Termomodernizacja budynków – likwidujemy mostki termiczne

Pierwszy etap termomodernizacji budynku – audyt energetyczny

Chcemy się dowiedzieć jak usunąć mostki cieplne w budynku? Koniecznie musimy zmniejszyć zużycie energii cieplnej? Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace musimy się dowiedzieć jak je przeprowadzić. W ustaleniu najważniejszych informacji pomoże audyt energetyczny. Termomodernizacja budynków zawsze powinna rozpoczynać się od audytu. Jest to ekspertyza składająca się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest szczegółowa inwentaryzacja techniczno-budowlana.

Istotną częścią audytu energetycznego jest ocena stanu technicznego budynku. To właśnie na jej podstawie tworzy się listę zalecanych rozwiązań izolacyjnych. Przepisy budowlane pozwalają by taki audyt wykonał każdy właściciel domu. Jednakże osoby bez solidnej wiedzy z zakresu budownictwa nie poradzą sobie z tym zadaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalisty. Kompletny audyt energetyczny dla domu jednorodzinnego kosztuje 1000-1800 zł.

Najważniejszym zadaniem audytu jest ustalenie, jakie technologie trzeba zastosować by zmniejszyć zużycie energii cieplnej. Jednakże z takiej dokumentacji płynie jeszcze jedna korzyść. Pozwala na ubieganie się o dofinansowanie do termomodernizacji budynku. W tym wypadku pieniądze są pozyskiwane z programu Czyste Powietrze stworzonego przez Ministerstwo Środowiska. Beneficjenci programu mogą otrzymać dopłatę w wysokości 30-90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wysokość dopłaty zależy od dochodu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o folii termoizolacyjnej?

Termoizolacja budynku w kilku krokach – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Audyt energetyczny może wykazać, że jeszcze przed ociepleniem domu jednorodzinnego czeka nas pewne zadanie. Jest nim wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Trzeba, bowiem wiedzieć, że przez okna i drzwi budynek traci sporo energii cieplnej. W wielu wypadkach okazuje się, że te elementy budynku mają 15-25% udział w utracie ciepła. Warto, więc zainwestować w nowe, energooszczędne okna. Ten etap zazwyczaj jest drogi, szacuje się, że 25% kosztów termomodernizacji to właśnie wymiana okien.

Mimo tego, że są drogie, na oknach nie należy oszczędzać. Wybierajmy, więc te o najlepszych parametrach. Najważniejsza będzie tu szczelność oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Wspomniany współczynnik występuje też pod nazwą lambda. W przypadku nowoczesnych okien lambda nie powinna przekraczać 0,9 W/(m2·K). To jeszcze nie wszystko w kwestii wymiany okien. Bardzo ważny jest też sposób ich montażu.

Pod względem oszczędności energii cieplnej najlepiej sprawdza się tak zwany ciepły montaż. W skrócie, polega on na wsunięciu ościeżnic w warstwę ocieplenia. W tym rozwiązaniu wykorzystuje się trzy warstwy materiałów montażowych. W pierwszej zewnętrznej występuje taśma paroprzepuszczalna. W drugiej, środkowej, wykorzystuje się poliuretanową piankę montażową.  W ostatniej, warstwie wewnętrznej, stosuje się taśmę paroizolacyjną. Sprawdź także ten artykuł o termoizolacji dachu krok po kroku.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Ocieplenie domu jednorodzinnego krok po kroku – ocieplamy poddasze

Ocieplenie poddasza wełną mineralną, pianką PUR i ocieplenie styropianem

Z dofinansowaniem do termomodernizacji czy też bez niego, kolejnym krokiem zazwyczaj jest ocieplenie poddasza. Wykonuje się je przy pomocy różnych surowców. Nadal popularnym rozwiązaniem jest ocieplenie poddasza wełną mineralną. Ten materiał odznacza się niezłym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Mieści się w granicach od 0,031 do 0,045 W/(m·K). Ocieplenie wełną mineralną nie jest też bardzo drogie. Cena wynosi około 130zł/m².

Alternatywnym dla wełny rozwiązaniem jest ocieplanie styropianem. W przypadku poddaszy, stropów i dachów wykorzystuje się odmianę EPS. Ten materiał wykazuje nieco lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Tu przedział wynosi 0,030–0,042 W/(m·K). Jeśli zaś chodzi o ceny, ocieplenie styropianem EPS kosztuje w zasadzie tyle samo, co wełną. Za około 130zł/m² profesjonalna ekipa dociepli nasze poddasze.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną i termoizolacja budynku, czyli ocieplenie domu jednorodzinnego krok po kroku
Termoizolacja budynku krok po kroku - sposoby, materiały, porady, ceny, opinie

Ocieplanie poddaszy wełną mineralną czy styropianem to nie jedyne rozwiązania. Świetne rezultaty daje zastosowanie otwartokomórkowej pianki PUR. Substancja świetnie przywiera do najróżniejszych powierzchni. Jej współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na znakomitym poziomie. Jest to przedział wynoszący od 0,034 do 0,039 W/(m·K). Należy też dodać, że ceny mogą być nawet o połowę niższe w stosunku do ocieplania wełną mineralną czy styropianem. Za metr kwadratowy natrysku pianki zapłacimy 40-60 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ocieplenia domu?

Ocieplanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych – wymiana źródła ogrzewania, pompy ciepła

Dofinansowanie do termomodernizacji obejmuje też izolację na ścianach zewnętrznych. W tych miejscach ocieplenie wełną mineralną jest bardzo rzadko stosowane. Obecnie inwestorzy najczęściej sięgają po styropian XPS. Przede wszystkim, dlatego, że jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,029–0,034W/(m·K). Ciekawe materiały to również styropian grafitowy EPS oraz zamkniętokomórkowa pianka PUR (0,020 do 0,024W/(m·K)). Ceny zakupu styropianu to 420-700zł/m², natrysk pianki 40-60zł/m².

Ważnym elementem termoizolacji jest ocieplenie ścian od wewnątrz. Ono również ograniczy straty energii cieplnej. Z jakich materiałów korzystamy by wykonać to zadanie? Nadal największą popularnością cieszy się wełna mineralna. Przede wszystkim, dlatego, że ściany wewnętrzne ocieplone wełną oddychają. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie. Niektórzy specjaliści polecają styropian, choć we wnętrzach ma swoje wady. Lepsze rezultaty da ocieplenie ścian od wewnątrz otwartokomórkową pianką PUR.

W procesie termomodernizacji warto też zastanowić się na wymianą źródła ogrzewania. Inwestycja w nowy, energooszczędny piec z pewnością pomoże obniżyć koszty utrzymania domu. Coraz więcej osób decyduje się również na pompy ciepła. Ich podstawowym zadaniem jest ogrzewanie wody użytkowej lub powierza. Ważne jest też to, że nie szkodzą środowisku. Pompa ciepła występuje w kilku odmianach. Są to urządzenia pracujące w systemie powietrze-powietrze, wersje gruntowe i wykorzystujące energię hydrotermalną. Sprawdź także ten artykuł o dofinansowaniu do termoizolacji budynków.

ikona podziel się Przekaż dalej