Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
To, że docieplenie jest jednym z najistotniejszych elementów, wie chyba każdy. Natomiast jego wykonanie często pozostawia wiele do życzenia. Co prawda nie każda firma będzie wykonywać swoje zadanie niechlujnie. Niestety zdarzają się takowe, więc lepiej wiedzieć, jak wygląda ocieplenie od wewnątrz, niż później żałować niedopilnowania prac. Wbrew pozorom, nie każde ocieplenie ścian od wewnątrz jest korzystne, choćby z uwagi na traconą powierzchnię. Jednak są i na to sposoby.
Jeśli szukasz firmy, która wykona ocieplenie twojego domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na co zwrócić uwagę i jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?
Ocieplenie od wewnątrz - kluczowe zasady, jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz
Ocieplenie od wewnątrz stosuje się wówczas, gdy nie ma możliwości wykonania ocieplenia zewnętrznego. Doskonale się sprawdza wtedy, gdy mieszkamy w bloku czy zabudowie szeregowej, a budynek nie ma wykonanej izolacji zewnętrznej. Takie ocieplenie wykonuje się również wówczas, gdy budynek ma już wykonaną elewację zewnętrzną, lub jest obiektem zabytkowym i nie ma możliwości ingerencji w jego wygląd zewnętrzny.
Jak ocieplić nasze mieszkanie? Co firma, to różne praktyki. Często na danym obszarze kraju systemy dociepleń mogą się różnić od tych, w innej części kraju. Nie jest to podyktowane brakiem fachowości, bowiem warunki atmosferyczne mogą być mniej, lub bardziej przyjazne.
Ocieplając mieszkanie od środka, konieczne jest również odpowiednie zabezpieczenie docieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi. Tylko wówczas ocieplenie domu od wewnątrz będzie spełniać swoje zadanie.
Ocieplenie domu od wewnątrz - co docieplać przede wszystkim?
Otóż pierwsze, co powinniśmy zrobić, to sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane ściany, jaki jest rodzaj sufitu, a także poszycie dachowe. O ile ocieplenie od wewnątrz nie powinno nikomu sprawić większych problemów, o tyle z sufitem może być różnie.
W dawnym budownictwie w przypadku domów parterowych nie było stropu. Toteż grubość izolacji sufitu będzie o wiele mniejsza. Choć do wypełnień używano, np. trocin, to jednak nie spełniły dobrze swojej roli. Wszystkie nowoczesne domy mają już stropy. Niezależnie, z jakiego materiału zostały wykonane, stanowią ważną barierę dla chłodu.
Kolejnym ważnym elementem jest poszycie dachowe. Najczęściej jest to blacha trapezowa, blachodachówka lub dachówka ceramiczna. W każdym z tych przypadków straty ciepła są ogromne, a to przez bliską zeru izolację termiczną. To, że na poddaszu czy strychu nie hula wiatr, to nie znaczy, że możemy się cieszyć. Często wręcz przeciwnie, bowiem różnica temperatur zrobi swoje.
Mamy już dwa elementy do docieplenia, nadeszła pora na trzeci. Jest to ocieplenie ścian od wewnątrz. Tutaj powinniśmy, tak jak w przypadku poprzednich elementów, sprawdzić, jaki został użyty materiał do ich budowy.
Ocieplenie domu od wewnątrz
Kiedy już zdecydujemy się na ocieplenie ścian od wewnątrz (na przykład ścian z betonu komórkowego), powinniśmy wybrać rodzaj materiału. Najczęściej stosowana jest wełna mineralna. Pozwala ona ścianom "oddychać". Jeśli mamy możliwość poświęcić większą część powierzchni, to warto zakupić wełnę o grubości przynajmniej 20 cm. To zagwarantuje nam, że izolacja termiczna będzie na wystarczającym poziomie, a ocieplenie z wełny mineralnej faktycznie spełni swoją funkcję.
Ściany szkieletowe zamiast z betonu komórkowego w tym przypadku bardzo ograniczają koszty. Wystarczy zdemontować wierzchnią płytę gips karton i wypełnić wełną wnętrze. Należy zauważyć, że wełny nie powinno się ubijać, ponieważ spada stopień izolacyjności.
Ocieplenie od wewnątrz – wybieramy materiał
Ocieplenie domu od wewnątrz - wełna mineralna czy styropian?
Kiedy ocieplenie domu od wewnątrz musi zagwarantować nam jak najlepsze efekty, warto wybrać dobrej jakości materiał. Mogą to być płyty izolacyjne lub też wełna mineralna w rolce. Jeśli chodzi o materiał, największą popularnością cieszy się ocieplenie z wełny mineralnej.
W przypadku kiedy ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz nie jest możliwe wełną, wówczas możemy to zrobić od zewnątrz styropianem. Styropian od środka nie do końca się sprawdza. Choć niektórzy go mocno polecają, to niestety jego twardość nie każdemu wystarcza.
Poza tym ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem sprawi, że ściany nie będą oddychać. To z kolei może spowodować pojawieniem się pleśni na zewnętrznej ścianie. Oczywiście w zależności od rodzaju budownictwa, taka sytuacja nie musi mieć miejsca.
Niegdyś robiono kanał pomiędzy ścianami, kilkucentymetrowej szerokości. On dziś sprawia, że gdy jedyną opcją było ocieplenie domu od wewnątrz (styropianem), widać plamy na ścianach. Jest to skutkiem pary wodnej, która przedostaje się w każdy zakamarek. Sprawdź także porównanie ocieplenia wełną i styropianem.
Odpowiednie docieplenie dachu
Pomimo tego, że ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz daje efekty, to jednak piętą achillesową jest dach. Jego wielka powierzchnia sprawia, że zmiana temperatury następuje niemalże równocześnie z otoczeniem.
Zarówno w lecie, jak i zimą niedocieplony dach przysparza kłopotów. Latem będzie gorąco, a zimą nawet mroźnie. Tutaj izolacja termiczna odgrywa zasadniczą rolę, ogranicza przedostawanie się zimnej masy powietrza do wewnątrz.
Najpopularniejszym materiałem do docieplenia dachu jest wełna mineralna. Stosuje się jednak inne rodzaje dociepleń od środka, chociażby docieplenie pianą. Rozwiązanie to nie jest do końca dobre. Pomimo wysokiej izolacyjności, kosztem jest cały dach, włącznie z więźbą. A to dlatego, że piany nie będziemy już w stanie usunąć. Raz wpuszczona zwiąże się z każdym elementem.
Oczyszczanie po kilkunastu latach wszystkiego z piany jest wręcz niemożliwe, a co najmniej bardzo trudne i czasochłonne. Zapewne blacha skoroduje wcześniej, niż wydarzy się cokolwiek z dociepleniem. Pomimo czasu piana nie straci swoich właściwości, nie mniej jednak promienie UV mogą doprowadzić do jej rozpadu. Wysokie czy niskie temperatury nie grają tutaj roli.
W przypadku dachu docieplanego wełną, konieczne jest również położenie folii paroprzepuszczalnej, aby maksymalnie ograniczyć pozostawanie wilgoci. Nawet jeśli ocieplenie ścian od wewnątrz jest dostatecznie grube, to nic nie pomoże, gdy dach będzie niedocieplony.
Podłogi – czy warto docieplać?
Oczywiście, że warto, a nawet trzeba. Jesteśmy na etapie, kiedy ocieplenie ścian od wewnątrz zostało wykonane. Na pewno będziemy czuć różnicę pomiędzy domem docieplonym, nawet jedynie częściowo (tylko ściany i sufit), a nie docieplonym.
Jednak, aby wszystko działało jak trzeba i odgrywało swoją rolę, należy docieplić grunt pod nogami. O ile wcześniej nie zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe bowiem w ostatnim czasie jest bardzo popularnym sposobem ogrzewania wnętrz.
W przeciwnym wypadku dobrym rozwiązaniem jest docieplanie wylewek styropianem odpowiedniej twardości. Grubość natomiast zależy od paru czynników, rodzaj gruntu (piaszczysty, podmokły, okresowo podmokły), podpiwniczenia, a nawet grubości fundamentów.
Wszystkie drobne niuanse, mające wpływ na izolacyjność termiczną, w nowoczesnym budownictwie zostały rozwiązane. Tyczy się to raczej domów sprzed dekady i starszych. Często stosuje się styropian lub płyty izolacyjne o grubości 5-10 cm. Jeśli nas stać, to jednak dobrze położyć nieco grubszy, niż później żałować.
Jak wygląda ocieplenie od wewnątrz i jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz? Poproś fachowca o pomoc
Fachowiec wie, jak wykonać ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz
Nie każdy inwestor wie jak ocieplić dom od wewnątrz czy jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz. No i tutaj pojawia się mnóstwo pytań. Jeśli mamy dość wolnego czasu to wystarczy poczytać nt. pary wodnej w budownictwie czy na temat: ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz. Oczywiście zdobycie odpowiedniej wiedzy jest tutaj kluczowe. Niewiedza może przynieść niebywale poważne skutki.
Zdecydowanie bardziej polecanym rozwiązaniem jest zatrudnić fachowców. Nieznajomość budownictwa może przyczynić się do wielu usterek. Więc lepiej nie marnować czasu oraz pieniędzy i skorzystać z usług firmy, która wie jak ocieplić dom od wewnątrz. Sprawdź także szacowane koszty ocieplenia domu.
Brak docieplenia - skutki
Wprowadzając się do długo wyczekiwanego własnego domu, mogą czekać na nas niespodzianki. Dotyczy to przypadków domów niedocieplanych. Różnica temperatur najczęściej skutkuje skraplaniem się wody na ścianach, oknach, a najczęściej suficie. Nie będą to strugi płynącej wody, ale widoczne skupiska pleśni i różnego rodzaju grzybów. Jest to bardzo niebezpieczne zdarzenie, które może rodzić wielkie koszty. W przypadku ich wykrycia, należy działać od razu, eliminując powstawanie różnic temperatury.
Skutki braku docieplenia to przyspieszone niszczenie podstawowego budulca domu. Może to być pustak z betonu komórkowego, zwyczajny MAX czy cegła. Ich wytrzymałość ma swoje granice, jednak wilgoci nie oprze się nic. Poza tym w przypadku dachu ulega on deformacjom, co z kolei sprzyja powstawaniu nieszczelności. Drewno pod wpływem wilgoci zaczyna się odkształcać i gnić, zatem nie trudno o kolejne koszty.
Ocieplenie od wewnątrz staje się niezbędne
Uwaga, w każdym przypadku docieplanie murów ceglanych czy z innego materiału łączonego cementem, musi zostać wykonane po uprzednim jego wyschnięciu. To jeden z najczęściej pomijanych elementów i zarazem najczęściej popełnianych błędów przez inwestorów. Pospieszanie pracowników, brak czasu potrzebnego na wyschnięcie skutkować będzie wieloma przykrymi sytuacjami. Poczynając od woni pleśni i grzybów, przez dużą wilgotność, aż po powstawanie plam na ścianach. To prosta zasada, której lepiej nie ignorować. Jak mówi słynne przysłowie: "gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy". W przypadku dociepleń budynków lepiej się tego nie da ująć.
Szereg informacji przedstawionych w tym artykule ma za zadanie uświadomić inwestorów, na co zwracać uwagę. To, jaki rodzaj docieplenia wybierzemy, będzie mieć wpływ na nasz komfort we własnym domu, oraz koszty eksploatacji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ocieplenie domu od wewnątrz w całości, czy samo ocieplenie ścian od wewnątrz, warto zasięgnąć wiedzy z różnych źródeł.
Docieplenie domu to inwestycja na wiele lat, toteż warto dobrze przemyśleć zarówno rodzaj docieplenia, jak i elementy, które będą docieplane. Profesjonaliści często podpowiadają, jaki będzie najlepszy materiał do dociepleń od środka. Sprawdzają straty ciepła w poszczególnych miejscach i dobierają adekwatne grubości izolacji termicznej. Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów, to wełna mineralna z pewnością da dobry efekt. Jeżeli mamy dostatecznie duży kapitał to z kolei płyty izolacyjne okażą się najlepszym wyborem. Cena to jedna strona medalu, natomiast drugą jest jakość materiału oraz wytrzymałość. Nie da się docieplić tanio, zarówno od środka, jak i od zewnątrz.