Top 10 pomysłów na szarą elewację. Zobacz, jaka fasada będzie hitem
Elewacje w kolorze szarym cieszą się coraz większą popularnością. Jednak zanim zdecydujemy się na takie wykończenie domu, to dobrze jest się zapoznać z przykładami pomysłów. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jakie materiały możemy wykorzystać do uzyskania zamierzonego efektu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szara elewacja na dom - jak wykonać?
Chcąc wykończyć dom szarą elewacją lub w zbliżonym kolorze, dobrze jest sprawdzić jakie materiały sprawdzą się w tym celu. Oczywiście najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem będzie otynkowanie domu. Do wyboru mamy tynki akrylowe, silikatowe, czy też silikonowe. Niektóre z nich są w stanie również imitować beton architektoniczny, który zresztą również stanowi osobny materiał wykorzystywany jako zewnętrzna okładzina domu.
Do wykonania szarej elewacji budynku mieszkalnego możemy wykorzystać także kamień naturalny, deski kompozytowe, czy też klinkier elewacyjny. Pamiętajmy, że szarości mogą łączyć się z innymi kolorami, jak i również występować w przeróżnych odcieniach. Taką propozycją jest na przykład elewacja grafitowa domu lub też biało-szara fasada.
10 TOP pomysłów na szarą elewację
Szara elewacja jest na pewno sposobem na to, żeby wyróżnić swój dom na tle sąsiednich budynków. W końcu tradycyjne elewacje raczej są białe lub w innych jasnych odcieniach. Warto mieć na uwadze to, że choć popielata fasada jest nowoczesnym rozwiązaniem, to jednak pasuje on do praktycznie każdego typu budynku. Zatem niezależnie od tego, czy masz dom parterowy, czy też piętrowy, to na pewno biało-szara lub szara elewacja sprawdzą się wyśmienicie.
Do ciekawych propozycji na wykończenie elewacji domu zaliczają się zaprezentowane poniżej.
Szara elewacja na tradycyjny dom
Tradycyjne budownictwo powoduje, że kierujemy się również wyborem stonowanej kolorystyki. Dlatego wybór fasady w kolorze szarym lub białym będzie idealnie pasować do tego typu domów. Na tym zdjęciu widoczna jest popielata elewacja wykonana z płytek, które dodatkowo podkreślają tradycjonalizm tego domu.
Grafitowa i biało-szara fasada
Jeżeli w projekcie naszych domów zostały zawarte ryzality, to warto je podkreślić elewacja w innym kolorze niż wszystkie pozostałe ściany zewnętrzne. Ten przykład prezentuje to doskonale. Ściany ryzalitów są w kolorze szarym, natomiast filary pomalowano na grafitowo.
Popielata elewacja na części garażowej
Elewacje domów poprzez swoją kolorystykę mogą wyróżniać poszczególne części budynku. Ta inspiracja pokazuje, że poprzez inny odcień szarości z powodzeniem możemy z powodzeniem wyodrębnić część garażową. Popielata fasada tej części idealnie komponuje się z grafitowymi drzwiami garażowymi. Jak widać, biało-szara elewacja dodaje nawet tradycyjnej bryle dodaje budynkowi nowoczesności.
Dom “stodoła” w modernistycznym stylu
Wśród popularnych projektów znajdują się tzw. domy stodoły. Wyróżniają się one wysokimi ścianami zewnętrznymi, a także dwuspadowym dachem. Jednocześnie jedna lub dwie ściany szczytowe są całkowicie oszklone. Główną rolę w przypadku tego typu domów odgrywa również wykończenie elewacji. W tym przypadku dom został wykończony szarą okładziną, którą może stanowić zarówno blacha, jak i również deska kompozytowa.
Biało-szara elegancja
Biało-szara elewacja doskonale podkreśli również budynki o futurystycznej bryle. Dzięki elewacji w takim kolorze, jeszcze bardziej uwidacznia minimalistyczny styl architektury, a także jej nowoczesność. Tak naprawdę w ten sposób możemy wykończyć zarówno piętrowy, jak i również parterowy dom jednorodzinny.
Grafitowa nowoczesność
Od pewnego czasu możemy zauważyć, że nowoczesne projekty budynku mieszkalnego coraz częściej wykorzystują ciemne kolory. Grafitowa elewacja pod żadnym pozorem nie musi przemienić domu w ponury budynek. Wręcz przeciwnie - w połączeniu z elewacją z jasnym kolorze, będą stanowić wyjątkowo ciekawą całość. Ta inspiracja pokazuje, że grafitowa część elewacji na ścianie od garażu oraz przy drzwiach wejściowych, wyśmienicie uzupełnia biały tynk na pozostałej powierzchni fasady. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat elewacji domów.
Stonowana elewacja dla domów jednorodzinnych
Podobne połączenie kolorów tynku zewnętrznego widzimy również na tym zdjęciu. Jednak w tym przypadku została wykorzystana popielata część elewacji w formie prostokątnych pasów, które podkreślają nietypowe wymiary okien fasadowych. Warto pamiętać, że przy ciemnych elewacjach, należy zadbać o odpowiednio dopasowane oświetlenia zewnętrzne domów.
Odważne połączenia
Z jednej strony tradycjonalizm, na co wskazuje bryła budynku, a także klinkier do wykończenia cokołu. Z drugiej jednak mamy do czynienia z dość nietypowym połączeniem kolorów - grafitowa deska kompozytowa na górnej części elewacji, ceglasty klinkier, a także brązowa połać dachowa. Jest to dość odważne połączenie, które mocno wyróżnia się na tle pozostałych inspiracji.
Szara elewacja z betonu architektonicznego
Jeżeli interesują nas elewacje w szarym kolorze, ale nie będziemy usatysfakcjonowani zwykłym tynkiem zewnętrznym, to doskonałą propozycją będzie beton architektoniczny. Płyty okładzinowe idealnie podkreślą sześcienną bryłę budynku. Beton architektoniczny sprawdzi się zarówno na dom parterowy, jak i również piętrowy. Na załączonym zdjęciu widzimy także, że do tego typu materiału pasują oświetlenia zewnętrzne domów w ciepłych barwach.
Szare elewacje na tle zieleni ogrodu
Decydując się na szarą elewację na swoim domu, warto zadbać nie tylko o wykonanie samej okładziny, ale również zadbanie o otoczenie. Na pewno popielata elewacja będzie doskonale prezentować się na tle wysokich drzew, co pokazuje zdjęcie domu nastawionego na ekologię. Tak jak w wielu wcześniejszych przypadkach, tego typu połączenie idealnie sprawdzi się zarówno na dom parterowy, jak i również w przypadku piętrowego budynku.
Wykańczanie budynku mieszkalnego i inne przydatne porady
Okazuje się, że wykańczanie ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego nie jest jedynym zadaniem, z jakim musimy się zmierzyć przy budowie lub remontu domu. Oczywiście to, czy wybierzemy szarą elewację, czy będzie ona popielata lub w innym odcieniu, to ma duże znaczenie na ogólny wygląd budynku. Ale również nie bez znaczenia jest to, jakie wybierzemy oświetlenia zewnętrzne domów.
Nieco inaczej oświetlimy dom parterowy, a także piętrowy. Oświetlenia zewnętrzne domów mogą rzucać promienie na konkretne elementy architektury bądź posesji, a także mogą różnić się one między sobą barwą. Najważniejsze jest to, aby oświetlenia zewnętrzne domów odpowiednio współgrały z typem elewacji, dzięki czemu światło podkreśli walory tekstury oraz koloru okładziny.
Bardzo często przeprowadzając się do domu jednorodzinnego, musimy zmierzać się z różnymi problemami, do których zalicza się często niepożądane gniazdo szerszeni. Przede wszystkim gniazdo szerszeni budowane jest najczęściej w trudno dostępnych miejscach. Dlatego jeżeli tylko zauważymy gniazdo szerszeni, to warto wezwać straż pożarną lub prywatną firmę, która zajmuje się eliminowaniem takich kokonów. Jeżeli jednak gniazdo szerszeni jest w miejscu, do którego mamy łatwiejszy dostęp, możemy spróbować tego, by je usunąć samodzielnie. Do tego celu wykorzystać należy jedynie dedykowane preparaty. Należy eliminować gniazdo szerszeni wcześnie rano lub w nocy, ponieważ w tym czasie owady są najmniej aktywne.