Piaskowiec na ścianę i na elewację - opinie, ceny, porady zakupowe
Piaskowiec jest bardzo popularnym kamieniem wykorzystywanym często w celach dekoracyjnych na ściany oraz elewacje. Szary czy czerwony piaskowiec to tylko jeden z rodzajów tego surowca. Ile kosztuje ściana z piaskowca? Czym kierować się podczas zakupu piaskowca na elewację czy ścianę?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Piaskowiec na elewację i ścianę - rodzaje
Ściana z piaskowca – ogólne właściwości
Piaskowiec występuje pod postacią kwadratowych lub prostokątnych płytek. Są one przygotowane do ułożenia na ścianie z uwagi na przeprowadzony wcześniej proces szlifowania oraz polerowania płytek. Piaskowiec na elewację powinien być z jednej strony gładki, aby móc go przymocować do ściany, a z drugiej strony łupany. Nie zawsze muszą one być ułożone w konkretny schemat, mogą być losowo przyklejone.
Piaskowiec na ścianę nie obciąża jej zbytnio. Jest to skała niezwykle lekka o gęstości 1800-2700 kg/m3. Wytrzymałość mechaniczna na ściskanie wynosi 10-150 MPa, a twardość wg skali Mohsa 4-7. Piaskowiec na ścianę oraz elewację posiada nasiąkliwość w zakresie 0,5-15 % w zależności od rodzaju kamienia. Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości tego surowca, ściana z piaskowca jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem wśród klientów.
Szary czy czerwony piaskowiec?
Piaskowiec popularność zdobył głównie dzięki różnorodności barw, niewygórowanym cenom czy łatwości w utrzymaniu i obróbce. Idealnie dopasuje się do każdej przestrzeni. Rodzaje piaskowca zależne są od jego kolorów. Wykorzystywany może być także do obudowy kominka czy tarasu, a nie tylko jako piaskowiec na ścianę. Jest to kamień wszechstronny, dekoracyjny i uniwersalny. Dlatego też klienci coraz częściej wybierają ściany z piaskowca.
Piaskowiec przyjmuje różne kolory. Głównie są to kolory ziemi od białego, przez jasny oraz ciemny beż, żółcieć do szarego. Bez problemu można poszukać także zielonego, brunatnego czy czerwonego piaskowca. Szeroka gama kolorów i możliwości ich łączenia z powodzeniem nada efekt dekoracyjny na ścianie czy elewacji. Piaskowiec na elewację czy na ścianę ma charakterystyczną cechę. Jest to kamień, który posiada warstwowe ułożenie pasm w różnych kolorach, ale z tej samej palety barw.
Piaskowiec na ścianę – jego cena oraz porady zakupowe
Koszt ściany z piaskowca
Jeśli chodzi o cenę piaskowca, to może być ona uzależniona od kraju pochodzenie surowca. Zdecydowanie najtańszy będzie kamień z Polski. Ich cena nie będzie zbyt duża porównując z cenami za piaskowiec z dalekich krajów. Rodzimy piaskowiec można kupić już za 100 – 120 zł/m2. Jeśli będzie on dodatkowo specjalnie obrabiany, to cena automatycznie wzrasta. Podobnie jest w przypadku sprowadzania piaskowca z krajów zagranicznych. Wtedy trzeba się liczyć z ceną nawet około 300 zł/m2.
Jeśli budżet nie ogranicza wyboru, to warto rozejrzeć się za wysokiej jakości piaskowcem. Jednym z rodzajów jest piaskowiec indyjski sprowadzany prosto z Indii. Z uwagi na kraj pochodzenia oraz jakość cena za 1 m2 jest powyżej 200 zł. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji z piaskowca i innych materiałów.
Zakup piaskowca – na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiedniego kamienia na ścianę czy elewację warto dobrze przemyśleć. Należy dopasować kolor piaskowca do pozostałych elementów w pomieszczeniu czy wokół domu. Nie zawsze jednak zamówione płytki będą w oczekiwanym kolorze. Aby zagwarantować sobie płytki o jednolitym wybarwieniu i rysunku, warto poprosić przed zakupem o elementy cięte z jednego bloku. W takim przypadku należy dobrze obliczyć ilość potrzebnych płytek, ponieważ dodatkowe płytki dokupione po pewnym czasie mogą mieć inny odcień. Podobnie będzie w przypadku zamiany płytek po ich uszkodzeniu podczas użytkowania.
Istotną sprawą jest także określenie, jakiej grubości fuga będzie na ścianie między płytkami. Zgodnie z jej wielkością warto dobrać odpowiednie wykończenie piaskowca. Jeśli płytki będą fazowane, czyli układane bez spoiny, to fuga będzie zbędna z uwagi na niewidoczne połączenia. Cięte płytki potrzebują fugi o średniej grubości, a płytki nieregularne wymagają najgrubszej fugi.
Impregnat do kamienia naturalnego – konieczność?
Wybór i zakup kamienia to nie jedyna rzecz, którą należy wykonać chcąc mieć ściankę z piaskowca. Warto również zakupić odpowiedni impregnat. Z uwagi na to, iż piaskowiec może mieć poziom nasiąkliwości nawet 15%, właściwy preparat pozwoli zachować piękny wygląd kamienia na lata. Impregnat stworzony jest po to, żeby zapobiegać wchłanianiu wody, która niszczy kamień. Bardzo ważne jest to w przypadku piaskowca na elewację i zimowych warunków.
Preparat poprzez wytworzenie cienkiego filmu na powierzchni ochroni płytki przed osiadaniem niechcianego pyłu oraz kurzu. Impregnat posiada także funkcje zabezpieczania kamienia przed wytworzeniem wykwitów, które zakłócają idealny wygląd piaskowca. Ważną rolą dobrej jakości preparatów jest ochrona przed promieniowaniem UV, które podobnie jak woda ma działanie destrukcyjne na kamień.
Podczas nakładania impregnatu należy stosować się do zaleceń producenta. Zwykle wszystkie potrzebne informacje są umieszczone bezpośrednio na opakowaniu lub na ulotce dołączonej do niego. Zazwyczaj nakłada się jedną warstwę preparatu, chyba że są wskazania do nałożenia drugiej warstwy.