Sztukateria elewacyjna - charakterystyka

Pod pojęciem sztukaterii znajdują się dosłownie wszystkie elementy dekoracyjne, które nadają budynkom oryginalnego charakteru. Sztukateria zewnętrzna obecnie najczęściej wykonana jest ze styropianu, czyli polistyrenu. W ten sposób dekory elewacyjne wyróżniają się lekkością, ale także doskonałą wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Sztukateria styropianowa w zależności od producenta może różnić się gęstością polistyrenu. Im większa gęstość, tym sztywniejsze elementy będziemy mieli do wyboru. Ponadto zaletą sztukaterii styropianowej jest możliwość pokrycia jej farbą w dowolnym kolorze.

Zdecydowanie rzadziej stosuje się sztukaterię wykonaną z gipsu. Tego typu sztukateria budowlana w porównaniu do elementów styropianowych, charakteryzuje się większą wagą. Przez to montaż jest bardziej utrudniony, a same dekory elewacyjne są o wiele bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia. Elewacje domów ozdabiamy sztukaterią gipsową przy pomocy specjalnego kleju przeznaczonego do montażu gipsu.

Sztukateria zewnętrzna - rodzaje

Teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o to, w jaki sposób będą prezentować się elewacje domów. Jednak każdy producent sztukaterii klasyfikuje swoje produkty według konkretnych grup. Są one podzielone pod względem wyglądu, jak i również dokładnego zastosowania. Poszczególne rodzaje sztukaterii elewacyjnej służą do dekoracji konkretnych elementów budynku.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Do najczęściej spotykanych elementów dekoracyjnych, jeżeli chodzi o sztukaterię, zaliczymy:

  • Listwy elewacyjne - najpopularniejsza sztukateria zewnętrzna, która w bardzo szybki sposób pomaga zmienić całkowicie wygląd ścian. Można je umieszczać praktycznie w dowolnym miejscu. Jednak najczęściej wykorzystuje się je do dekoracji drzwi lub okien. Oprócz listew wokółokiennych wymienia się także listwy symetryczne, czy też podparapetowe.
  • Gzymsy - w odróżnieniu od listew wyróżniają się również dekoracyjnym wykończeniem krawędzi bocznych. Zatem wykonywane są pod standardowe wymiary okien lub innych elementów budynku. Najczęściej wyróżnimy gzymsy nadokienne, pośrednie, a także montowane pod połacią dachową.
  • Bonie - sztukateria budowlana, która posiada zastosowanie na zewnętrznych narożnikach domów. Zazwyczaj składa się ona z mniejszych modułów, które przyklejamy do ściany niczym kafle.
  • Pilastry - ich zadaniem jest najczęściej udekorowanie wejścia do domu. Pilastry składają się z bazy, trzonów, a także głowic.
  • Wsporniki - sztukateria elewacyjna podczas montażu szczególnie długich lub dość szerokich elementów, wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Wsporniki styropianowe pozwalają na spełnienie tej roli przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych.
  • Zworniki - najczęściej stosuje się je nad drzwiami i oknami w centralnym punkcie listew styropianowych. Sztukateria budowlana również znajduje zastosowanie w centrum sklepienia.
  • Kroksztyny - jest to sztukateria zewnętrzna, którą montuje się bezpośrednio pod podbitką dachową. Ich zadaniem jest imitowanie naturalnych krokwi lub belek.
  • Fasety elewacyjne - elewacje domów przy pomocy tego typu elementów dekorowane są pomiędzy ścianą a podbitką. Obecność tych elementów korzystnie wpływa na optyczne zwiększenie wysokości budynku. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji i prac elewacyjnych.

Dekoracyjne elewacje domów - od projektu do montażu

Każdy producent sztukaterii styropianowej podchodzi do naszych zamówień w sposób indywidualny. Poszczególne elementy są wykonywane według konkretnego projektu, dostosowują wymiary na potrzeby budynku. Dzięki temu możemy zadbać o wyjątkowy i jednocześnie perfekcyjny wygląd elewacji. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do wyboru konkretnych wzorów, jakie oferuje nam producent sztukaterii, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z wizualizacji zamawianych projektów.

Dopiero po ich zaakceptowaniu możemy z powodzeniem przejść do realizacji zamówienia. Pamiętajmy o tym, aby przed zakupem elementów dekoracyjnych, koniecznie wykonać potrzebne pomiary. Przed montażem przycinamy listwy elewacyjne. Konieczne jest docięcie listew na minimalną szerokość 1 cm. Unikniemy wtedy ryzyka wystąpienia poszarpanych lub zabrudzonych brzegów.

Sztukateria styropianowa przyklejana jest do fasady przy pomocy specjalnego kleju. Wcześniej jednak tylną powierzchnię konkretnych elementów powinniśmy zagruntować. Wtedy zyskujemy gwarancję lepszej przyczepności kleju. Dobrze jest również wykonywać prace montażowe w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura powietrza powinna wahać się od 5 do 35 stopni Celsjusza. Ponadto nie powinniśmy kleić sztukaterii w czasie deszczowych i bardzo wilgotnych dni.

Sztukateria styropianowa - cennik i opinie

Sztukateria elewacyjna cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. To właśnie dlatego również chcemy się dowiedzieć, jakie ceny udostępniane są przez producentów na poszczególne produkty. W poniższym zestawieniu oczywiście znajdują się orientacyjne koszty zakupu dekorów elewacyjnych.

Przykładowy cennik na dekory elewacyjne

Nazwa produktu

Cennik

Listwy elewacyjne okienne model ZLW 01

Cena od 10,99 zł - bardzo dobre opinie

Listwy elewacyjne LE-1A 11x3,5x200 cm, Producent sztukaterii Decor System

Cena od 31,00 zł/mb - bardzo dobre opinie

Gzymsy elewacyjne dekoracyjne GE1 11,5x6x200 cm

Cena od 41,00 zł/mb - bardzo dobre opinie

Gzymsy elewacyjne GE4 15x9x200 cm

Cena od 63,00 zł/mb

Gzymsy ozdobne zewnętrzne GE4C 20x6x200 cm

Cena od 73,00 zł/mb

Sztukateria budowlana bonie styropianowe BE1A 25x5x25 cm

Cena od 39,00 zł

Sztukateria styropianowa gzyms elewacyjny GE-12 14x10x200 cm

Cena od 71,00 zł/mb

Zwornik elewacyjny styropianowy ZE2 28x7,5x23,5 cm

Cena od 57,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej