany będzie nam potrzebne 3,5 kg kleju. Koszyk zakupów, w którym znajdzie się siatka i klej, łącznie będzie nas kosztować 3100-4430 zł.

Koszt ocieplenia domu uwzględnia również zakup tynku zewnętrznego. Za najtańszy tynk mineralny zapłacimy 5000 zł, za najdroższy tynk silikonowy – 20.000 zł.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Ostateczna cena za ocieplenie domu o powierzchni 400 m2 styropianem, włącznie z robocizną, może wynieść ok. 47868 zł. Tak więc jeden metr kwadratowy ocieplenia ścian może nas kosztować 119,67 zł. Jeśli interesuje cię cennik elewacji i prac elewacyjnych, znajdziesz go w tym artykule.

Kosztorys ocieplenia ścian domu wełną mineralną

Koszt ocieplenia domu wełną mineralną będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku wykorzystania styropianu. Wydatki obejmować będą przede wszystkim zakup wełny mineralnej i rusztów drewnianych. Poza niezbędnymi do ocieplenia budynku materiałami, które kosztować nas będą 43000zł, należy uwzględnić koszt robocizny – 16444 zł.

Łączna kwota ocieplenia domu o powierzchni 400 m2 wełną mineralną wyniesie 59444 zł, przy czym za jeden metr kwadratowy przyjdzie nam zapłacić 148,61 zł. Sprawdź także w tym artykule, jaki rodzaj styropianu wybrać na ocieplenie domu.

ikona podziel się Przekaż dalej