Oświetlenie elewacji domu

Oświetlenie na zewnątrz domu jednorodzinnego nie jest konieczne. Jednak warto zdecydować się na konkretne oprawy, które nie tylko sprawią, że dom stanie się bardziej klimatyczny, ale w wielu przypadkach ułatwią one funkcjonowanie po zmierzchu. O ile latem dzień jest naprawdę długi, tak w ciągu sezonu zimowego podświetlenie elewacji budynku może okazać się bardzo pomocne.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Oczywiście oświetlenie na zewnątrz nie musi być umieszczone wyłącznie na elewacji domu. Warto pomyśleć także o innych strategicznych punktach, takich jak oświetlenie garażu, bramy wjazdowej, ścieżek ogrodowych, a nawet trawnika. Niektóre oprawy powodują, że ułatwiają nam poruszanie się po ciemku. Szczególnie jeżeli wyposażone są one w czujnik ruchu lub zmierzchu. Łatwiej nam będzie przedostać się z garażu do domu, gdy wokół panuje całkowita ciemność. Wśród ciekawych propozycji, warto wymienić lampy solarne. Ich zaletą jest brak konieczności podłączenia do prądu. Jednocześnie możemy dzięki nim oświetlić trawnik, rośliny w donicach, czy też po prostu taras.

Zastanawiając się na tym, jakie oświetlenie elewacji domu wybrać, warto mieć na uwadze, iż można ją nie tylko oświetlić, ale również po prostu podświetlić. Jeżeli zależy nam na podświetleniu domu jednorodzinnego, wtedy lampy na elewację umieszczamy bezpośrednio na ścianach lub w niewielkiej odległości. Dobrym pomysłem jest także podświetlenie ścian od dołu, umieszczając oprawy na trawniku lub kostce brukowej. Wybierając podświetlenie domu jednorodzinnego, należy pamiętać o tym, aby światło padające z lamp nie raziło nas w pomieszczeniach.

Wybierając oświetlenie mamy wpływ nie tylko na moc lamp fasadowych, ale również na barwę i nawet kolor światła. Najczęściej jednak decydujemy się na lampy na elewację dające światło zimne lub ciepłe białe. Przy nowoczesnej architekturze możemy się pokusić na różne barwy światła, takie jak zielone, pomarańczowe, czy też niebieskie. Zdumiewający efekt możemy uzyskać również przy zabytkowych dworkach, nadając im wręcz bajkowy wystrój. Jest to szczególnie zauważalne podczas długich zimowych wieczorów. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie elewację, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Oprawy do oświetlenia - rodzaje

Wybierając lampy na elewację, najczęściej mamy do czynienia z powszechnie stosowanym oświetleniem LED. Rzeczywiście takie podświetlenie elewacji budynku jednorodzinnego jest nie tylko efektowne, ale również bardzo oszczędne. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów lamp fasadowych, wymienimy m.in. kinkiet elewacyjny, kinkiet skośny, kinkiet dwupunktowy, czy też lampę ścienno-sufitową.

Najważniejsze jest to, aby wybierając oświetlenie fasadowe, wyszukiwać jedynie lampy, które są dedykowane na zewnątrz. Warto, aby lampy posiadały klasę bezpieczeństwa IP44. Jak wiadomo podświetlenie elewacji budynku, często jest narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak ujemne temperatury, opady deszczu, czy też wysoka wilgoć. Dodatkowo oświetlenie elewacyjne powinno być odporne na mikrouszkodzenia mechaniczne wywoływane kurzem oraz różnego pochodzenia pyłami. Dlatego pod żadnym pozorem nie montujmy na zewnątrz lamp, które nie są dedykowane do tego typu warunków.

Piękny dom z basenem i oświetleniem, a także oświetlenie elewacji domu
Oświetlenie elewacji domu krok po kroku oraz rodzaje oświetlenia

Wśród dostępnych w sprzedaży opraw, wymienić możemy lampy:

  • Liniowe - dedykowane są jako oświetlenie elewacyjne przy bardzo wysokich budynkach
  • Ze zmiennym kątem padania światła - promienie świetlne świecą w dół, jednak są one mocno rozprzestrzenione, dzięki czemu oświetlamy dość sporą powierzchnię budynku.
  • Świecące góra-dół - pozwalają one nam na wybieranie miejsc, które chcemy podświetlić. Najczęściej montuje się je w połowie wysokości elewacji.
  • Świecące od dołu - pięknie podświetlają całą ścianę zewnętrzną lub tylko jej część. Montuje się je bezpośrednio przy ścianach lub w niewielkim odstępie. W tym przypadku oświetlenie elewacyjne LED może być zastąpione lampkami solarnymi.

Jeżeli zależy nam na nowoczesnym oświetleniu swojego domu od zewnątrz, warto skorzystać z pomocy architekta. Dzięki temu unikniemy różnych błędów w podświetleniu elewacji. Ponadto często nie zdajemy sobie sprawy z możliwości, jakie dają poszczególne oprawy. Dodatkowym ułatwieniem będzie system sterowania oświetleniem zewnętrznego. Podczas gdy pojedyncze lampy mogą być wyposażone w czujnik zmierzchu lub ruchu, tak już ciężej jest włączać rozbudowane oświetlenie. Mając do dyspozycji taki system, będziemy mogli decydować, które lampy chcemy w danej chwili włączyć lub wyłączyć.

Oświetlenie elewacyjne - ceny

Gdy chcesz się zdecydować na oświetlenie elewacji domu, na pewno zastanawiasz się nad całkowitym kosztem takiej inwestycji. W poniższym zestawieniu znajdziemy przykładowe ceny lamp służących do montażu przy elewacji. Oczywiście są one orientacyjne, ponieważ różnią się one w zależności od rodzaju lampy, jak i również producenta.

Przykładowe ceny za oświetlenie fasadowe

Nazwa produktu

Cena

Kinkiet elewacyjny LED IP44 Gardena-6A, kolor czarny

65,00 zł

Oświetlenie elewacji domu, lampa ścienna Buzzard Philips

84,00 zł

Kinkiet elewacyjny LED z czujnikiem L910, kolor antracytowy

468,90 zł

Podświetlenie elewacji budynku Ina 4907, Nowodvorski Lighting Elampki

54,00 zł

Oświetlenie fasadowe świecące dwustronnie Palina

199,90 zł

Oświetlenie fasadowe Kanlux, oprawa czarna

71,95 zł

Kinkiet elewacyjny świecący od dołu i góry Patrica

199,90 zł

Tava lampa zewnętrzna Bridgelux świecąca od dołu i góry

534,90 zł

Philips Massive Kinkiet zewnętrzny Calgary

83,35 zł

Lampa zewnętrzna Alvin ze stali szlachetnej

178,90 zł

Kinkiet zewnętrzny LED Paul Neuhaus 10-punktowy

365,90 zł

Romantyczna lampa zewnętrzna Bertil

147,90 zł

Hubble zewnętrzny reflektor ścienny antracyt

387,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły