Termorenowacja budynków mieszkalnych krok po kroku

Audyt energetyczny, czyli oszacowanie skali prac

Przeprowadzenie audytu energetycznego to pierwszy krok na drodze do wykonania termoizolacji budynku. Jego zadaniem jest ustalenie, jakie rozwiązania doprowadzą do zmniejszenia ilości zużywanej energii cieplnej. Audyt wskazuje, jakich technologii użyć by osiągnąć ten cel. Przepisy pozwalają wykonać go samodzielnie. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zatrudnienie zawodowego audytora. Koszt audytu dla domów jednorodzinnych wynosi 1000-1800 zł.

Audyt energetyczny jest ekspertyzą składającą się z kilku elementów. Pierwszy z nich to kompletna inwentaryzacja techniczno-budowlana. Kolejny to ocena stanu technicznego budynku. Na jej podstawie sporządza się wykaz zalecanych rozwiązań termomodernizacyjnych. Udokumentowany audyt pozwala też na ubieganie się o dofinansowanie do termomodernizacji budynku. Jest też ważny, jeśli staramy się o kredyt na ten cel.

Jeśli chodzi o dofinansowania do termomodernizacji budynków są one pozyskiwane z programu Czyste Powietrze. Inicjatywa stworzona przez Ministerstwo Środowiska i ma na celu walkę ze smogiem. Pieniądze uzyskane z tego projekt przeznacza się na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Oprócz tego finansowaniu podlega termoizolacja budynku. Wysokość dopłaty to 30-90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jej całkowita wysokość zależy od dochodu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Sprawdź także ten artykuł o dofinansowaniu do termomodernizacji budynków.

Termomodernizacja budynku – podstawowe elementy

Termorenowacja budynku mieszkalnego składa się z kilku elementów. Pierwszym, błahym na pierwszy rzut oka, jest wymiana okien i drzwi. Przez wspomnianą stolarkę dom traci więcej ciepła niż przez ściany. Wybierając okna należy mieć na uwadze współczynnik przenikania ciepła. Najlepsze są tu produkty, w których współczynnik nie przekracza 0,9 W/(m2·K). Przy wymianie warto też zastosować trójwarstwowy ciepły montaż.

Kolejny zestaw prac to termoizolacja budynku. Pod tą nazwą kryje się docieplenie ścian zewnętrznych, dachu, stropów i podłóg. Jeśli chodzi o stropy, dachy i poddasza do ich zewnętrznego ocieplenia wykorzystuje się kilka materiałów. Dobrze sprawuje się otwartokomórkowa pianka PUR. Poza nią stosuje się wełnę mineralną czy styropian EPS. Ten ostatni wykorzystuje się też, jako ocieplenie podłóg na gruncie.

Ocieplenie domu, a także termorenowacja budynków mieszkalnych, czyli termoizolacja budynku oraz dofinansowanie do termomodernizacji budynku
Termomodernizacja budynków krok po kroku - ceny, materiały, porady
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Izolację ścian zewnętrznych wykonuje się zazwyczaj ze styropianu XPS. Mało tego, materiał sprawdza się również, jako izolator podłóg na gruncie i ław fundamentowych. Istnieje jednak pewna alternatywa dla tego rozwiązania. Jest nią zamkniętokomórkowa natryskowa pianka PUR. Ona również odznacza się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Na zewnątrz budynku znacznie rzadziej stosuje się wełnę mineralną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o termomodernizacji domu?

Termorenowacja budynków mieszkalnych – wymiana źródła ciepła

Ochrona środowiska poprzez wymianę pieca

By przyczynić się do ochrony środowiska warto wymienić lub zmodernizować ogrzewanie. To również ma ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia energii przez budynek. Najprostszym zabiegiem modernizacyjnym jest przepłukanie instalacji i ocieplenie przewodów doprowadzających ciepło do grzejników. Ważna jest też regulacja instalacji czy montaż zaworów termostatycznych.

Audyt energetyczny może wykazać, że konieczna będzie wymiana źródła ciepła. Dofinansowanie do termomodernizacji budynku również obejmuje to zadanie. Warto więc zakupić piec, który zredukuje zużycie energii. Będzie pozwalał na ogrzanie budynku mniejszą ilością paliwa. Dostępne są też kotły wykorzystujące drewno czy biomasę.

Inwestycja w czyste powietrze

Ustawa o termomodernizacji budynków jednorodzinnych pozwala na uzyskanie dofinansowania tego ważnego celu. Docieplenie budynku czy wymiana pieca to nie tylko zmniejszenie kosztów utrzymania domu. To również inwestycja w ochronę środowiska. To walka ze smogiem i poprawianie, jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Już podstawowa termomodernizacja daje świetne rezultaty. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ocieplenia domu jednorodzinnego.

Podstawowa termomodernizacja budynków

Wymiana okien i drzwi

Ocieplanie stropów, poddaszy, dachów

Ocieplanie ścian zewnętrznych

Materiał

Nowoczesne okna PCV lub drewno.

Pianka PUR (otwartokomórkowa), wełna mineralna, styropian EPS.

Pianka PUR (zamkniętokomórkowa), styropian XPS.

Współczynnik przewodzenia/przenikania ciepła

Zalecany współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,9 W/(m2·K).

Pianka od 0,034 do 0,039 W/(m·K), wełna od 0,031 do 0,045 W/(m*K), styropian 0,030–0,042 W/(m·K).

Pianka od 0,020 do 0,024W/(m·K), styropian 0,029–0,034W/(m·K).

Cena izolacji

Koszt wymiany okna o powierzchni 1m² to około 1000 zł.

Natrysk pianki około 40-60 zł/m², ocieplenie styropianem około 130 zł z robocizną, ocieplenie wełną również około 130 zł.

Około 40-60 zł/m² pianki, sam zakup styropian XPS to spory wydatek. Przedział to 420-700 zł/m³.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły