Piaskowiec na elewację i ścianę - rodzaje

Ściana z piaskowca – ogólne właściwości

Piaskowiec występuje pod postacią kwadratowych lub prostokątnych płytek. Są one przygotowane do ułożenia na ścianie z uwagi na przeprowadzony wcześniej proces szlifowania oraz polerowania płytek. Piaskowiec na elewację powinien być z jednej strony gładki, aby móc go przymocować do ściany, a z drugiej strony łupany. Nie zawsze muszą one być ułożone w konkretny schemat, mogą być losowo przyklejone.

Piaskowiec na ścianę nie obciąża jej zbytnio. Jest to skała niezwykle lekka o gęstości 1800-2700 kg/m3. Wytrzymałość mechaniczna na ściskanie wynosi 10-150 MPa, a twardość wg skali Mohsa 4-7. Piaskowiec na ścianę oraz elewację posiada nasiąkliwość w zakresie 0,5-15 % w zależności od rodzaju kamienia. Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości tego surowca, ściana z piaskowca jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem wśród klientów.

Szary czy czerwony piaskowiec?

Piaskowiec popularność zdobył głównie dzięki różnorodności barw, niewygórowanym cenom czy łatwości w utrzymaniu i obróbce. Idealnie dopasuje się do każdej przestrzeni. Rodzaje piaskowca zależne są od jego kolorów. Wykorzystywany może być także do obudowy kominka czy tarasu, a nie tylko jako piaskowiec na ścianę. Jest to kamień wszechstronny, dekoracyjny i uniwersalny. Dlatego też klienci coraz częściej wybierają ściany z piaskowca.

Piaskowiec przyjmuje różne kolory. Głównie są to kolory ziemi od białego, przez jasny oraz ciemny beż, żółcieć do szarego. Bez problemu można poszukać także zielonego, brunatnego czy czerwonego piaskowca. Szeroka gama kolorów i możliwości ich łączenia z powodzeniem nada efekt dekoracyjny na ścianie czy elewacji. Piaskowiec na elewację czy na ścianę ma charakterystyczną cechę. Jest to kamień, który posiada warstwowe ułożenie pasm w różnych kolorach, ale z tej samej palety barw.

Piaskowiec na ścianę – jego cena oraz porady zakupowe

Koszt ściany z piaskowca

Jeśli chodzi o cenę piaskowca, to może być ona uzależniona od kraju pochodzenie surowca. Zdecydowanie najtańszy będzie kamień z Polski. Ich cena nie będzie zbyt duża porównując z cenami za piaskowiec z dalekich krajów. Rodzimy piaskowiec można kupić już za 100 – 120 zł/m2. Jeśli będzie on dodatkowo specjalnie obrabiany, to cena automatycznie wzrasta. Podobnie jest w przypadku sprowadzania piaskowca z krajów zagranicznych. Wtedy trzeba się liczyć z ceną nawet około 300 zł/m2.

Kamień naturalny na ścianie oraz piaskowiec na ścianę i piaskowiec na elewację
Jak wybrać piaskowiec na ścianę cz też piaskowiec na elewację krok po kroku

Jeśli budżet nie ogranicza wyboru, to warto rozejrzeć się za wysokiej jakości piaskowcem. Jednym z rodzajów jest piaskowiec indyjski sprowadzany prosto z Indii. Z uwagi na kraj pochodzenia oraz jakość cena za 1 m2 jest powyżej 200 zł. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji z piaskowca i innych materiałów.

Zakup piaskowca – na co zwrócić uwagę?

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Wybór odpowiedniego kamienia na ścianę czy elewację warto dobrze przemyśleć. Należy dopasować kolor piaskowca do pozostałych elementów w pomieszczeniu czy wokół domu. Nie zawsze jednak zamówione płytki będą w oczekiwanym kolorze. Aby zagwarantować sobie płytki o jednolitym wybarwieniu i rysunku, warto poprosić przed zakupem o elementy cięte z jednego bloku. W takim przypadku należy dobrze obliczyć ilość potrzebnych płytek, ponieważ dodatkowe płytki dokupione po pewnym czasie mogą mieć inny odcień. Podobnie będzie w przypadku zamiany płytek po ich uszkodzeniu podczas użytkowania.

Istotną sprawą jest także określenie, jakiej grubości fuga będzie na ścianie między płytkami. Zgodnie z jej wielkością warto dobrać odpowiednie wykończenie piaskowca. Jeśli płytki będą fazowane, czyli układane bez spoiny, to fuga będzie zbędna z uwagi na niewidoczne połączenia. Cięte płytki potrzebują fugi o średniej grubości, a płytki nieregularne wymagają najgrubszej fugi.

Impregnat do kamienia naturalnego – konieczność?

Wybór i zakup kamienia to nie jedyna rzecz, którą należy wykonać chcąc mieć ściankę z piaskowca. Warto również zakupić odpowiedni impregnat. Z uwagi na to, iż piaskowiec może mieć poziom nasiąkliwości nawet 15%, właściwy preparat pozwoli zachować piękny wygląd kamienia na lata. Impregnat stworzony jest po to, żeby zapobiegać wchłanianiu wody, która niszczy kamień. Bardzo ważne jest to w przypadku piaskowca na elewację i zimowych warunków.

Preparat poprzez wytworzenie cienkiego filmu na powierzchni ochroni płytki przed osiadaniem niechcianego pyłu oraz kurzu. Impregnat posiada także funkcje zabezpieczania kamienia przed wytworzeniem wykwitów, które zakłócają idealny wygląd piaskowca. Ważną rolą dobrej jakości preparatów jest ochrona przed promieniowaniem UV, które podobnie jak woda ma działanie destrukcyjne na kamień.

Podczas nakładania impregnatu należy stosować się do zaleceń producenta. Zwykle wszystkie potrzebne informacje są umieszczone bezpośrednio na opakowaniu lub na ulotce dołączonej do niego. Zazwyczaj nakłada się jedną warstwę preparatu, chyba że są wskazania do nałożenia drugiej warstwy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły