Szara elewacja na dom - jak wykonać?

Chcąc wykończyć dom szarą elewacją lub w zbliżonym kolorze, dobrze jest sprawdzić jakie materiały sprawdzą się w tym celu. Oczywiście najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem będzie otynkowanie domu. Do wyboru mamy tynki akrylowe, silikatowe, czy też silikonowe. Niektóre z nich są w stanie również imitować beton architektoniczny, który zresztą również stanowi osobny materiał wykorzystywany jako zewnętrzna okładzina domu.

Do wykonania szarej elewacji budynku mieszkalnego możemy wykorzystać także kamień naturalny, deski kompozytowe, czy też klinkier elewacyjny. Pamiętajmy, że szarości mogą łączyć się z innymi kolorami, jak i również występować w przeróżnych odcieniach. Taką propozycją jest na przykład elewacja grafitowa domu lub też biało-szara fasada.

10 TOP pomysłów na szarą elewację

Szara elewacja jest na pewno sposobem na to, żeby wyróżnić swój dom na tle sąsiednich budynków. W końcu tradycyjne elewacje raczej są białe lub w innych jasnych odcieniach. Warto mieć na uwadze to, że choć popielata fasada jest nowoczesnym rozwiązaniem, to jednak pasuje on do praktycznie każdego typu budynku. Zatem niezależnie od tego, czy masz dom parterowy, czy też piętrowy, to na pewno biało-szara lub szara elewacja sprawdzą się wyśmienicie.

Do ciekawych propozycji na wykończenie elewacji domu zaliczają się zaprezentowane poniżej.

Szara elewacja na tradycyjny dom

Tradycyjne budownictwo powoduje, że kierujemy się również wyborem stonowanej kolorystyki. Dlatego wybór fasady w kolorze szarym lub białym będzie idealnie pasować do tego typu domów. Na tym zdjęciu widoczna jest popielata elewacja wykonana z płytek, które dodatkowo podkreślają tradycjonalizm tego domu.

Elementy szarej elewacji na domu jednorodzinnym, a także TOP 10 pomysłów na szarą elewację
TOP 10 projektów nowoczesnej szarej elewacji, czyli modna szara elewacja

Grafitowa i biało-szara fasada

Jeżeli w projekcie naszych domów zostały zawarte ryzality, to warto je podkreślić elewacja w innym kolorze niż wszystkie pozostałe ściany zewnętrzne. Ten przykład prezentuje to doskonale. Ściany ryzalitów są w kolorze szarym, natomiast filary pomalowano na grafitowo.

Szara elewacja na garażu w nowoczesnym domu, a także TOP 10 projektów na szarą elewację
TOP 10 pomysłów na szarą elewację krok po kroku, czyli najmodniejsze rodzaje szarej elewacji

Popielata elewacja na części garażowej

Elewacje domów poprzez swoją kolorystykę mogą wyróżniać poszczególne części budynku. Ta inspiracja pokazuje, że poprzez inny odcień szarości z powodzeniem możemy z powodzeniem wyodrębnić część garażową. Popielata fasada tej części idealnie komponuje się z grafitowymi drzwiami garażowymi. Jak widać, biało-szara elewacja dodaje nawet tradycyjnej bryle dodaje budynkowi nowoczesności.

Nowoczesne domki z szarą elewacją, a także TOP 10 interesujących inspiracji na szarą elewację
TOP 10 projektów szarej elewacji, czyli najciekawsze pomysły na szarą elewację krok po kroku

Dom “stodoła” w modernistycznym stylu

Wśród popularnych projektów znajdują się tzw. domy stodoły. Wyróżniają się one wysokimi ścianami zewnętrznymi, a także dwuspadowym dachem. Jednocześnie jedna lub dwie ściany szczytowe są całkowicie oszklone. Główną rolę w przypadku tego typu domów odgrywa również wykończenie elewacji. W tym przypadku dom został wykończony szarą okładziną, którą może stanowić zarówno blacha, jak i również deska kompozytowa.

Elewacja w kolorze szarym na nowoczesnym domu, a także TOP 10 projektów na szarą elewację
TOP 10 projektów na elewację w kolorze szarym, a także najlepsze projekty z szarą elewacją

Biało-szara elegancja

Biało-szara elewacja doskonale podkreśli również budynki o futurystycznej bryle. Dzięki elewacji w takim kolorze, jeszcze bardziej uwidacznia minimalistyczny styl architektury, a także jej nowoczesność. Tak naprawdę w ten sposób możemy wykończyć zarówno piętrowy, jak i również parterowy dom jednorodzinny.

Grafitowa nowoczesność

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Od pewnego czasu możemy zauważyć, że nowoczesne projekty budynku mieszkalnego coraz częściej wykorzystują ciemne kolory. Grafitowa elewacja pod żadnym pozorem nie musi przemienić domu w ponury budynek. Wręcz przeciwnie - w połączeniu z elewacją z jasnym kolorze, będą stanowić wyjątkowo ciekawą całość. Ta inspiracja pokazuje, że grafitowa część elewacji na ścianie od garażu oraz przy drzwiach wejściowych, wyśmienicie uzupełnia biały tynk na pozostałej powierzchni fasady. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat elewacji domów.

Nowoczesna bryła budynku z szarymi elementami na elewacji, a także TOP 10 nietypowych pomysłów na szarą elewację
TOP 10 popularnych projektów szarej elewacji, czyli nowoczesne pomysły na szarą elewację

Stonowana elewacja dla domów jednorodzinnych

Podobne połączenie kolorów tynku zewnętrznego widzimy również na tym zdjęciu. Jednak w tym przypadku została wykorzystana popielata część elewacji w formie prostokątnych pasów, które podkreślają nietypowe wymiary okien fasadowych. Warto pamiętać, że przy ciemnych elewacjach, należy zadbać o odpowiednio dopasowane oświetlenia zewnętrzne domów.

Staroświeckie budynki o ciekawym wykorzystaniu szarej elewacji krok po kroku, a także TOP 10 pomysłów na szarą elewację
TOP 10 pomysłów na elewację z szarościami, czyli projekty na szarą elewację

Odważne połączenia

Z jednej strony tradycjonalizm, na co wskazuje bryła budynku, a także klinkier do wykończenia cokołu. Z drugiej jednak mamy do czynienia z dość nietypowym połączeniem kolorów - grafitowa deska kompozytowa na górnej części elewacji, ceglasty klinkier, a także brązowa połać dachowa. Jest to dość odważne połączenie, które mocno wyróżnia się na tle pozostałych inspiracji.

Nowoczesny dom o prostej bryle w szarościach, a także TOP 10 ciekawych pomysłów na szarą elewację
TOP 10 projektów elewacji w modnym szarym kolorze, czyli pomysły na elewację

Szara elewacja z betonu architektonicznego

Jeżeli interesują nas elewacje w szarym kolorze, ale nie będziemy usatysfakcjonowani zwykłym tynkiem zewnętrznym, to doskonałą propozycją będzie beton architektoniczny. Płyty okładzinowe idealnie podkreślą sześcienną bryłę budynku. Beton architektoniczny sprawdzi się zarówno na dom parterowy, jak i również piętrowy. Na załączonym zdjęciu widzimy także, że do tego typu materiału pasują oświetlenia zewnętrzne domów w ciepłych barwach.

Szara elewacja na nowoczesnym domu umieszczonym w zielonym otoczeniu oraz TOP 10 innych pomysłów na szarą elewację
TOP 10 domów z szarą elewacją, a także pomysły na szarą elewację w nowoczesnym stylu

Szare elewacje na tle zieleni ogrodu

Decydując się na szarą elewację na swoim domu, warto zadbać nie tylko o wykonanie samej okładziny, ale również zadbanie o otoczenie. Na pewno popielata elewacja będzie doskonale prezentować się na tle wysokich drzew, co pokazuje zdjęcie domu nastawionego na ekologię. Tak jak w wielu wcześniejszych przypadkach, tego typu połączenie idealnie sprawdzi się zarówno na dom parterowy, jak i również w przypadku piętrowego budynku.

Wykańczanie budynku mieszkalnego i inne przydatne porady

Okazuje się, że wykańczanie ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego nie jest jedynym zadaniem, z jakim musimy się zmierzyć przy budowie lub remontu domu. Oczywiście to, czy wybierzemy szarą elewację, czy będzie ona popielata lub w innym odcieniu, to ma duże znaczenie na ogólny wygląd budynku. Ale również nie bez znaczenia jest to, jakie wybierzemy oświetlenia zewnętrzne domów.

Nieco inaczej oświetlimy dom parterowy, a także piętrowy. Oświetlenia zewnętrzne domów mogą rzucać promienie na konkretne elementy architektury bądź posesji, a także mogą różnić się one między sobą barwą. Najważniejsze jest to, aby oświetlenia zewnętrzne domów odpowiednio współgrały z typem elewacji, dzięki czemu światło podkreśli walory tekstury oraz koloru okładziny.

Bardzo często przeprowadzając się do domu jednorodzinnego, musimy zmierzać się z różnymi problemami, do których zalicza się często niepożądane gniazdo szerszeni. Przede wszystkim gniazdo szerszeni budowane jest najczęściej w trudno dostępnych miejscach. Dlatego jeżeli tylko zauważymy gniazdo szerszeni, to warto wezwać straż pożarną lub prywatną firmę, która zajmuje się eliminowaniem takich kokonów. Jeżeli jednak gniazdo szerszeni jest w miejscu, do którego mamy łatwiejszy dostęp, możemy spróbować tego, by je usunąć samodzielnie. Do tego celu wykorzystać należy jedynie dedykowane preparaty. Należy eliminować gniazdo szerszeni wcześnie rano lub w nocy, ponieważ w tym czasie owady są najmniej aktywne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły