Jak wykonać ciekawą elewację zewnętrzną?

Zanim przejdziemy do najpopularniejszych elewacji wykonanych z drewna, wcześniej dobrze jest sprawdzić, jakie w ogóle materiały wykończeniowe mamy do wyboru. Do nich zalicza się przede wszystkim:

  • Klinkier elewacyjny - jest to materiał produkowany z gliny oraz piasku przy wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Klinkier elewacyjny najczęściej występuje w postaci płytek elewacyjnych. Dzięki temu można je układać na praktycznie każdej ścianie zewnętrznej. Klinkier elewacyjny wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Szeroki wachlarz kolorów, a także tekstury pozwala na dopasowanie klinkieru zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych elewacji.
  • Deska elewacyjna kompozytowa - jeżeli drewno nie jest materiałem, z którego możemy lub chcemy wykonać elewację, to doskonałą alternatywą dla niego będzie właśnie deska elewacyjna kompozytowa. Najczęściej są one wyprodukowane na bazie polichlorku winylu oraz mączki drzewnej. Dzięki czemu materiał ten jest wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne, jak i również nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Jej elastyczność, a także łatwy montaż zapewniają doskonałą okładzinę na dom.
  • Tynki zewnętrzne - obecnie wybór tynków zewnętrznych jest tak duży, że z pewnością każdy inwestor znajdzie dla siebie optymalny wariant. Do wyboru mamy między innymi tynki zewnętrzne akrylowe, silikatowe, czy też silikonowe. Obecnie nie ma również najmniejszego problemu, aby zdecydować się na tynki, dzięki którym zostanie stworzona nowoczesna fasada. Mowa jest o tynkach, które imitują drewno, beton architektoniczny lub też kamień naturalny.

Oryginalne projekty drewnianych elewacji

Decydując się jednak na drewno na swojej elewacji, na pewno warto sprawdzić, jakie są najpopularniejsze projekty, którymi możemy się inspirować. Tak wykończone domy są najczęściej nowoczesne, chociaż oczywiście elewacje z drewnem dotyczą również budynków o tradycyjnej architekturze. Poniżej przedstawiono 10 propozycji na ozdobny projekt domu jednorodzinnego, w którym zostały wykorzystane elementy drewniane.

Elewacje na domy z dodatkiem drewna

Projekty domów jednorodzinnych wcale nie muszą mieć fasady całej w drewnie, aby stworzyć nowoczesny budynek. Ta propozycja pokazuje, że elewacje z dodatkiem drewna świetnie komponują się z tynkiem zewnętrznym. Tutaj ozdobny ornament podkreśla bryłę budynku - jego piętro, a także skośny dach. Oczywiście drzewo w tym przypadku może zastąpić deska elewacyjna kompozytowa.

Elewacja z drewnianymi elementami, a także TOP 10 elewacji z drewnem
TOP 10 elewacji wykorzystujących drewno, czyli najciekawsze projekty elewacji

Drzewo na elewację zewnętrzną na domy o bryle sześciennej

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się domy z płaskimi dachami. Nowoczesna bryła z zewnętrzną ścianą wykończoną drewnem i białym tynkiem, podkreśla minimalistyczny charakter domu, a także jego oryginalność na tle tradycyjnej architektury. Tak jak przy poprzednim projekcie, tutaj również może zostać zastosowana deska elewacyjna kompozytowa.

Elewacja drewniana przy garażu, a także TOP 10 projektów na elewację z drewnem
TOP 10 najciekawyszcyh projektów elewacji z drewnem, czyli najlepsze drewniane elewacje

Projekty z częścią tarasową z zewnętrzną ścianą z drewna

Zazwyczaj wybierając projekty domów, decydujemy się na budynek z wyjściem na taras. Wydzielona część może zostać podkreślona przez nas właśnie przez fasadę z dodatkiem drewna. W tym przypadku zastosowano tradycyjne deski, które świetnie wpasują się w raczej powszechnie wybieraną bryłę budynku.

Elewacje z drewnem ułożonym pionowo

Nowoczesna elewacja wcale nie musi być drewniana, a już tym bardziej wykończona deskami ułożonymi poziomo. Jeżeli chcemy wyjść poza pewne kanony, to ciekawą propozycją będą elewacje z drewnem ułożonym pionowo. W ten sposób stworzymy ozdobny element dla domu jednorodzinnego, który mocno wyróżnia się na tle jasnego tynku zewnętrznego.

Nietypowa elewacja z drewnem na domu nowoczesnym, a także TOP 10 projektów na elewację z drewnem
TOP 10 najciekawsze elewacje z wykorzystaniem drewna, czyli nowoczesne elewacje drewniane

Podbitka z dodatkiem drewna wraz z piętrem z drewnianą ścianą zewnętrzną

W przypadku budynków jednorodzinnych, w których zastosowano zarówno dach płaski, jak i również spadzistą połać dachową, doskonałym pomysłem będą elementy drewniane jako wykończenie fasady. W przypadku tej inspiracji drzewo wykorzystano zarówno na wykończenie podbitki przy zadaszeniu, jak i również wyróżnienie elewacji na części budynku o sześciennej bryle.

Elewacja drewniana na garażu, a także TOP 10 projektów na elewację z dodatkiem drewna
TOP 10 najlepszych elewacji z drewnem, czyli najciekawsze elewacje z dodatkiem drewna krok po kroku

Elementy drewniane na zewnętrzną ścianę garażu

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Posiadanie domu z garażem jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Oprócz tego zyskujemy dodatkowe możliwości, jeżeli chodzi o wykończenie zewnętrznych ścian budynku. W tym przypadku postawiono na ozdobny garaż z drewnianą okładziną, który wyróżnia się na tle całego domu. Dodatkową zaletą jest wykorzystanie ciemnego drewna, które podkreśla elegancję projektu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat elewacji domów.

Elewacja drewniana przy drzwiach, a także TOP 10 projektów na elewację drewnianą najbardziej modną
TOP 10 najlepszych elewacji z dodatkiem drewna, czyli najlepsze elewacje krok do nowoczesnego domu

Nowoczesna ściana przy drzwiach wejściowych

Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby w nowoczesny sposób wykończyć elewację. Ponieważ w zupełności wystarczy mała powierzchnia z drewnianej okładziny. Taki wybór materiału na pewno doskonale podkreśli całą elewację. W tym projekcie elementy drewniane doskonale komponują się w towarzystwie betonu architektonicznego.

Elewacja drewniana na osiedlu deweloperskim, a także TOP 10 projektów na elewację z drewnem
TOP 10 projektów elewacji z drewnem, czyli ciekawe zastosowanie drewna fasadowego

Drewno na wykończeniu ryzalitu

Ryzalitem nazywamy część budynku, która wystaje poza obrys głównej części domu. Żeby podkreślić tę część, warto wyróżnić ją poprzez wybór innej okładziny niż ta, która znajduje się na pozostałych ścianach zewnętrznych. W tym projekcie drewnem zostały wykończone ściany ryzalitu, które ciekawie prezentują się na tle białego tynku.

Nowoczesna architektura a drewno

Drewno również doskonale współgra z klinkierem bądź też kamieniem elewacyjnym. Przedstawione zdjęcie pokazuje futurystyczną formę budynku mieszkalnego wraz z zaokrągloną bramą garażową. Szara elewacja z płytek doskonale kontrastuje z drewnianą okładziną wyróżniającą się ciepłym kolorytem.

Nowoczesna elewacja z drewnem wokół okien, a także TOP 10 projektów na elewację drewnianą krok po kroku
TOP 10 elewacji drewnianych, czyli drewno fasadowe i projekty najciekawszych elewacji

Elewacje z dodatkiem drewna jako element ozdobny okna

Chcąc w oryginalny sposób podkreślić okno fasadowe, które nie ma tradycyjnego kształtu, warto wokół niego zamontować elementy drewniane. Taka okładzina wraz z tynkiem zewnętrznym będą stanowić wyjątkowy projekt. Przy tej inspiracji możemy zauważyć, że zarówno do obicia ściany zewnętrznej, jak i również podbitki wykorzystano to samo drewno.

Elewacje z drewnem - cena

Powyższe propozycje mogą bardzo mocno zachęcić do tego, aby zdecydować się na drewnianą okładzinę na ściany zewnętrzne. We wszystkich przykładach widzimy połączenia drewna z innymi materiałami przeznaczonymi do wykańczania fasad. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, w jakich cenach są dostępne poszczególne z nich.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na drzewo elewacyjne, a także pozostałe materiały przeznaczone do wykończenia fasady.

Ceny drewna elewacyjnego

Nazwa produktu

Cena

Deska elewacyjna dekoracyjna sosna 200x16x0,2

Cena od 170,00 zł

Deska elewacyjna kompozytowa sosna

Cena od 22,00 zł

Klinkier elewacyjny rot cieniowana

Cena od 28,00 zł

Klinkier elewacyjny Przysucha rubinowa czerwień

Cena od 0,97 zł

ikona podziel się Przekaż dalej