Drewniana elewacja budynku – odpowiednia okładzina dla domu

Wybór materiału na okładzinę elewacyjną – na co zwracać uwagę?

Właściciel domu, który postanowił zmienić zewnętrzny wygląd ścian, stoi dzisiaj przed bardzo trudnym zadaniem: do dyspozycji ma niezliczone rodzaje drewnianych i drewnopodobnych okładzin. Niektórzy kierują się w tej dżungli produktów względami ochrony środowiska; dla innych priorytetem jest łatwość pielęgnacji. Wszyscy zgodni są jednak co do tego, że fasady drewniane mają bardzo ważne znaczenie dla estetyki całego budynku. Nie bez znaczenia jest funkcja ochronna ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływami atmosferycznymi. Nawiasem mówiąc, fasada, czyli główna elewacja budynku, wzięła swoją nazwę od łacińskiego słowa facies = „twarz”.

Elewacje drewniane powinny przetrwać w dobrym stanie co najmniej przez 30 lat. Planując długoterminowo, należy przewidzieć odpowiedni budżet na regularną konserwację drewnianej elewacji domu, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych kosztów związanych z jej remontem. Spośród szerokiej oferty materiałów elewacyjnych niełatwo jest wybrać taki, który spełniałby wszystkie wymagania. Na wszelki wypadek dobrze jest brać pod uwagę opinie o producentach i dostawcach, ponieważ koszt naprawy albo wymiany elewacji będzie z pewnością większy od doraźnych (i pozornych) oszczędności.

Przy wyborze materiału na elewacje z drewna trzeba zwrócić uwagę na warunki, z którymi będą się zmagać. Dom wystawiony na wiatr i deszcz musi mieć okładzinę szczególnie odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. Istotny będzie gatunek drewna i jego impregnacja, a nawet forma ułożenia desek - pionowa albo pozioma.

Tradycyjnie poziomy układ desek elewacyjnych stosowany jest głównie w regionach przybrzeżnych i na obszarach, na których często występują ulewy połączone z silnym wiatrem. Pionowa konfiguracja jest częstsza w regionach o spokojniejszym klimacie. Wynika to z tego, że wymiana drewna z elewacji przy układzie poziomym desek jest zwykle łatwiejsza, niż kiedy są ustawione pionowo. Na dodatek końce pionowych desek zalewane deszczem mogą prędzej ulegać zgniliźnie. Jeśli planujesz zlecić prace przy elewacji, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Drewniana elewacja budynku – jakie drewno będzie odpowiednie?

Czy to z litego drewna, czy z produktów drzewnych, elewacje drewniane są coraz bardziej popularne. Oczywiście, drewno jest materiałem tak bardzo zróżnicowanym, jak gatunki botaniczne drzew i nie każde nadaje się na okładzinę budynku. Niektóre gatunki drewna zyskują jeszcze na wartości po odpowiedniej impregnacji albo obróbce termicznej. Mniej kłopotliwe w utrzymaniu są elewacje drewnopodobne, a imitacja drewna na elewacji może często dorównywać oryginałowi.

Ogólnie biorąc, na elewacje drewniane w naszym regionie nadają się rodzime gatunki drzew. Przede wszystkim gatunki iglaste z naszych lasów są chętnie stosowane, mają pozytywne opinie, a ich cena nie jest przesadnie wysoka. Popularne rodzaje drewna na elewacje, to:

 • Świerk – drewno białego koloru często z żółtawym odcieniem. Nie ma wyraźnego zróżnicowania zabarwienia drewna bielastego i twardzielowego, jest lekkie i miękkie.
 • Sosna – drewno zróżnicowane na biel i twardziel. Biel ma kolor białożółtawy, natomiast twardziel bywa różowawa, czerwonawa albo brązowoczerwona. Odznacza się dobrymi właściwościami fizykomechanicznymi.
 • Modrzew – drewno bielaste tworzy wąski pierścień o kolorze białym a brązowawym odcieniem, twardziej jest szeroka i czerwonobrązowa. Drewno modrzewiowe wykazuje najlepsze właściwości spośród naszych gatunków iglastych.
 • Jodła – drewno jest jasnożółte, bez ciemno zabarwionej twardzieli, jest trwałe i elastyczne.
 • Daglezja – drewno jest zróżnicowane na białawy z żółtawym odcieniem biel i brązową lub ciemnoczerwoną twardziel. Należy do najbardziej wytrzymałych i odpornych gatunków drewna.

Spośród wyżej wymienionych gatunków iglastych, modrzew i daglezja nadają się na elewacje drewniane nawet bez specjalnego zabezpieczania. Oba gatunki tworzą z czasem lekko srebrzystą patynę, która stanowi warstwę ochronną drewna, a zarazem nadaje mu szczególny urok. Świerk i jodła natomiast wymagają regularnego wsparcia środkami ochronnymi. Także sosna bez ochrony albo lakieru nie utrzyma się długo na elewacji i musi być po kilku latach odnawiana.

Elewacje z drewna surowego i malowanego

Egzotyczne i rzadziej spotykane elewacje drewniane

Na deski elewacyjne nadają się też inne rodzaje drewna, nie tylko rodzime, ale również egzotyczne. Zarówno cena jednostkowa, jak i koszt całej elewacji są odpowiednio wyższe, co równoważy jednak imponująca trwałość drewna oraz piękny wygląd.

 • Dąb – drewno twardzielowe jasno- albo ciemnobrązowe, pierścień bielu wąski, żółtawobiały. Jest ciężkie, twarde i trwałe.
 • Meranti – drewno kolorem przypomina mahoń. Jest odporne na wilgoć i czynniki mechaniczne. Ma dużą gęstość, a zarazem małą kurczliwość i pęcznienie.
 • Okoume – drewno różowe do jasnoczerwonobrunatnego, stosunkowo lekkie ale stabilne wymiarowo.
 • Modrzew syberyjski – drewno zawiera duże ilości żywicy, jest odporne na pleśń i grzyby.
Mały dom i elewacja z drewna, a także elewacje domów, w tym elewacje drewniane
Elewacje z drewna i ciekawe pomysły, czyli inspiracje na elewacje drewniane

Różne sposoby zabezpieczania drewna elewacji

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Drewno na elewację można zastosować z zabezpieczeniem jego powierzchni albo bez tego zabiegu. Jeśli nie zostanie zastosowane żadne malowanie ochronne, na powierzchni powstanie z czasem, pod wpływem czynników atmosferycznych, naturalna szarość. To zjawisko dotyczy wszystkich gatunków drewna. Szara patyna w niczym nie umniejsza wartości ani nie wpływa negatywnie na właściwości drewna. Jest przejawem naturalnego starzenia materiału.

Do zabezpieczania drewna przed wpływem szkodliwych czynników stosuje się:

 • Lazura – zachowuje naturalne usłojenie drewna i stanowi ochronę przed szarzeniem. Dostępna jest w różnych odcieniach. Odnowienie co 2-7 lat.
 • Lakier – pokrywa naturalny rysunek drewna. Odnowienie co 8-15 lat.
 • Impregnacja pod ciśnieniem środkami chemicznymi – w normalnych warunkach jest zbędna, a z ekologicznego punktu widzenia – niezalecana.

Pielęgnacja i konserwacja drewnianej elewacji budynku

Trwałość elewacji drewnianej oraz częstotliwość jej konserwacji zależy – jak każdej innej elewacji – od intensywności czynników atmosferycznych i mocy warstwy ochronnej. Cienka warstwa lakieru zabezpiecza drewno na okres od roku do czterech lat. Przy średniej grubości warstwy ochronnej trzeba stan elewacji sprawdzać co dwa do siedmiu lat, a po fabrycznym lakierowaniu można planować ponowną konserwację nawet po 15 latach.

Obok zwiększonej przez lakierowanie trwałości drewna, pozytywnym efektem bywa też ograniczone szarzenie drewna. Naturalna patyna, która powstaje na powierzchni drewna pod wpływem promieniowania UV, jest w przypadku lakierowanej powierzchni znacznie osłabiona, dzięki czemu drewno elewacji budynku dłużej wygląda „jak nowe”.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły