Mostek termiczny - podstawowe informacje

Czym właściwie jest mostek termiczny?

Mostki termiczne w przegrodach budowlanych są po prostu elementem owej przegrody. Posiadają bardzo niskie przewodzenie ciepła, a więc ucieka ono zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do różnicy temperatur na zewnątrz i w środku budynku (np. łączenie ścian ze stropem). Często w miejscu mostka może dojść także do wykroplenia się wilgoci z powietrza – dalszą tego konsekwencją jest zawilgocenie owego miejsca i pojawienie się… grzybów!

Posiadamy dwa rodzaje mostków termicznych:

 • punktowe – najczęściej pojawiają się poprzez elementy mocujące (np. kotwy stalowe),
 • liniowe – są bardziej kłopotliwe i często tworzą się w miejscu, gdzie balkon przecina izolację cieplną zewnętrznej ściany. Tworzy się wtedy podłużne pasmo, przez które z łatwością ucieka ciepło.

Mostki termiczne w budynkach – przyczyny i miejsca powstawania

Można wyróżnić 3 główne przyczyny, jeżeli chodzi o przyczynę powstawania mostków cieplnych:

 1. Przerwanie ciągłości izolacji – jeżeli warstwa izolacji zostanie ułożona niestarannie i nieszczelnie, to mostek termiczny wówczas na pewno się pojawi! Szczególnie lubi wystąpić wówczas w miejscu, gdzie niewłaściwie wykonano łączenie elementów izolacyjnych, w oknach czy drzwiach, ale też ociepleniu połączeń elementów konstrukcji budowlanej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć mostki cieplne.
 2. Pocienienie warstwy izolacji – mostek termiczny powstanie wówczas, gdy warstwa izolacji termicznej będzie niewystarczająca gruba. Ważne jest więc dobieranie jej grubości już podczas projektowania zwłaszcza tam, gdzie mostek termiczny może się pojawić!
 3. Niejednorodna przegroda w konstrukcji – jest to po prostu występowanie elementów lepiej przewodzących ciepło w samej konstrukcji przegrody, np. w krokwi między izolacją (gdy budujesz dach).

Powinieneś zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka miejsc, gdzie mogą wystąpić mostki termiczne w przegrodach budowlanych:

 • połączenia ościeżnica-ościeże w oknach lub drzwiach,
 • połączenia ościeżnica-dach,
 • daszki, gzymsy i płytki balkonowe,
 • łączenie ścian ze stropem,
 • łączenie stropów z piwnicą (nieogrzewaną),
 • podciągi, tarasy, kominy, stropy nadwieszone, system odprowadzania wody z deszczówki,
 • barierki, elewacje z drewna,
 • połączenie balkon-strop,
 • połączenie dach-ściana zewnętrzna,
 • nadproża i wieńce.

Dobrą metodą znajdywania mostków cieplnych będzie… termowizja. Jeśli wykonasz zdjęcie termowizyjne dokładnie zobaczysz bowiem cały rozkład cieplny danego elementu – a to wskaże na pewno drogę ucieczki ciepła! A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, ile ciepła ucieka z domu?

Mostek termiczny powstały podczas ocieplania domu, czyli mostki termiczne w budynkach i porady, jak usuwać mostki cieplne
Mostki termiczne – przyczyny powstawania i sposoby na radzenie sobie z nimi
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Jak usuwać mostki cieplne?

Przewodzenie ciepła a izolacja okien

Okna to miejsce, gdzie mostki termiczne pojawiają się naturalnie. Niestety, ale nie da się ich zlikwidować – bo trzeba byłoby murować ściany. Jednak prawidłowa obróbka wokół okna na pewno ograniczy straty cieplne! Wystarczy również dobrze zamontować podokienniki, aby okna nie stanowiły mostków termicznych – zwłaszcza w nowym budownictwie.

W starym budownictwie okna osadzone są głębiej, więc nie ma zbyt dużego pola manewru. Można jednak wykonać ocieplenie ościeża oraz wykorzystać do tego materiał termoizolacyjny – i to taki, który będzie miał minimalny współczynnik przewodności cieplnej. Im jednak będzie grubszy, tym… lepiej!

Ocieplenie cokołów i ścian fundamentowych

Zaleca się zabezpieczenie ich za pomocą materiału termoizolacyjnego o możliwie niskiej nasiąkliwości – należy to zrobić od ławy fundamentowej aż do właściwego miejsca ocieplenia.

Znajdujące się poniżej gruntu płyty trzeba dodatkowo chronić – chodzi o dostającą się wilgoć i podziemne wody. Zwłaszcza, jeżeli będą znajdowały się na niewielkiej głębokości. Sprawdź także ten artykuł o częstych błędach przy wykonywaniu ocieplenia budynku.

Obróbka płyt balkonowych

Balkon bardzo często staje się mostkiem termicznym. Należy więc stosować systemowe rozwiązania ociepleniowe, aby go… uniknąć. W nowych budynkach takie systemy w użyciu są od razu i robi się je w momencie wylewania balkonów. Jeśli jednak posiadasz stary balkon, trzeba będzie wykonać warstwę ocieplenia z obu stron balkonowej płyty.

Dodatkowo będziesz musiał zabezpieczyć swój taras przed wilgocią – np. poprzez izolację krawędzi przy ścianie oraz wykończenie powierzchni balkonu terakotą lub ceramicznymi płytkami. Tak samo ważne jest wypełnianie wszlakich szczelin między płytami ociepleniowymi – najlepiej za pomocą pianki poliuretanowej.

Zabezpieczenie mocowania płyt i wzmocnienie konstrukcji budynku

Przyklejenie płyt termoizolacyjnych do ścian często jest niewystarczające, by usunąć mostek termiczny.  Niezbędne będzie zatem wzmocnienie płyt poprzez mocowanie kołkami – zwłaszcza w wysokim budynku lub ścianie z nienośnym podłożem.

Również balustrada, zadaszenie czy markiza wymagają osobnej warstwy izolacji – najlepiej jest wykonać taką poprzez wkładki termoizolacyjne, będące wytrzymałymi na ścisk oraz ewentualne odkształcanie! Sprawdź także ten artykuł z cenami docieplenia budynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły