Ryzalit i wykusz na dachu

Projekt nowoczesnego domu bardzo często zawiera w sobie wiele elementów urozmaicających bryłę budynku. Zapoznajmy się z najczęściej występującymi z nich.

  • Ryzalit – konstrukcja budynku nazywana ryzalitem zawiera w sobie część budynku, która została wysunięta z głównej bryły. Połączenie ryzalitu z pozostałą częścią domu jest naturalne poprzez oparcie go na fundamentach, a także zachowanie tej samej wysokości ścian. Dzięki tym elementom budynek mieszkalny nabiera indywidualnego charakteru.
  • Wykusz na dachu wykusz często jest określany jako wysunięta część fasady budynku. Jest to poniekąd prawda, ponieważ ten element wykracza poza granice ścian konstrukcyjnych. Jego zadaniem jest oczywiście podwyższenie wartości estetycznej nowoczesnego domu, jak i również zwiększenie funkcjonalności poddasza. Najczęściej wykusz przeznaczony jest na dodatkowe pomieszczenie lub pozwala on na zniwelowanie skosów na poddaszu. Wykusz może również pełnić rolę dobudówki do pomieszczeń na parterze. Bardzo często wtedy znajduje się nad nim balkon. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elewacji domu jednorodzinnego?
  • Lukarny – przez wielu budowlańców określane są również jako wykusz dachowy. Lukarny są elementem wystającym ponad pokryciem dachowym, pełniące rolę dobudówki. W ten sposób połać dachowa wyróżnia się bardziej skomplikowaną bryłą. Konstrukcja tego typu może zawierać dach dwuspadowy, jednospadowy lub trójspadowy. Popularne są również lukarny określane jako wole oko, które stanowią eleganckie wykończenie przy dachu pokrytym dachówką. Lukarny cechują się również tym, iż zamiast okien dachowych w ich ścianie fasadowej montowane są okna pionowe.

Wybierając konkretny element konstrukcyjny budynku mieszkalnego, dom może nabrać indywidualnego charakteru. Z prostej formy domu o prostokątnym planie i dwuspadowym dachu, architekci są w stanie stworzyć niezwykły projekt. Konstrukcja nowoczesnego domu lub o dworkowym charakterze, cieszy się nie tylko efektownym wyglądem, ale również zwiększa możliwości wykończenia budynku z zewnątrz oraz w jego wnętrzu. Należy jednak liczyć się z tym, iż wykończenie, ocieplenie wykusza, czy też jego urządzenie wewnątrz, znacznie zwiększy koszty inwestycyjne.

Wykusz w domu oraz inne elementy, jak ryzalit i wykusz w dachu czy lukarny oraz inne elementy elewacji domu jednorodzinnego
Ryzalit i wykusz – ciekawe elementy elewacji, opinie, przykłady, porady

Wykończenie i dekoracja wykusza

Obecnie projekty nowoczesnego domu coraz częściej zawierają w sobie proste dwuspadowe dachu lub wręcz pozbywają się ich obecności na rzecz kwadratowej bryły. W drugim przypadku architekci chętnie korzystają z ryzalitu, a także decydując się na nowoczesny wykusz. Co ciekawe, w obydwóch przypadkach stawiając cały czas na prostą formę. Część budynku wysunięta przed lico elewacji często jest całkowicie oszklona. W ten sposób konstrukcja ryzalitu może stanowić przedłużenie pokoju dziennego lub jadalni według indywidualnego charakteru. Innym rozwiązaniem jest zaadaptowanie tej części na ogród zimowy. Sprawdź także ten artykuł o materiałach na elewacje domów.

Na specjalną uwagę zasługuje również nowoczesny wykusz, który zamiast tradycyjnej formy, również przypomina zachowuje sześcienną bryłę. W projektach często znajdziemy balkon nad wykuszem, co sprawi wrażenie jeszcze większej wielopoziomowości budynku. Oszklona wysunięta część budynku spotykana jest zwykle w projektach domów energooszczędnych. Dzięki temu nowoczesny wykusz pozwala na samoistne nagrzewanie pomieszczenia za pośrednictwem promieni słonecznych.

Przy tradycyjnych rozwiązaniach niezwykle ważne jest ocieplenie wykusza. Wysunięta część fasady budynku pod tym względem może stanowić pewien problem. Ponieważ każda dodatkowa warstwa izolacji może doprowadzić do wejścia na sąsiadujące zadaszenie lub fasady budynku. Dlatego warto ocieplenie wykusza zaplanować na etapie projektowania domu. Jak już wcześniej wspomniano, balkon nad wykuszem może stanowić dodatkową przestrzeń służącą do wypoczynku. Również dekoracja wykusza może być powiązana z całą koncepcją projektu. Jeżeli balkon nad wykuszem będzie miał tradycyjny charakter, to warto w ten tonacji zachować wykończenie. I odwrotnie – dekoracja wykusza w nowoczesnym stylu powinna współgrać z całym domem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach elewacji i ocieplenia?

ikona podziel się Przekaż dalej