Jak zmierzyć powierzchnię poddasza do ocieplenia?

Dokładne wyliczenie powierzchni poddasza może być dość skomplikowane. Pamiętajmy, że powierzchnia do ocieplenia nie równa się powierzchni górnej kondygnacji. W wyliczeniach musimy uwzględnić wymiary sufitów oraz wszystkich skosów. Dokładne kalkulacje wykonamy wyłącznie poprzez wymierzenie całego poddasza. Możemy też skorzystać z uniwersalnego wzoru, który pozwoli nam na uzyskanie orientacyjnego wyniku. Należy przyjąć, że na każdy 1 m2 powierzchni górnego piętra przypada 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia.

Sytuacja upraszcza się, jeżeli nie mamy poddasza użytkowego. Wtedy izolacja poddasza może być wykonana górnym stropie, a powierzchnia, na której będziemy wykonywać prace będzie równa powierzchni sufitu na piętrze.

Niezbędne materiały podczas ocieplania poddasza

Duży wpływ na koszt ocieplenia dachu ma rodzaj zastosowanych materiałów. Do naszych prac będą potrzebne:

Wełna mineralna – bardzo dobrze sprawdza się podczas ocieplania poddaszy użytkowych. Możemy wybrać pomiędzy wełną mineralną, a szklaną. Najpopularniejszym producentem wełny jest firma Rockwool. Alternatywą może być jedynie dobry jakościowo styropian. Pamiętajmy jednak, że nie jest to materiał elastyczny, a jego montaż na skomplikowanych skosach może przynieść nam wiele problemów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej jakościowo wełny mineralnej, która pozwoli wyeliminować wszystkie mostki termiczne. W naszych wyliczeniach uwzględnimy zakup wełny mineralnej Rockwool ze średniej półki cenowej. Jej grubość to 25 cm.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną - sprawdź aktualne ceny materiałów i robocizny
Wełna mineralna w rolce rozwijana przez fachowca w czerwonych rękawiczkach w czasie ocieplania poddasza

Profile stalowe – potrzebujemy ich do wykonania stelażu, który przytrzyma wełnę mineralną. Nieco tańszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie drewnianych łat. Jednak drewno nie będzie tak trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur.

Folia paroizolacyjna – ocieplenie poddasza powinno być dodatkowo zabezpieczone folią paroizolacyjną, która uchroni wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli na poddaszu będzie znajdowała się kuchnia bądź łazienka. Są to pomieszczenia, w których wilgotność powietrza jest dość wysoka.

Taśmy izolacyjne – stosujemy je w miejscach połączeń folii paroizolacyjnej. Dzięki temu stworzymy szczelną powłokę, która nie przepuści wilgoci.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną - jaka będzie łączna cena za m2?

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wypełnij formularz

Załóżmy, że górna kondygnacja naszego domu jednorodzinnego zajmuje 100 m2 i jest ona de facto poddaszem użytkowym. Do ocieplenia będą więc również skosy. Powyższą powierzchnie mnożymy przez 1,4 co daje nam 140 m2 do ocieplenia. W naszym wyliczeniu uwzględnimy zakup materiałów ze średniej półki cenowej. Jest to najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a jakością. Do prac zatrudnimy stosunkowo niedrogą ekipę budowlaną, skorzystanie z usług większych firm oznaczałoby zwykle wyższe koszty.

  • Koszt zakupu materiałów powinien zamknąć się w kwocie 6 225.80 zł
  • Cena ocieplenia poddasza w kategorii robocizna to 6 879,60 zł

Z poniższego cennika wynika, że całkowity koszt ocieplenia poddasza o łącznej powierzchni 140 metrów kwadratowych wyniesie ok. 13 105,40 zł. Przykładowy kosztorys prac można znaleźć poniżej:

Koszt ocieplenia poddasza

Modyfikuj
  • Mój kosztorys13 105 zł
  • Niska cena10 584 zł
  • Średnia cena13 105 zł
  • Wysoka cena18 229 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 44,47 zł/m2 140,00 m2 6 225,80 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 49,14 zł/m2 140,00 m2 6 879,60 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
SUMA: 13 105,40 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 35,57 zł/m2 140,00 m2 4 979,80 zł
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 40,03 zł/m2 140,00 m2 5 604,20 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
SUMA: 10 584,00 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 44,47 zł/m2 140,00 m2 6 225,80 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 49,14 zł/m2 140,00 m2 6 879,60 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
SUMA: 13 105,40 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 51,14 zł/m2 140,00 m2 7 159,60 zł
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 79,07 zł/m2 140,00 m2 11 069,80 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
SUMA: 18 229,40 zł

Oczywiście powyższa kalkulacja jest jedynie poglądowym wykazem wszystkich prac. Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty od firm z wyceną ocieplenia Twojego poddasza, wypełnij zapytanie o zlecenie budowlane na naszej stronie. Otrzymasz bezpłatnie konkretne oferty cenowe od fachowych firm budowlanych.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną - sprawdź aktualne ceny materiałów i robocizny
Ocieplenie poddasza wełną mieralną wokół drewniane okna dachowego na strychu

Cena ocieplenia poddasza wełną mineralną w alternatywnych kalkulacjach

Kosztorys ocieplenia dachu przedstawiony powyżej dotyczył cen robocizny i materiałów w standardzie pośrednim. Jednak każdy inwestor może się także zdecydować na standard ekonomiczny bądź wysoki. Poszczególne kalkulacje można również zobaczyć przełączając zakładki na powyższym kosztorysie.

Kalkulacja ekonomiczna – obejmuje zakup najtańszych materiałów oraz wynajęcie najtańszych fachowców. Minimalny koszt ocieplenia poddasza wyniesie w tym wypadku 10 584 zł. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Oszczędności związane z zakupem najtańszych materiałów i wynajęciem tanich (często niedoświadczonych) fachowców stanowią pewne ryzyko. Materiały z najniższej półki z pewnością nie zapewnią nam optymalnej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Może się to wiązać z późniejszym zwiększeniem kosztów, które poniesiemy na ogrzewanie poddasza.

Wełna mineralna - sprawdź promocje

Kalkulacja w wysokim standardzie – jest to rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują najwyższej jakości, a wysokie koszty nie są dla nich odstraszające. W najwyższym standardzie zakupujemy najlepsze materiały wykończeniowe i zatrudniamy drogą, sprawdzoną ekipę fachowców o odpowiednio wysokim cenniku prac. Ocieplenie naszego poddasza w najwyższym standardzie obejmie koszty rzędu 18 229 zł (czyli niemal o 8 000 zł więcej niż w standardzie ekonomicznym). Pamiętajmy jednak, że najlepsze jakościowo materiały zapewnią najlepszy poziom izolacji termicznej. Z kolei doświadczeni fachowcy udzielą nam długiego okresu gwarancyjnego.

Czy ocieplanie poddasza użytkowego można wykonać samodzielnie?

Ocieplenie strychu możemy oczywiście wykonać samodzielnie. Prace nie wydają się zbyt skomplikowane, jednak wymagają dużego doświadczenia i wiedzy. Za tego typu prace nie powinny zabierać się osoby, które robią to po raz pierwszy.

Samodzielne ocieplenie poddasza może przynieść pewne oszczędności, jednak łatwo wykonać prace w sposób niewłaściwy. Pamiętajmy, że wełna mineralna musi być łączona w odpowiedni sposób. Wszystkie niedokładności i szczeliny spowodują powstawanie mostków termicznych. Te z kolei wpłyną na zmniejszenie poziomu izolacji poddasza. Dlatego w wielu przypadkach samodzielne wykonanie ocieplenia jest tylko pozorną oszczędnością. Koszty zaoszczędzone na fachowcach trzeba później poświęcić na intensywniejsze ogrzewanie pomieszczeń w okresach zimowych.

Kiedy możemy przystąpić do ocieplania poddasza?

Prace związane z ociepleniem poddasza następują po zakończeniu robót związanym z montażem połaci dachowej. Jeśli nie chcemy użytkować poddasza od razu, to z pracami nie musimy się specjalnie spieszyć. Odczekajmy najpierw do pierwszych intensywnych opadów atmosferycznych. Będzie to test dla szczelności naszego pokrycia dachowego. Ocieplenie skosów wykonajmy dopiero wtedy, gdy upewnimy się, że nasze pokrycie dachowe jest całkowicie szczelne. Takie działania pozwolą nam na uniknięcie zawilgocenia wełny mineralnej od strony zewnętrznej.

Podobna sytuacja dotyczy ocieplania poddaszy w starych budynkach. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy najpierw ocenić szczelność dachu oraz stan więźby dachowej. Dobrym pomysłem będzie dodatkowe zabezpieczenie krokwi, które zostaną ukryte pod ociepleniem.

ikona podziel się Przekaż dalej