Ocieplenie stropu krok po kroku - tych błędów lepiej unikać
Termoizolacja stropu ma na celu zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania, a co za tym idzie zmniejsza koszty i wpływa na ochronę środowiska. Docieplenie stropu zapobiega uciekaniu ciepła do pomieszczenia nieużytkowego, jakim jest strych lub poddasze. Wyjaśniamy czym najlepiej i najtaniej ocieplić strop i opisujemy właściwości poszczególnych materiałów do termoizolacji stropu. Doradzamy czym ocieplić strop na poddaszu lub strychu. Opisujemy, jak wykonać docieplenie stropu oraz jak wygląda układanie wełny mineralnej na poszczególnych rodzajach stropu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocieplenie stropu - czy warto
W jakim celu należy wykonać ocieplenie stropu i czy warto
Termoizolacja stropu ma przede wszystkim na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania. Według raportu Komisji Europejskiej budynki zużywają prawie 40 % energii końcowej. Dlatego też docieplenie stropu wpływa na oszczędzanie energii przeznaczonej na ogrzewanie, jak również na ochronę środowiska.
Docieplenie stropu ma na celu zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach użytkowych i zapobiega uciekaniu ciepła przez strop do pomieszczenia nieużytkowego. Z reguły nie ma potrzeby ogrzewania strychu czy poddasza, chyba że dokonano przebudowy strychu na cele mieszkalne. Zimny, nieużytkowany strych stanowi zwykle słabe ogniwo w systemie ogrzewania domu. Poprzez nieizolowany strop ciepło ucieka na strych. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest izolacja stropu poddasza od wewnątrz. Ocieplenie stropu zmniejsza powierzchnię domu, którą trzeba ogrzewać, a co za tym idzie zmniejsza koszty ogrzewania i zużycie energii.
Najlepiej, aby ocieplenie stropu wykonać na etapie budowy domu, ale można ją także wykonać w starych domach. Izolacja stropu poddasza wchodzi w skład pierwszego etapu termomodernizacji domu, która obejmuje takie prace jak ocieplenie ścian i dachu budynku, zaś w następnym etapie wymianę okien i drzwi oraz wykorzystanie ekologicznych źródeł energii. Energooszczędne budynki są przyjazne środowisku, gdyż mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i emitują do atmosfery mniej szkodliwych substancji.
Czy można wykonać docieplenie stropu samodzielnie? Osoba mająca doświadczenie w pracach remontowych z powodzeniem może wykonać termoizolację strychu samodzielnie. Najłatwiejszą metodą będzie docieplenie przy pomocy wełny mineralnej lub styropianu. Natomiast docieplenie przy pomocy pianki lub granulatu wymaga specjalistycznego sprzętu.
Czym ocieplić strop - najbardziej popularne, tanie i wydajne materiały do docieplania stropu
Planując docieplnie budynku, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, zastanawiamy się czym ocieplić strop. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów materiałów o właściwościach termoizolujących.
Czym ocieplić stron:
- wełną mineralną,
- styropianem,
- włókna celulozowe,
- ekofiber,
- pianką poliuretanową.
Najpopularniejszym materiałem do docieplania jest wełna mineralna na strop. Jest ona materiałem naturalnego pochodzenia. Dostępne są dwa rodzaje wełny mineralnej, czyli wełna skalna zwana również kamienną oraz wełna szklana zwana „watą szklaną”. Występuje w postaci maty, płyt lub granulatu.
Wełna mineralna ma duże właściwości termiczne, akustyczne i przeciwogniowe. Stosowana jest także do wyciszania ścian poprzez budowę tzw. przedścianki i wypełnienie wełną szczeliny między ścianą i przedścianką. Wełna mineralna na strop musi być specjalnie przeznaczona do docieplania stropu, jednak również ma właściwości akustyczne.
Szczególną wartością wełny mineralnej, jest fakt, że jest ona niepalna. Dlatego też szczególnie dobrze sprawdzi się do izolacji stropu drewnianego. Wełna mineralna służy do docieplania stropu drewnianego lub betonowego. Postrzępiona wełna mineralna doskonale sprawdzi się do wypełnienia trudno dostępnych miejsc na poddaszu. Ma ona takie same właściwości jak wełna mineralna w postaci maty. Jednak sprawdzi się głównie do docieplania poddasza nieużytkowego.
Popularne jest także docieplanie budynków styropianem. Materiał ten dostępny jest w różnej grubości. Styropian ma jednak swoje wady. Nie tworzy wydajnej bariery akustycznej. Ponadto bardzo trudno jest dopasować styropian do powierzchni poddasza o nieregularnych kształtach. Styropian najlepiej sprawdza się do termoizolacji stropu betonowego.
Ekofiber stanowi granulat z włókien celulozowych. Ma on bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i jest łatwy do zastosowania. Granulki można wysypać samodzielnie, jednak tylko nie nieużytkowym poddaszu. Doskonale nadaje się do ocieplania poddasza o nieregularnych kształtach. Jest przy tym niepalny. Sprawdź także ten artykuł: Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie.
Czy warto ocieplać strych pianą poliuretanową - nowoczesna metoda ocieplania
Piana poliuretanowa nakładana jest metodą natryskową, która umożliwia na oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji do 70%. Jej zaletą jest elastyczność, dzięki czemu nie odlepia się od pracujących belek drewnianych. Jest to jedna z najszybszych metod ocieplania strychu.
Pianka jest przepuszczalna i zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Jednocześnie uszczelnia wszystkie szpary, szczeliny i pęknięcia w ścianach i dachu. Na piance nie rozwijają się pleśnie i grzyby, dlatego też nadaje się ona dla alergików. Jest to materiał trwały, który nie traci swoich właściwości przez wiele lat. Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego pianką PUR wzmacnia konstrukcję budynku. Nadaje się do termoizolacji dachów, ścian i podłóg zarówno w budynkach nowych jak i już istniejących.
Piankę poliuretanową nanosi się metodą natryskową zarówno na sufit, jak i na podłogę strychu. Na poddasze wewnatrz budynku stosuje się pianę otwartokomórkową, która oddycha. Warto wiedzieć, że strych ocieplony pianką wymaga dodatkowej wentylacji. Nanoszenie pianki wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego też warto to zadanie powierzyć specjalistycznej firmie. Należy bardzo starannie wybierać firmę, gdyż często firmy zajmujące się pianowaniem znają się tylko na nałożeniu piany i nie zajmują się ukryciem piany przy pomocy płyt i przygotowaniem okien pod pianowanie. Warto wiedzieć, że pianowanie stanowi droższe rozwiązanie niż zastosowanie wełny mineralnej. Jednak w przypadku pianowania cena stanowi całość i nie dochodzą koszty robocizny i układania wełny mineralnej. Do kosztów pianowania należy doliczyć także montaż profili i przygotowania okien, tak aby ukryć pianę pod płytami.
Termoizolacja stropu - materiały, wykonanie, najczęściej popełniane błędy
Jak i czym ocieplić strop w zależności do jego przeznaczenia
Izolację termiczną stropu wykonujemy od wewnątrz na poddaszu. Możemy zaizolować podłogę na poddaszu lub także dach od wewnątrz. Stosujemy różne materiały i metody w zależności od tego czy strop jest drewniany czy betonowy. Układanie materiału termoizolacyjnego zależy również od tego czy strop jest użytkowy, nieużytkowy, czy też używany tylko częściowo.
W niektórych budynkach pozostawia się poddasze, które w ogóle nie będzie użytkowane. Zwykle jest to strych o bardzo niskim zadaszeniu, gdzie nie będziemy wchodzić, ani trzymać żadnych rzeczy. W takim przypadku nie jest potrzebne wykonanie podłogi i wystarczy wyłożyć materiał termoizolacyjny. Jeżeli na strychu będziemy przechowywać jakieś rzeczy lub go częściowo użytkować, izolacja stropu poddasza będzie wymagała położenia podłogi.
Inaczej postępujemy w przypadku pomieszczeń użytkowych. We współczesnym budownictwie najczęściej rezygnuje się z nieużytkowego strychu i wykonuje się poddasza mieszkalne. W takim przypadku ocieplamy sufit od spodu. W tym celu wykonuje się sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych, które zawiesza się pod sufitem na specjalnym stelażu. Pomiędzy sufitem właściwym a podwieszanym układa się wełnę mineralną w celu ocieplenia i wyciszenia sufitu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w celu docieplenia ścian i sufitu poddasza, które zostaną przykryte płytami g-k.
Zachodzi również pytanie czy warto docieplić strop na strychu, który jest przeznaczony na pomieszczenie mieszkalne. O ile warto docieplić strych częściowo użytkowany na składzik, to niektórzy specjaliści nie zalecają docieplania stropu w pomieszczeniu mieszkalnym. Docieplamy wówczas dach od wewnątrz. Docieplenie podłogi sprawi, że ciepło nie będzie przenikało do ostatniej kondygnacji i konieczne będzie zainstalowanie dodatkowego ogrzewania na strychu.
Czym najlepiej ocieplić strop betonowy
Docieplanie stropu betonowego wykonujemy najczęściej przy pomocy wełny mineralnej lub płyt styropianowych. Układanie wełny wykonujemy dwuwarstwowo, “na mijankę”. Oznacza to, że spojenia mat wełny mineralnej nie powinny się pokrywać, aby nie tworzyć mostków termicznych. Podobnie wykonujemy ocieplenie przy pomocy styropianu.
W nowobudowanych domach między stropem a wełną mineralną układamy folię paroizolacyjną, której zadaniem jest niedopuszczenie do zawilgocenia wełny mineralnej. W starych budynkach nie jest to konieczne. Pomiędzy warstwami wełny układamy folię wiatroizolacyjną, która zapobiega przenikaniu wiatru przez szczeliny w dachu.
Na strychu, który będzie częściowo użytkowany, na przykład na składzik, należy położyć podłogę. W przypadku ocieplenia wełną mineralną robimy podłogę na legarach, na których montujemy płyty OSB bądź przybijamy deski. Ocieplenie styropianem jest nieco mniej popularne i wymaga wykonania betonowej posadzki.
Ocieplenie stropu drewnianego
Czym ocieplić strop na poddaszu drewnianym? Najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna na strop drewniany. Układanie wełny wykonuje się podobnie jak w przypadku stropu betonowego. Warto wiedzieć, ile cm wełny na strop. Wełnę mineralną układa się pomiędzy belkami konstrukcyjnymi, które mają zwykle 20 cm wysokości. Jednak zalecane jest położenie także warstwy wełny nad belkami, co zapewnia lepszą izolację termiczną.
Na warstwie walny warto położyć warstwę folii wiatrochronnej, która zabezpieczy przed przenikaniem wiatru. Jeśli strych nie będzie użytkowy nie ma potrzeby układania podłogi. Jeśli jednak chcemy coś trzymać na strychu należy położyć podłogę. W tym celu montujemy drewniany ruszt. Szczeliny rusztu warto również zabezpieczyć drugą warstwę materiału izolacyjnego. Na ruszcie montujemy podłogę z płyt OSB lub drewnianych desek.
Jak ocieplić strop żelbetowy
Stropy żelbetowe występują z reguły w budynkach gospodarczych. Jeśli chcemy zaadaptować budynek gospodarczy na cele mieszkalne, może zajść potrzeba ocieplenia stropu żelbetowego. Czym ocieplić strop żelbetowy?
Stosujemy tu podobne materiały, jak w przypadku stropów betonowych lub drewnianych, czyli wełnę mineralną lub styropian. Strop żelbetowy ma dużą nośność, dlatego też bez obawy można go ocieplić. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest ocieplenie styropianem. Zachodzi wówczas pytanie, jaki styropian na strop żelbetowy będzie się najbardziej nadawał. Najczęściej wybierany i zalecany jest styropian EPS 100.
Jednak wadą styropianu jest możliwość zagnieżdżenia się tam szkodników. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest montaż legarów pod podłogę, zaś przestrzenie między legarami należy wypełnić wełną mineralną. Między stropem betonowym a wełną mineralną układamy warstwę folii paroizolacyjnej. Natomiast między wełną mineralną a podłogą układamy warstwę folii paroprzepuszczalnej. Na wierzchu układamy podłogę z płyt lub desek.
Największe błędy popełniane przy ocieplaniu stropu
Najczęściej wybieranym materiałem do ocieplania samodzielnie jest wełna mineralna. Jednak błędy w czasie ocieplania stropu mogą doprowadzić do do zawilgocenia, rozwoju pleśni, grzybów, a nawet powolnego niszczenia drewnianej konstrukcji dachu.
Wełna sprzedawana jest w postaci mat, zaś największym błędem jest nie dokładne przycięcie mat wełny, tak aby pasowała w przestrzenie między elementami konstrukcji. Spowoduje to zbyt małe lub nadmierne szczeliny wentylacyjne. Brak ciągłości mat, niestaranne ułożenie i przerwy między matami może spowodować powstawanie mostków termicznych, zawilgoceniem warstwy ocieplenia i pogorszeniem jego izolacyjności termicznej.
Podczas ocieplania połaci dachu w niektórych miejscach konieczne są szczeliny wentylacyjne. Ich brak może doprowadzić do zawilgocenia izolacji. Brak stelaża uniemożliwi zamocowanie wełny odpowiedniej grubości. Zbyt cienka warstwa wełny sprawi, że nie osiągniemy zadowalających rezultatów. Również niewłaściwe ułożenie folii paroizolacyjnej i wysokoprzepuszczalnej może spowodować zawilgocenie izolacji.