Projektowanie budynku od zewnątrz

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy zamówić profesjonalny projekt elewacji. Zazwyczaj projektowanie kojarzy nam się z aranżacją wnętrz lub projektowaniem całego budynku jednorodzinnego. Okazuje się jednak często, że projektant również podejmuje się wykonania całkowitego planu na elewację budynku mieszkalnego. Dlatego warto dowiedzieć się, na co dokładnie możemy liczyć przy takiej współpracy.

Projektant przygotuje dla nas kompleksowy projekt budynku od zewnątrz, na którego podstawie dokona wizualizacji. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli w jaki sposób będą prezentować się poszczególne ściany elewacyjne. Taka wizualizacja jest bardzo dogodnym rozwiązaniem, ponieważ w każdej chwili będziemy mogli odrzucić projekt, zaakceptować go lub nanieść konkretne poprawki. Dodatkowo projektant zadba o wszelkie aspekty prawne oraz techniczne. Często nie mamy rozeznania w materiałach, jakie są dostępne do wykończenia elewacji. Natomiast w przypadku takich gotowych projektów, dostajemy również dokładną listę potrzebnych materiałów wraz z ich ilościami. Jest to bardzo wygodne, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieli, jaki koszt poniesiemy z tytułu remontu elewacji.

Projekty elewacji domów jednorodzinnych obejmują nie tylko to, w jaki sposób zostaną wykończone ściany. Oprócz tego, projektowanie elewacji zawiera w sobie także konkretne typy okien, parapetów, orynnowania, a nawet gzymsów. Projektant uwzględnia bonie na elewacji lub też okładzinę z naturalnych desek. Jeżeli sobie zażyczymy, to projekt budynku, może obejmować również zewnętrzne oświetlenie. Jak wiadomo, dopasowane oświetlenie elewacji jeszcze bardziej podkreśla klimat architektury budynku.

Projekty elewacji domów jednorodzinnych - rodzaje

Rodzaje elewacji są w dużej mierze uzależnione od materiału, jaki wykorzystamy do jej wykończenia. Najczęściej jednak są to elewacje:

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!
  • Tynkowane - wśród nich wymienia się elewacje wykonane z tynku cienkowarstwowego, silikonowego lub silikatowego. Należy wspomnieć, że dwa ostatnie rodzaje tynków, wykazują się największą odpornością na zróżnicowane warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenia powietrza.
  • Drewniane - projekty elewacji w tym przypadku wykorzystują deski drewniane. Wśród najczęściej wybieranych gatunków drewna, wymienia się sosnę, świerk lub sosnę. Jednak sprawdzają się także gatunki egzotyczne, takie jak merbau, garapa, czy też meranti. Ich zaletą jest przepiękny naturalny odcień drewna, który nie wymaga dodatkowego bejcowania lub malowania.
  • Wykonane z kamienia naturalnego - do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj granit, wapienie lub piaskowiec. Przy czym piaskowce i wapienie potrzebują dodatkowej impregnacji, tak aby je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Projektowanie elewacji wykonanej z kamienia naturalnego jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ materiał ten wytrzymuje wiele uszkodzeń mechanicznych, a także doskonale radzi sobie z upływem czasu.
  • Klinkierowe - elewacje wykonane z ceramicznej cegły klinkierowej to doskonały pomysł na wykończenie, które wytrzyma długie lata w nienaruszonym stanie. Dodatkową zaletą jest to, iż cegła klinkierowa jest odporna na wilgoć.
Dom na działce, a także projekt elewacji, projekty elewacji domów jednorodzinnych
Jaki projekt elewacji wybrać, czyli modne projekty elewacji domów jednorodzinnych

Oprócz wyboru odpowiedniego materiału do wykończenia elewacji, warto mieć na uwadze jeszcze sposób modelowania ścian zewnętrznych. Dzięki odpowiednim trikom można wizualnie sprawić, iż budynek będzie sprawiał wrażenie nowoczesnej bryły. Ciekawym rozwiązaniem są bonie na elewacji. Jest to nic innego, jak wykonanie żłobień w warstwie tynku. Bonie na elewacji wizualnie poprawia proporcje całego domu jednorodzinnego. Sprawdza się to przede wszystkim na ścianach o bardzo dużych powierzchniach. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie elewację, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Projekt elewacji - koszt

Zastanawiasz się nad tym, jaki koszt poniesiesz, jeżeli zdecydujesz się na zamówienie projektu elewacji dla swojego domu? Warto mieć rozeznanie, jaka cena będzie policzona za konkretną usługę nie tylko projektowania, ale również wykonania konkretnej elewacji. Oczywiście ostateczny koszt jest uzależniony zarówno od powierzchni domu, jego bryły, a także czy interesują nas projekt elewacji domów jednorodzinnych z nadzorem, czy jednak bez nadzoru.

Przykładowe ceny projektów elewacji i robocizny

Nazwa usługi

Cena

Wizualizacja elewacji domu o powierzchni do 300 m2

Cena od 1050,00 zł

Projekt elewacji domu piętrowego o powierzchni 350 m2, bez nadzoru

Cena od 1800,00 zł

Projekt elewacji domu jednorodzinnego o powierzchni do 150 m2, z nadzorem

3200,00 zł

Bonie na elewacji, montaż boni

35,00 zł/mb

Bonie na elewacji, listwa do boniowania Lbp002

43,39 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły