Bonie na elewacji – zastosowanie

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Zanim przejdziemy do konkretnych informacji wskazujących wykonanie boni na elewacji, dobrze jest dowiedzieć się skąd w ogóle pojawił się pomysł na specyficzną formę dekoracji budynku. Bonie na elewacji to trójwymiarowe krawędzie, dzielące duże powierzchnie ścian zewnętrznych budynku. Dzięki temu z pozoru proste domy, nabierają zupełnie nowego charakteru. Bonie są idealnym przykładem na to, że można dekorować elewacje, bez konieczności ich malowania.

Pierwszy raz bonie na elewacji pojawiły się w starożytnym Rzymie. Później jednak na długo zapomniano o tej formie wykończenia ścian zewnętrznych. Dopiero w okresie renesansu zaczęto je powoli przywracać do łask. Po czym w XIX wieku powróciły one na dobre. W tamtym stuleciu boniowanie elewacji wykonywano przede wszystkim na kamienicach, co w wielu przypadkach możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Boniami można udekorować nie tylko całe powierzchnie ścian, ale również wyłącznie pojedyncze fragmenty budynku. Popularne jest zatem boniowanie okien, cokołów, czy też filarów.

Boniowanie elewacji krok po kroku

Wykonanie boni będzie w dużej mierze zależeć od tego, na jakie materiały się ostatecznie zdecydujemy. Najbardziej tradycyjną metodą są tynki boniowane, które ze względu na pracochłonność oraz wysokie koszty, stosuje się coraz rzadziej. Tynki boniowane wyróżniały się bardzo dużą grubością, wynoszącą nawet 1,5 cm. W tym celu kładzie się nawet do 3 warstw tynku, aby móc później w nim wykonywać dekoracyjne rowki.

Innym rozwiązaniem jest zamocowanie listew drewnianych lub z tworzywa sztucznego w wyznaczonych miejscach, w których chcemy uzyskać oczekiwany efekt. Dopiero na tak przygotowaną elewację kładziemy tynki boniowane. Po ich wyschnięciu można usunąć listwy. Jednak w dzisiejszych czasach nie ma potrzeby układania tak grubej warstwy tynku, ze względu na izolowanie budynku styropianem. Dlatego tradycyjny tynki boniowane stają się mało praktyczne. Jeśli szukasz firmy, która wykona elewację, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Bonie w styropianie

Gdy budynek jest ocieplany przy pomocy styropianu, wykonanie boni w warstwie izolacyjnej jest nie tylko łatwiejsze, ale również cena robocizny staje się atrakcyjniejsza. Dekoracyjny efekt można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykonanie rowków w styropianie przy pomocy wycinarki termicznej. Warstwa izolacyjna bardzo łatwo topi się pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu bonie w styropianie wyglądają niemalże identycznie, jak te wykonane w grubej warstwie tynku. Należy jednak pamiętać o tym, aby bonie w styropianie wykonać jeszcze przed umieszczeniem go na elewacji budynku. Po wykonaniu rowków, umieszcza się w nich specjalne listwy do boniowania o szerokości od 2 do 5 cm. Dopiero tak przygotowany styropian przykleja się do elewacji, a następnie pokrywa tynkiem i maluje.

Bonie w styropianie wykonuje się także za pomocą przyklejania płyt styropianowych o określonej szerokości. Pomiędzy nimi przykleja się listwy do boniowania. Kolejne kroki wykonuje się jak przy pierwszym rozwiązaniu. Na tak przygotowane bonie w styropianie nakładamy siatkę zbrojeniową, po czym nakładamy tynk. Listwy do boniowania możemy pokryć dowolną farbą elewacyjną. Jeśli planujesz zlecenie prac, sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji domów i prac elewacyjnych.

Boniowanie elewacji z gotowych elementów - rodzaje i ceny

Ostatnim rozwiązaniem na eleganckie bonie na elewacji, jest zakup gotowej sztukaterii. Najczęściej listwy do boniowania wykonane są ze styropianu utwardzonego przy pomocy żywicy epoksydowej. Gotowe bonie wystarczy przykleić bezpośrednio do muru lub na warstwę izolacyjną. Jest to najprostszy sposób boniowania elewacji, który pozwala na uzyskanie różnych kształtów i wzorów. Listwy mogą być zastąpione również gotowymi płytami, które już w swojej powierzchni posiadają wycięte rowki. Pod względem rodzaju wybranych płyt, możemy uzyskać bonie diamentowe, wypukłe, szlifowane czy też polerowane.

Przykładowe ceny sztukaterii oraz akcesoriów przeznaczonych do boniowania elewacji

Nazwa produktu

Cena

Bonie diamentowe sztukateria, 245x25x245 mm

Cena od 5,99 zł

Bonie diamentowe sztukateria, 300x35x400 mm

Cena od 8,99 zł

Bonie diamentowe na gzymsy

Ceny od 10,99 zł

Bonie, gzymsy styropianowe do okien

Ceny od 29,90 zł

Bonie, gzymsy styropianowe do okien

27,00 zł

Bonie, gzymsy do okien ze wspornikami i zwornikami, styropian EPS 200

49,00 zł/mb

BP11 Listwy PCV do boniowania 3,0 mb

9,32 zł/szt.

Profile krzyżowe łączniki do listew do boniowania BP11 H CC

11,50 zł

Kątowniki PCV narożne do boni BP11 K

8,82 zł

Łączniki PCV wzdłużne do boni BP11 Ł

6,65 zł

Listwy PCV do boniowania z elementem traconym 3 mb, BP1 HN

9,98 zł

Bonia CB07 sztukateria elewacyjna EPS, galeria zdjęć

8,50 zł

Łączniki krzyżowe bonie 3mm BP11 Mini CC 7x3 mm

6,00 zł

Bonie styropianowe BE1A 25x25x5 cm, galeria zdjęć

39,00 zł

Bonia elewacyjna narożna BE1 25x40x5 cm

46,00 zł

Bonia elewacyjna narożna BE-2A 25x25x5 cm

39,00 zł

Bonia elewacyjna ozdobna BE-3A 25x25x5 cm

39,00 zł

Bonie elewacyjne BE-4 25x40x5 cm

46,00 zł

Bonia elewacyjna BE5 25x40x5 cm

46,00 zł

Wiedząc już, w jaki sposób wykonuje się boniowanie elewacji, warto przejść do wyboru wzoru, jaki ma się pojawić na naszym budynku mieszkalnym. Jeżeli nie jesteśmy pewni efektu końcowego, może pomóc nam galeria zdjęć z gotowymi realizacjami. Dobrze jest, aby galeria zdjęć pokazywała rzeczywiste domy, a nie graficzne wizualizacje. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, jaki wzór pasuje do naszego domu, a także w jaki sposób możemy go wykonać. Jak już wcześniej wspomniano, niekoniecznie sztukateria elewacyjna musi być dla nas wyjątkowo kosztownym wydatkiem. Wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.

ikona podziel się Przekaż dalej