Kamień elewacyjny i elewacja z kamienia – krótka charakterystyka

Kamień naturalny to bardzo dobry materiał służący do wykonania elewacji domu. Płytki kamienne charakteryzują się wysoką trwałością niczym płyty Multipor, a co za tym idzie również wysoką odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Elewacja z kamienia staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów. Fasada domu wyłożona kamieniem dekoracyjnym to niewątpliwie ciekawy efekt.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Kamień elewacyjny można położyć na całej elewacji domu lub tylko na jej wybranej części. Płytki kamienne będą idealnie komponować się z tynkiem czy płytami elewacyjnymi. Wykorzystywany na elewacje kamień może być naturalny lub sztuczny. Zdecydowanie jednak fasada z kamienia naturalnego będzie dużo lepszym rozwiązaniem pod wieloma względami. Materiał naturalny wykorzystywany do produkcji płytek kamiennych sprawi, że ciężko znaleźć dwa takie same modele. Różnorodność kolorów, odcieni czy struktur to niewątpliwa zaleta kamienia naturalnego.

Elewacja z kamienia może być oparta na kilku rodzajach surowca. Najczęściej wykorzystuje się piaskowce czy wapienie. Będą one odpowiednie do zmiennych warunków pogodowych panujących w Polsce. Kamień układany na zewnętrznej ścienia domu powinien być odporny na działanie wilgoci czy skrajne różnice temperatur. Inną opcją może być marmur, kwarc czy granit. Wszelkie dodatki takie jak wysoki połysk czy imitacja brokatu będą wpływać na końcowy wygląd fasady. Kamienne elewacje niekoniecznie muszą być szare i ponure. Wręcz przeciwnie będą idealnie pasować jako zewnętrzne zakończenie nowoczesnych domów.

Ściany zewnętrzne budynku można również wyłożyć kamieniem dekoracyjnym sztucznym. Zazwyczaj będzie to mieszanina kruszywa z dodatkiem cementu i pigmentów czy z dodatkiem żywicy poliestrowej. Sztuczny kamień dekoracyjny może być uformowany w różne wzory i faktury. Często z daleka trudno jest rozpoznać kamień naturalny od dekoracyjnego. Imitacje kamienne są zazwyczaj bardzo dobrej jakości.

Zewnętrzne płytki kamienne – cennik za naturalny kamień

Cena sztucznych kamieni dekoracyjnych jest zdecydowanie niższa niż naturalnych odpowiedników. Związane jest to z odmiennym procesem produkcyjnym i łatwiejszym dostępem do materiałów, co widoczne będzie w cenniku popularnych producentów. Kamienie naturalne, płyty Multipor czy inne wysokiej jakości materiały muszą odpowiednio kosztować. W przypadku kamiennych imitacji gotowy produkt jest łatwy w montażu, co dodatkowo obniża koszty robocizny czy potrzebnych materiałów. Kamień naturalny wymaga przygotowania docelowego podłoża, co niestety nie jest tanie.

Elewacja z kamienia na garażu, a także rodzaje elewacji, wykonanie, ceny oraz porady praktyczne
Elewacja z kamienia krok po kroku, czyli rodzaje, wykonanie, ceny, zastosowanie oraz porady praktyczne

Wysokie ceny za naturalny kamień elewacyjny w porównaniu do dekoracyjnego mają jednak swoje uzasadnienie. Wystarczy zastanowić się nad jego trwałością przez długie lata. Choć jednorazowo wysoka cena może być zaporowa dla wielu inwestorów, to warto popatrzeć na koszty późniejszej konserwacji kamienia. Naturalny surowiec na takich ścianach jak ogniomur czy ściana południowa jest bardzo wytrzymały na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W przeciągu wielu lat mało prawdopodobne jest to, aby zmienił swój kolor czy zabrudził się. Czego nie można już powiedzieć o tradycyjnym tynku elewacyjnym, który będzie wymagał kosztownych prac pielęgnacyjnych co kilka lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o naturalnym kamieniu elewacyjnym?

Wykaz wybranych kamieni na elewację wraz z cenami

Model płyty kamiennej

Przykładowa cena

Wapień polski rzędowy kamień naturalny na elewacje Artstonex

178 zł/m2

Kamień naturalny Quartz 10 x 35 cm brown 0,39 m2

228 zł/m2

Cegła z piaskowca naturalnego Trans-kam

138 zł/m2

Dalmacja ANTICO kamień naturalny na elewacje domu Artstonex

95 zł/m2

Elewacje domu wykonane z kamienia – porady

Montaż płyt kamiennych zależy od ich wielkości oraz od rozmiarów budynku. Jeśli są to niewielkie kamienie, to nie potrzeba zbyt wielkim mocowań, a jedynie zaprawa cementowa. Problem robi się wtedy, kiedy płyty są większe i cięższe. Należy je odpowiednio zabezpieczyć na ścianie, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa dla domowników.

Kamienie elewacyjne nie muszą być wyłożone na całym budynku. Ogniomur czy ściana z tarasem to idealne miejsca na różnego rodzaju kombinacje z kamieniem. W przypadku montażu płyt kamiennych, jak i płyt Multipor warto zasięgnąć opinii fachowców czy wynająć specjalistyczną ekipę remontową.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły