Oświetlenia zewnętrzne domów

Lampy oświetlające dom na zewnątrz

Największą zaletą oświetlenia domu od zewnątrz, tak naprawdę jest podkreślenie architektury budynku. Jednak oprócz tego, lampy oświetlające dom, zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa. Zmniejszamy ryzyko pojawienia się nieproszonych gości na terenie oświetlonej posesji. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu, które pomagają poruszać nam się przy domu po zmroku.

Obecnie mamy nowoczesne rodzaje lamp do wyboru, które pozwalają nam oświetlić praktycznie każdą część domu oraz ogrodu. Dobrze jest się zastanowić również nad systemem inteligentnego domu. Ponieważ w ten sposób będziemy mogli zaprogramować oświetlenie według naszych indywidualnych potrzeb. Na przykład włączając i wyłączając lampy zewnętrzne o określonych porach.

Podział lamp zewnętrznych ze względu na sposób montażu

Wybierając poszczególne źródła światła na zewnątrz musimy mieć na uwadze, że różnią się one między sobą między innymi sposobem montażu. Ma to oczywiście wpływ na planowanie całej instalacji poza domem, ale również na efekt, jaki chcemy ostatecznie uzyskać. Jeżeli sami mamy problem z rozplanowaniem miejsc, w których mają być zamontowane poszczególnych miejscach, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalisty, który przygotuje dla nas projekt z oświetleniem zewnętrznym.

Oświetlenie możemy montować:

 • Na ścianie - tutaj wymienimy przede wszystkim różnego rodzaju kinkiety, półkinkiety i plafony. Mogą one bezpośrednio oświetlać przestrzeń znajdującą się naprzeciwko ściany, ale również światło może być skierowane ku górze, na dół lub na samą ścianę. W ostatnim przypadku cała oprawa nie przylega bezpośrednio do ściany.
 • Pod sufitem - tutaj najczęściej montujemy oświetlenia zewnętrzne domów na podsufitce lub pod zadaszeniem tarasu. Świetnie sprawdzą się zarówno punktowe źródła oświetlenia, jak i również nowoczesne i dekoracyjne żyrandole i lampiony.
 • Na posadzce lub bezpośrednio na ziemi - tego typu oświetlenie zazwyczaj montujemy na podjazdach, na trawnikach, ścieżkach ogrodowych, a także przed posesją. Wysokie latarnie nadadzą niesamowitego klimatu, natomiast lampy najazdowe pomogą nam podczas parkowania samochodu po zmroku.

Oświetlenie budynków

10 popularnych typów oświetlenia domu jednorodzinnego

Stojąc przed podjęciem decyzji o wyborze jak najlepszego oświetlenia domu od zewnątrz, dobrze jest zapoznać się z najpopularniejszymi typami lamp. Dzięki temu będzie nam zdecydowanie łatwiej zaprojektować system oświetlenia na terenie naszej posesji. Oczywiście każdy z nas będzie miał zupełnie inne oczekiwania. Jednym z nas będzie bardziej zależeć na uzyskaniu niesamowitego klimatu. Natomiast innym osobom może bardziej zależeć na tym, aby korzystanie z oświetlenia po zmroku było przede wszystkim praktyczne.

Do 10 najpopularniejszych typów oświetlenia zewnętrznego zaliczymy:

 • Słupki oświetleniowe - tego typu oświetlenia zewnętrzne domów najczęściej montowane są na podjazdach, przy ścieżkach ogrodniczych, przy wejściu do domu, na taras lub wzdłuż muru domu. Najczęściej mamy do czynienia z nowoczesnymi słupkami wykonanymi ze stali szlachetnej, a także z zamontowanymi czujnikami zmierzchu. Oczywiście można też z powodzeniem zamówić stylizowane oświetlenia zewnętrzne domów wykonane z mosiądzu.
 • Kinkiety zewnętrzne - do popularnych typów oświetlenia budynków zaliczają się również kinkiety, które montujemy na ścianach domów. Źródło światła skierowane jest najczęściej w dół lub w górę. Ale oczywiście możemy znaleźć również modele, które podświetlają dom. Ciekawą propozycją są również kinkiety, które jednocześnie na swojej oprawie posiadają numer domu.
 • Opaski LED - jest to subtelne oświetlenie z ziemi, które najczęściej montujemy przy tarasach lub ścieżkach ogrodowych. Ich zaletą jest niewątpliwie spektakularny efekt, przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej.
 • Latarnie ogrodowe - stylowe latarnie oświetlające ścieżki, podjazdy, a także wypoczynkowe przestrzenie na terenie naszej posesji. Raczej sprawdzają się przy większych ogrodach. Najczęściej są stylizowane na starodawne latarnie, jednak wśród nich możemy znaleźć również nowoczesne modele.
 • Lampy na taras - najczęściej do nich zaliczają się dość duże lampy oświetlające taras z ziemi. Swoim kształtem przypominają nowoczesne lub stylizowane latarnie. Zazwyczaj światło w takich lampach ma ciepłą barwę.
 • Lampy najazdowe - jest to oświetlenie, które bardzo stosujemy przy domach, a dokładniej na podjazdach, przy ścianach budynku, a także ścieżkach w ogrodzie. Tego typu lampki wyróżniają się tym, że są one wpuszczane w ziemię, dzięki czemu nie wystają ponad powierzchnię gruntu lub podjazdu. Dużą popularnością cieszą się lampy, które swoim kształtem przypominają kostkę brukową.
 • Reflektorki - ich największą zaletą jest możliwość zastosowania tego typu oświetlenia praktycznie w każdym miejscu i w każdych warunkach. Ponadto ich ruchoma oprawa pozwala skierować światło w dowolnym kierunku. Zatem promienie świetlne mogą podkreślać sam budynek, taras, lub też podjazd. Reflektorki świetnie sprawdzają się jako dodatkowa dekoracja ogrodu, podświetlając architekturę ogrodową, oczka wodne, czy też wybrane rośliny.
 • Lampy do oświetlenia oczka wodnego - są one dostosowane do tego, aby świecić pod wodą. Możemy wykorzystać je nie tylko przy oczkach wodnych, ale również do oświetlenia basenów, fontann, strumyków, a także innych form wodnych.
 • Lampy wiszące oświetlające dom - oświetlenia zewnętrzne domów bardzo często są jednoznaczne z oświetleniem tarasu, ogrodu zimowego, altanki lub innych obiektów architektury ogrodowej. Do takich obiektów świetnie sprawdzają się lampy wiszące, które są zazwyczaj ciekawie stylizowane. Chociaż oczywiście wśród proponowanych modeli, znajdziemy również takie, które wyróżniają się minimalistyczną oprawą i nowoczesnym klimatem.
 • Lampy w kształcie kuli - są to jedne z najczęściej wybieranych typów oświetlenia zewnętrznego. Mogą być montowane bezpośrednio na ziemi, jak i również na wystającym grocie ziemnym. Zazwyczaj są to lampy solarne, dzięki czemu nie ma problemu z ich przenoszeniem w dowolne miejsce. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o oświetleniu zewnętrznym domu.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze żarówki ledowe

Planujesz wymianę żarówek w domu na ledowe i zastanawiasz się, jakie kupić? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane żarówki przez internautów.

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenia zewnętrzne domów zazwyczaj bardzo mocno wiążą się jednocześnie z oświetleniem ogrodu. Jeżeli planujemy na przykład oświetlenie elewacji budynku mieszkalnego, oświetlenie trawnika, a także podjazdu, to warto zachować jeden styl. Powinien on oczywiście być dopasowany do stylu architektury, w jakim został wybudowany nasz dom. Jeżeli mieszkamy w modernistycznej nieruchomości, to sprawdzą się minimalistyczne i nowoczesne lampy.

Oświetlenie tarasu na zewnątrz domu kinkietem, a także TOP 10 rodzajów oświetlenia zewnętrznego
10 rodzajów oświetlenia zewnętrznego, czyli lapmy, kinkiety oraz lampy LED na oświetlenie zewnętrzne

Jeżeli mamy jakikolwiek problem z dopasowaniem, a także rozplanowaniem oświetleniem na nasz dom, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta. Dzięki fachowym poradom dowiemy się, w jaki sposób podkreślimy bryłę naszego domu, piękno ogrodu, a także jak zwiększymy komfort korzystania na przykład z podjazdu po ciemku. Sprytne i oryginalne rozwiązania na pewno ubogacą naszą posesję po zachodzie słońca.

Typy oświetlenia

Oświetlenie LED

Montując oświetlenie na domach - do ściany zewnętrznej lub pod okapem, zazwyczaj wybieramy lampy LED-owe. Ich największą zaletą jest możliwość korzystania w dowolnym momencie, a także bardzo niskie zużycie energii elektrycznej. Ponadto większość proponowanych modeli oświetlających dom od zewnątrz wyposażonych jest w diody LED. Dzięki temu zyskujemy bardzo dużą dostępność do asortymentu.

Niestety minusem takiego rozwiązania jest konieczność podłączenia lampu LED-owej do prądu elektrycznego. Ponadto należy uważać z ich montażem na domach lub w ogrodzie od nasłonecznionej strony. Ponieważ ich zbytnie przegrzanie może doprowadzić do przepalenia modułów. Jednak mimo tych kilku minusów, wybierając oświetlenie ściany zewnętrznej i nie tylko, modele z diodami LED cieszą się bardzo dużym uznaniem.

Lampy solarne

Alternatywą dla lamp LED-wych są lampy solarne. Dzięki nim może być oświetlona zarówno nowoczesna elewacja, ogród, taras, a także podjazd. Mają bardzo szerokie zastosowanie, nie zaliczają się do najdroższych i co najważniejsze - świecą całkowicie za darmo. Jeżeli zależy nam na tym, aby oświetlić dom bez konieczności podłączania lampy do źródła energii elektrycznej, to lampy solarnej okażą się strzałem w dziesiątkę.

Kolejną zaletą jest możliwość szybkiego montażu, nie tylko na elewacji i na ziemi, ale również pod zadaszeniem lub nawet na ogrodzeniu. Jednak minusem tego typu lamp jest to, że działają one wyłącznie po zachodzie słońca aż do momentu rozładowania baterii. Ponadto nie świecą one tak jasnym światłem, jak lampy LED-owe. Dlatego jeżeli chcemy, aby nowoczesna elewacja lub cały dom był dobrze oświetlony, to jednak lepiej jest się zdecydować na oświetlenie zasilane energią elektryczną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły