Mostki termiczne – przyczyny powstawania i sposoby na radzenie sobie z nimi
Mostek termiczny jest swego rodzaju „dziurą” w warstwie izolacyjnej budynku. Są to takie miejsca, przez które ucieka nam ciepło – bynajmniej znacznie więcej, jak przez resztę zewnętrznej przegrody. Jak powstają mostki termiczne w budynkach oraz właściwie jak usuwać mostki cieplne?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mostek termiczny - podstawowe informacje
Czym właściwie jest mostek termiczny?
Mostki termiczne w przegrodach budowlanych są po prostu elementem owej przegrody. Posiadają bardzo niskie przewodzenie ciepła, a więc ucieka ono zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do różnicy temperatur na zewnątrz i w środku budynku (np. łączenie ścian ze stropem). Często w miejscu mostka może dojść także do wykroplenia się wilgoci z powietrza – dalszą tego konsekwencją jest zawilgocenie owego miejsca i pojawienie się… grzybów!
Posiadamy dwa rodzaje mostków termicznych:
- punktowe – najczęściej pojawiają się poprzez elementy mocujące (np. kotwy stalowe),
- liniowe – są bardziej kłopotliwe i często tworzą się w miejscu, gdzie balkon przecina izolację cieplną zewnętrznej ściany. Tworzy się wtedy podłużne pasmo, przez które z łatwością ucieka ciepło.
Mostki termiczne w budynkach – przyczyny i miejsca powstawania
Można wyróżnić 3 główne przyczyny, jeżeli chodzi o przyczynę powstawania mostków cieplnych:
- Przerwanie ciągłości izolacji – jeżeli warstwa izolacji zostanie ułożona niestarannie i nieszczelnie, to mostek termiczny wówczas na pewno się pojawi! Szczególnie lubi wystąpić wówczas w miejscu, gdzie niewłaściwie wykonano łączenie elementów izolacyjnych, w oknach czy drzwiach, ale też ociepleniu połączeń elementów konstrukcji budowlanej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć mostki cieplne.
- Pocienienie warstwy izolacji – mostek termiczny powstanie wówczas, gdy warstwa izolacji termicznej będzie niewystarczająca gruba. Ważne jest więc dobieranie jej grubości już podczas projektowania zwłaszcza tam, gdzie mostek termiczny może się pojawić!
- Niejednorodna przegroda w konstrukcji – jest to po prostu występowanie elementów lepiej przewodzących ciepło w samej konstrukcji przegrody, np. w krokwi między izolacją (gdy budujesz dach).
Powinieneś zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka miejsc, gdzie mogą wystąpić mostki termiczne w przegrodach budowlanych:
- połączenia ościeżnica-ościeże w oknach lub drzwiach,
- połączenia ościeżnica-dach,
- daszki, gzymsy i płytki balkonowe,
- łączenie ścian ze stropem,
- łączenie stropów z piwnicą (nieogrzewaną),
- podciągi, tarasy, kominy, stropy nadwieszone, system odprowadzania wody z deszczówki,
- barierki, elewacje z drewna,
- połączenie balkon-strop,
- połączenie dach-ściana zewnętrzna,
- nadproża i wieńce.
Dobrą metodą znajdywania mostków cieplnych będzie… termowizja. Jeśli wykonasz zdjęcie termowizyjne dokładnie zobaczysz bowiem cały rozkład cieplny danego elementu – a to wskaże na pewno drogę ucieczki ciepła! A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, ile ciepła ucieka z domu?
Jak usuwać mostki cieplne?
Przewodzenie ciepła a izolacja okien
Okna to miejsce, gdzie mostki termiczne pojawiają się naturalnie. Niestety, ale nie da się ich zlikwidować – bo trzeba byłoby murować ściany. Jednak prawidłowa obróbka wokół okna na pewno ograniczy straty cieplne! Wystarczy również dobrze zamontować podokienniki, aby okna nie stanowiły mostków termicznych – zwłaszcza w nowym budownictwie.
W starym budownictwie okna osadzone są głębiej, więc nie ma zbyt dużego pola manewru. Można jednak wykonać ocieplenie ościeża oraz wykorzystać do tego materiał termoizolacyjny – i to taki, który będzie miał minimalny współczynnik przewodności cieplnej. Im jednak będzie grubszy, tym… lepiej!
Ocieplenie cokołów i ścian fundamentowych
Zaleca się zabezpieczenie ich za pomocą materiału termoizolacyjnego o możliwie niskiej nasiąkliwości – należy to zrobić od ławy fundamentowej aż do właściwego miejsca ocieplenia.
Znajdujące się poniżej gruntu płyty trzeba dodatkowo chronić – chodzi o dostającą się wilgoć i podziemne wody. Zwłaszcza, jeżeli będą znajdowały się na niewielkiej głębokości. Sprawdź także ten artykuł o częstych błędach przy wykonywaniu ocieplenia budynku.
Obróbka płyt balkonowych
Balkon bardzo często staje się mostkiem termicznym. Należy więc stosować systemowe rozwiązania ociepleniowe, aby go… uniknąć. W nowych budynkach takie systemy w użyciu są od razu i robi się je w momencie wylewania balkonów. Jeśli jednak posiadasz stary balkon, trzeba będzie wykonać warstwę ocieplenia z obu stron balkonowej płyty.
Dodatkowo będziesz musiał zabezpieczyć swój taras przed wilgocią – np. poprzez izolację krawędzi przy ścianie oraz wykończenie powierzchni balkonu terakotą lub ceramicznymi płytkami. Tak samo ważne jest wypełnianie wszlakich szczelin między płytami ociepleniowymi – najlepiej za pomocą pianki poliuretanowej.
Zabezpieczenie mocowania płyt i wzmocnienie konstrukcji budynku
Przyklejenie płyt termoizolacyjnych do ścian często jest niewystarczające, by usunąć mostek termiczny. Niezbędne będzie zatem wzmocnienie płyt poprzez mocowanie kołkami – zwłaszcza w wysokim budynku lub ścianie z nienośnym podłożem.
Również balustrada, zadaszenie czy markiza wymagają osobnej warstwy izolacji – najlepiej jest wykonać taką poprzez wkładki termoizolacyjne, będące wytrzymałymi na ścisk oraz ewentualne odkształcanie! Sprawdź także ten artykuł z cenami docieplenia budynku.