Najnowsze elewacje budynków jednorodzinnych

Nowoczesne budownictwo

Obecnie panująca architektura budynków mieszkalnych bardzo mocno wyróżnia się bryłą na tle tradycyjnego budownictwa. Najnowsze projekty obejmują przede wszystkim budynki, które określane są jako “stodoły”. Rzeczywiście swoją bryłą przypominają te budynki gospodarcze, jednak ich wykończenie jest już zupełnie inne. Zamiast szczytowych ścian zazwyczaj mamy całkowite przeszklenia. Natomiast pozostałe dwie ściany posiadają nowoczesne elewacje zazwyczaj wykończone drewnem, kamieniem lub położone są na nich ciekawe tynki.

Ponadto do łask powracają domy wyróżniające się sześcienną bryłą. Oczywiście są nowoczesne projekty, które również skupiają się na jak największej liczbie przeszkleń. W przypadku takiego domu elewacje wykończone są zazwyczaj w sposób bardzo minimalistyczny. Zazwyczaj są to ciekawe tynki, które współgrają idealnie z całym zamysłem domu. Na elewacjach możemy często również zobaczyć wstawki drewnianej lub drewnopodobnej okładziny zewnętrznej.

Nowoczesna elewacja - popularne rodzaje

Do nowoczesnego domu pasuje oczywiście nowoczesna elewacja. Zazwyczaj w przeglądanych projektach mamy już propozycję wykończenia zewnętrznych ścian. Warto skorzystać z takiej propozycji, która została zaproponowana przez profesjonalnych i doświadczonych architektów. Ale czasami zdarza się sytuacja, w której chcemy się podjąć wyremontowania domu i odnowienia elewacji w starym domu. Warto wtedy wiedzieć, jakie w ogóle możliwości mamy do wyboru.

Wybierając nowoczesne elewacje, zazwyczaj mamy do czynienia z takimi sposobami wykończenia i z takimi materiałami jak:

  • Tynki zewnętrzne - nowoczesna elewacja niekoniecznie zależy tylko od doboru oryginalnego materiału, ale często największe znaczenie ma kolor oraz tekstura wykończenia. Dlatego decydując się na tynkowanie, świetnie sprawdzą się tynki w jasnych lub wręcz odwrotnie - w ciemnych odcieniach. Nowoczesne domy coraz częściej od zewnątrz są wykończone w kolorze grafitowym lub czarnym. Oczywiście zazwyczaj całe elewacje są przełamane dużymi przeszkleniami, z których widoczne jest oświetlenie wewnątrz budynku.
  • Drewno - do nowoczesnego wykończenia elewacji najczęściej wybieramy również drewniane deski. Zazwyczaj sięgamy po drewno krajowe, takie jak sosna, jesion lub buk. Ale jeżeli zależy nam na większej trwałości, to warto sięgnąć po drewno egzotyczne. Ze względu na zapotrzebowanie w budownictwie drewna przeznaczonego na wykończenie elewacji, produkuje się tzw. drewno termowane. Dzięki odpowiedniej obróbce termicznej deski drewniane są bardziej odporne na korozję biologiczną.
  • Deski kompozytowe - stanowią one tańszy zamiennik naturalnego drewna. Rzeczywiście swoim wyglądem bardzo mocno przypominają prawdziwe drewno. Jednak produkuje się je na bazie polichlorku winylu oraz mączki drzewnej. Jest to materiał, który nie wymaga impregnacji, a jednocześnie jest bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym również na promienie słoneczne.
  • Kamień naturalny - nowoczesna elewacja teoretycznie może być również wykończona w sposób tradycyjny. Takim przykładem jest zastosowanie kamienia naturalnego. Jednak przy domu o nowoczesnej bryle, zazwyczaj wykorzystuje się go tylko w niektórych miejscach, a jego rodzaj, a także odcień są ściśle powiązane z całą bryłą architektoniczną. Wśród popularnych kamieni naturalnych wymienia się gnejsy, łupki, piaskowce, wapienie, czy też granity.
  • Cegła i klinkier - nowoczesne domy, jak już wiemy, najczęściej wyróżniają się niestandardową bryłą. Dlatego zastosowanie na takich budynkach elewacji z cegły pochodzącej z rozbiórki lub płytek klinkierowych, na pewno będzie stanowić oryginalne połączenie. Warto mieć na uwadze, że tak wykończona fasada zdecydowanie lepiej prezentuje się przy budynkach ze skośnym dachem.

Wykończenie nowoczesnego budynku

Ciekawe tynkowanie budynków jednorodzinnych

Jak już wcześniej wspomniano fasada, którą chcemy tynkować, niekoniecznie wymaga od nas niespotykanych materiałów. Ciekawe elewacje z powodzeniem wykonamy przy pomocy tradycyjnych tynków, jednak odpowiednio dobierając modne kolory, a także tekstury. Ciekawą propozycją jest wybór tynków z drobinkami brokatu. Najlepszy efekt zobaczymy, jeżeli zdecydujemy się na ciemne tynki. Dodatkowo odpowiednio oświetlona fasada będzie jeszcze lepiej podkreślać niebywały klimat.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Kolejną propozycją, jaką gwarantują nam nowoczesne tynki, to efekt betonu architektonicznego. Jest to specjalny tynk, który po nałożeniu oraz zawiązaniu, rzeczywiście swoim wyglądem przypomina surowy beton. Taka propozycja idealne pasuje na domy zaprojektowane w stylu industrialnym. Obecne tynki są w stanie również imitować naturalne drewno. W tym celu wykorzystuje się specjalne formy silikonowe, które służą do odciskania wzoru imitującego naturalne słoje w masie szpachlowej. W tym przypadku należy koniecznie pamiętać o wcześniejszym wykonaniu fug przy pomocy listew prowadząco- dystansowych. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat elewacji domów.

Jak wykonać elewacje z drewnem?

Najnowsze projekty domów jednorodzinnych zawierają w sobie propozycje elewacji wykonanych z drewna. Jest to dość kosztowne wykończenie, ale jednak dające niesamowity efekt. Jednak rzadko kiedy deski są układane na całej powierzchni ścian zewnętrznych. Zdecydowanie częściej stanowią one dekoracyjne wstawki na narożnikach, na cokołach lub podkreślając ścianę z wyjściem na taras. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy wykonać samodzielnie elewacje z drewnem. Zanim jednak przejdziemy do kluczowego montażu desek, wcześniej musimy pamiętać o ociepleniu z wełny mineralnej, na którą następnie mocuje się legary. W poprzek legarów przymocowujemy kontry, a na całą drewnianą konstrukcję przytwierdzamy folię wiatroizolacyjną.

Elewacja drewniana na piętrze i jednobarwna na parterze, a także inne rodzaje nowoczesnej elewacji, wykonanie, cena oraz rodzaje
Nowoczesna elewacja drewniana, klinkierowa oraz kamienna, a także rodzaje elewacji, wykonanie oraz ceny

Tak przygotowana konstrukcja ma za zadanie przede wszystkim wygłuszyć dom od dźwięków pochodzących od zewnątrz, a także izolować budynek od wiatru. Dobrze jest również zwrócić uwagę na ognioodporność wełny mineralnej, która zwiększa bezpieczeństwo budynku na wypadek pożaru. Ostatnim krokiem przy wykonaniu nowoczesnej elewacji z drewna, jest przytwierdzanie desek. Najczęściej montujemy je przy pomocy specjalnych łączników. Dzięki temu nie musimy korzystać z mniej estetycznych wkrętów.

Nowoczesne fasady – porady

Jakie elewacje wybrać do swojego domu?

Jeżeli typ elewacji nie został nam narzucony przez biuro architektoniczne lub chcemy zdecydować się na zupełnie inne rozwiązanie, to warto dowiedzieć się, jak dopasowywać typ wykończenia do konkretnego budynku. Okazuje się, że możemy zauważyć pewne zależności pomiędzy wyborem materiałów wykończeniowych a bryłą, jaką wyróżniają się domy jednorodzinne. Jeżeli dom swoją bryłą przypomina stodołę, to świetnie sprawdzi się deska drewniana lub kompozytowa. Przy tego typu budynkach ciekawą propozycją będzie również kamień naturalny lub płytka klinkierowa.

Przy sześciennych bryłach, architekci najczęściej proponują wykończenie z desek, kamienia naturalnego lub płytek. Tutaj również możemy zdecydować się na zastosowanie betonu architektonicznego. Oczywiście pod żadnym pozorem nie musimy się ograniczać tylko i wyłącznie do jednego materiału, z którego zostanie wykończona fasada. Popularne są domy, w których widoczne jest łącznie tynków z drewnem, kamieniem naturalnym lub też dobierane są dwa kontrastowe kolory zapraw tynkarskich.

Nowoczesna elewacja - koszty wykończenia

Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie ocenić, ile będą kosztować najnowsze wykończenia elewacji. Ponieważ kluczowym czynnikiem mającym wpływ na ostateczną cenę, jest rodzaj materiału. Na pewno nowoczesna elewacja z płytek klinkierowych będzie droższa niż domy wykończone deską kompozytową. Raczej najtańszym wariantem będzie tynkowanie ścian zewnętrznych. Chociaż tutaj również wszystko zależy od rodzaju zastosowanego tynku.

Nowoczesna elewacja z drewnianej deski może kosztować już od 150 zł/m2. Jednak przy wyborze egzotycznych gatunków drewna, koszt ten może wzrosnąć nawet 2 lub 3-krotnie. Podobne ceny zapłacimy za elewację z kamienia naturalnego. Jeżeli dom będziemy chcieli wykończyć klinkierem, to średnia cena metra kwadratowego utrzymuje się na poziomie od 250 do 350 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej