Blachy perforowane elewacyjne i możliwości ich zastosowania
Blachy perforowane coraz częściej są stosowane na elewacjach budynków. Blachy elewacyjne posiadają funkcję ochronną, a dodatkowo spełniają rolę dekoracji. Panele elewacyjne z blachy stały się synonimem nowoczesnego wzornictwa. Za ich pomocą można osiągnąć przeróżne, zarówno eleganckie, jak i odważne wykończenia. Poznaj zalety rozwiązań wykorzystujących blachy perforowane a także możliwości ich zastosowania.
Koszty budowy domu najszybciej i najłatwiej obliczysz na naszym darmowym kalkulatorze.

Blachy perforowane - charakterystyka i zastosowanie w budownictwie
Do najpopularniejszych zastosowań w budownictwie gdzie wykorzystuje się blachy perforowane należą elewacje. Blachy elewacyjne zdobią przede wszystkim nowoczesne biurowce, galerie handlowe czy prywatne kliniki. Jednak coraz częściej są również wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym.
Blachy elewacyjne mogą mieć rozmaitą strukturę i szerokość otworów. Popularnym produktem jest również siatka cięto ciągniona. Producenci wykonują ją z różnego rodzaju materiałów takich jak stal nierdzewna, aluminium, stal węglowa i wiele innych. Jest wykorzystywana w budownictwie na blachy elewacyjne, ale również służy do wykańczania wnętrz, a nawet jako ogrodzenia przydomowe.
Zaletą blachy perforowanej i różnych jej odmian jest to, że można dopasować wzór do stylizacji i oczekiwań konkretnych rozwiązań wzorniczych. Architekci i projektanci mają pole do popisu. Blachy elewacyjne są łatwe w montażu, solidne i trwałe. Dodatkowo pozwalają na wyróżnienie budynku spośród wielu innych.
Blachy perforowane oraz siatka cięto ciągniona są wykorzystywane również jako kasetony sufitowe lub sufity podwieszane. Blachy perforowane mają bardzo dobre parametry dźwiękoszczelne, więc są chętnie wykorzystywane w obiektach handlowych czy usługowych, ale również w domach prywatnych - jako element dekoracyjny
Blachy elewacyjne niosą za sobą bardzo różnorodne możliwości projektowania, a co za tym idzie niepowtarzalność realizacji. Dodatkowo te wszechstronne materiały mogą być wykonywane na zamówienie i osiągać różne kształty i strukturę. Na rynku polskim istnieją firmy które na indywidualne zamówienie produkują blachy trapezowe, owalne czy prostokątne.
Obróbki blacharskie tworzą z blachy przeróżne kreacje. Blachy perforowane są również stosowane jako wykończenie elementów schodów, zamiast płytek na ścianach wewnętrznych, oraz do produkcji designerskich mebli.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom istnieje prawie nieograniczona możliwość kompozycji. Blachy elewacyjne są poddawane strukturyzacji, ciętym formom oraz motywom w różnym stylu. Siatki plecione i siatki zgrzewane mogą stanowić element dekoracyjny dołączony do całości poprzez odpowiednie projektowanie. Niektóre realizacje polegają na łączeniu różnych rodzajów perforacji i blachy pełnej, co daje bardzo atrakcyjne efekty wizualne.
W odróżnieniu od frontów, na dachy stosuje się blachy trapezowe. Cięte na wymiar, w bogatej kolorystyce, posiadają różną szerokość krycia i są stosowane na potrzeby budownictwa mieszkalnego, usługowego i przemysłowego.
W przypadku blachy perforowanej różnego przeznaczenia wykonuje się otwory w układzie mijanym lub układzie prostym. Jednak możliwe są rozmaite kombinacje. Perforowanie w układzie mijanym ma tą zaletę, że jest bardziej asynchroniczne i dzięki temu lepiej się prezentuje. Dodatkowo blacha ma wówczas większą wytrzymałość pionową.
Podsumowując, blachy perforowane są wykonywane z różnych materiałów. Stosunkowo najtańszym materiałem jest zwykła stal (blacha stalowa), ale istnieje możliwość zastosowania bardziej wytrzymałych surowców. Są to między innymi stal nierdzewna, żaroodporna, miedź, mosiądz czy brąz, a także tworzywa sztuczne. W zależności od surowca można uzyskać niewielką grubość przy zachowaniu tej samej trwałości. Równocześnie można uzyskać różną szerokość krycia.
Dodatkowe obróbki blacharskie, tak jak wspomnieliśmy wyżej, są możliwe w różnych kombinacjach. Blacha perforowana może zostać poddana prostowaniu, cięciu, gięciu, zgrzewaniu czy oprawianiu w ramy.
Producenci blachy perforowanej do różnych zastosowań
Segment produkcji różnego typu blach rozwija się bardzo prężnie. Powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w wyrobie perforowanych elementów. Szeroko dostępne są blachy elewacyjne, blachy trapezowe, siatki zgrzewane oraz siatki plecione.
Producenci oferują zarówno blachy perforowane w standardowych wzorach, jak i możliwość zamówienia dowolnie dobranych materiałów i perforacji, które podlegają indywidualnej wycenie.
Jednym z największych producentów blach perforowanych oraz siatek jest firma Perfopol. Jest to polska firma która działa na rodzimym rynku od 1990 roku. Bogate doświadczenie przekłada się na wysoką jakość produktów, co potwierdzają w swoich opiniach klienci. U tego producenta można zamówić blachy z różnych materiałów, w wielu formatach i grubościach. Dostosowaniu podlega także wielkość, rodzaj i układ oczek.
Możliwe są dodatkowe obróbki blacharskie poprzez cięcie, zwijanie, zgrzewanie czy spawanie oraz oprawianie w ramy. Najtańszym stosowanym surowcem przez Perfopol jest zwykła blacha stalowa. Możliwa jest również cała plejada innych materiałów, które mimo mniejszej grubości mają taką samą wytrzymałość.
Perfopol używa między innymi: stal żaroodporną, nierdzewną, aluminium, mosiądz, brąz, czy nawet tworzywa sztuczne. Firma prowadzi wycenę w oparciu o nazwę wyrobu, materiał, grubość i format, oraz wielkość, rodzaj i układ oczek. Przy składaniu zamówienia należy uszczegółowić finalne przeznaczenie wyrobu.
Realizacje tego producenta są bardzo imponujące. Panele elewacyjne z aluminium tej firmy zdobią biurowiec Green Wings - ogromny budynek w Warszawie o powierzchni 23 tyś m.kw. Z kolei w Ełku panele elewacyjne z blachy pokrywają Centrum Handlowe Brama Mazur. Przykładów można mnożyć. Perfopol angażuje się zarówno w duże inwestycje jak i realizuje niewielkie zamówienia dla klientów indywidualnych.
Sigamet to kolejna firma działająca w tym segmencie. Oferuje szeroki asortyment produktów. Między innymi w jej ofercie znajdziemy siatki zgrzewane, siatki plecione oraz blachy perforowane na panele elewacyjne. Sigamet szczyci się tym, że realizuje nawet najbardziej nietypowe zamówienia i pracuje na różnorodnych materiałach. Materiały do wyboru w celu przeprowadzenia perforacji to : zwykła stal, stale trudnościeralne, nierdzewne, żaroodporne, miedź, cor-ten oraz mosiądz, a także wiele innych. Sigamet oferuje też rozmaite perforacje stali, na przykład: oczka kwadratowe, okrągłe, sześciokątne czy ozdobne. W obrębie perforacji możliwe są różne kombinacje w układzie mijanym i prostym.
Jeśli interesują nas blachy trapezowe powinniśmy zwrócić uwagę na markę Plannja. Jest to jedna z wiodących firm w Europie jeśli chodzi o wytwarzanie cienkich blach. Plannja istnieje na europejskim rynku od lat 60 - tych ubiegłego wieku i od tamtej pory dała się poznać jako solidna i godna polecenia marka, co potwierdzają opinie klientów.
Plannja posiada w ofercie blachy elewacyjne, ale głównie blachy trapezowe do krycia dachów. Dostępne są niskie profile oraz podwyższone profile trapezowe. Blachy trapezowe Plannja świetnie sprawdzą się nie tylko do pokrycia dachów domów jednorodzinnych, ale również z powodzeniem mogą być stosowane na budynki gospodarcze oraz hale produkcyjne. Szerokość krycia podawana jest w milimetrach. Dostępna jest różna szerokość krycia. Plannja oferuje również obróbki blacharskie w formie wiatrownicy, obróbki blacharskie łączone, pasy nadrynnowe oraz podrynnowe, a także wiele innych wyrobów z tego zakresu. Więcej ciekawych informacji na temat blach trapezowych znajdziesz tu.
Jak widać, na polskim rynku jest z czego wybierać. Mamy u siebie solidne, fachowe firmy których wyroby cieszą się zaufaniem i gwarantują najwyższą jakość. Producenci oferujący swój asortyment proponują szerokie spectrum rozwiązań dla budownictwa.
Panele elewacyjne, gotowe i zamawiane obróbki blacharskie, a także siatki cięto ciągnione - to tylko niektóre produkty które możemy dostosować do własnych preferencji i konkretnych zastosowań.
Blachy perforowane w architekturze i budownictwie
Panele elewacyjne na fronty budynków czy siatki zgrzewane na ogrodzenia to tyko przykłady zastosowań. Blacha perforowana oraz siatki, czy inne elementy z blachy są wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale również w szeroko pojętej architekturze - również architekturze wnętrz.
Siatki plecione, a jeszcze częściej blachy perforowane są wykorzystywane do wytwarzania mebli o nowoczesnym stylowym kształcie i wyglądzie. Coraz częściej znajdziemy krzesła z metalu perforowanego na lotniskach, w prywatnych gabinetach lekarskich i modnych klubach. Z kolei stoliki z tego materiału coraz częściej goszczą w ogrodach i na tarasach prywatnych budynków.
Tam gdzie architektura spotyka się ze wzornictwem użytkowo - przemysłowym powstają realizacje wykorzystujące perforowaną blachę na panele przeciwsłoneczne. Są funkcjonalne a ponadto estetyczne i nowoczesne. Triumfy święci również perforacja dekoracyjna. Panele elewacyjne malowane proszkowo, oraz elementy dekoracyjne wewnątrz budynków.
W budownictwie oprócz wszystkich wymienionych na wstępie zastosowań, perforacyjne blachy są również obecne na skalę przemysłową. Znajdują zastosowanie w urządzeniach wiertniczych oraz w systemach filtracyjnych. Są też wykorzystywane na placu budowy jako chodniki czy balustrady.
Blacha perforowana jest stosowana także jako element sufitowy czy do krycia podłóg. Ciągle są opracowywane nowe jej przeznaczenia i funkcje. Mając na uwadze jej trwałość i wytrzymałość fachowcy wynajdują cięgle nowe możliwości jej wykorzystania.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Nowoczesna elewacja - rodzaje, wykonanie, ceny, porady
-
Oświetlenie elewacji domu - pomysły, rodzaje oświetlenia, ceny
-
Top 10 pomysłów na szarą elewację. Zobacz, jaka fasada będzie hitem
-
Top 10 elewacji z drewnem. Oto najciekawsze propozycje
-
Elewacje drewniane – rodzaje drewna, ceny, opinie, porady
-
Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych
-
Kolory elewacji domów jednorodzinnych - który kolor wybrać?
-
Kamień elewacyjny - rodzaje, sposoby montażu, ceny, opinie
-
Deska elewacyjna kompozytowa - opis, montaż, opinie, porady
-
Klinkier elewacyjny - rodzaje, ceny, sposób montażu, opinie
-
Sztukateria elewacyjna zewnętrzna - rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Imitacja drewna na elewacji krok po kroku – ceny, opinie, projekty
-
Elewacja z kamienia – rodzaje, wykonanie, ceny, porady praktyczne
-
Piaskowiec na ścianę i na elewację - opinie, ceny, porady zakupowe
-
Elewacja drewnopodobna - rodzaje paneli, cena, opinie, porady
-
Bonie na elewacji domu – przykłady, pomysły, boniowanie krok po kroku
-
Elewacje drewnopodobne – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Boniowanie elewacji krok po kroku – przykłady, ceny, porady praktyczne
-
Elewacje drewniane - rodzaje, ceny, trwałość, montaż
-
Jakie drewno elewacyjne wybrać? Porównujemy różne gatunki
-
Elewacja z klinkieru krok po kroku – rodzaje, ceny, opinie
-
Płyty fasadowe - nowoczesne wykończenie zewnętrzne budynków
-
Panele elewacyjne - cena, opinie, rodzaje, polecani producenci,
-
Ryzalit i wykusz – ciekawe elementy elewacji, opinie, przykłady, porady
-
Cegła elewacyjna - zastosowanie, ceny, opinie, porady
-
Okładzina elewacyjna - rodzaje, ceny, sposób montażu, opinie