Granulat i regranulat styropianowy

Zanim przejdziemy do informacji, w jakim celu wykorzystujemy kulki styropianowe, warto wcześniej dowiedzieć się, jak odbywa się ich produkcja. Granulat styropianowy to nic innego, jak spieniony polistyren, który dostępny jest w formie niedużych kulek. Granulki najczęściej osiągają średnicę od 2 do ok. 8 mm. Dostępne są one luzem, czyli w formie sypkiej. Spienianie polistyrenu odbywa się na konkretną wagę. W ten sposób w 1 metrze sześciennym możemy zmieścić nawet do 28 kg granulatu styropianowego.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Kolejnym produktem jest regranulat styropianowy, który wytwarza się na podstawie recyklingu płyt styropianowych. Płyty styropianowe ulegają rozdrobnieniu. W przypadku regranulatu w jednym metrze sześciennym mieści się ok. 10 kg materiału. Tutaj nie mamy już do czynienia z regularnym kształtem. Jednak nie należy traktować tego jako defekt, ale zaletę, szczególnie jeżeli chodzi o większą efektywność izolacji termicznej.

To nie jest jedyne przeznaczenie, jakim wyróżnia się wypełniacz styropianowy. Oprócz tego warto wspomnieć również o tym, że często regranulat styropianowy dodawany jest do prefabrykatów betonowych, dzięki czemu uzyskuje się dużo niższą wagę takich elementów. W ten sposób produkuje się między innymi styrobetony. Kulki styropianowe znajdują zastosowanie także w ogrodnictwie. Wykorzystuje się je jako element spulchniający glebę. Ponadto granulki styropianowe znajdują zastosowanie w produkcji różnego rodzaju dekoracji oraz półproduktów wykorzystywanych w rękodzielnictwie. Garanulat styropianowy znajduje zastosowanie również w sklepach wysyłkowych. Pełni on rolę świetnego wypełniacza przy pakowaniu produktów, zabezpieczając je przed uszkodzeniami.

Granulat styropianowy - zastosowanie

Granulki styropianowe najczęściej znajdują swoje zastosowanie w branży meblarskiej. Jest to materiał, który traktuje się jako wypełniacz styropianowy do puf, foteli, czy też popularnego worka sako. Tego typu meble są wypełniane granulatem jeszcze na linii produkcyjnej. Jednak nie ma najmniejszego problemu z tym, aby również móc zrobić to samodzielnie. Bardzo często wkład styropianowy do puf oraz innych siedzisk powinien być uzupełniany, ponieważ z biegiem czasu mebel zmienia swoją objętość oraz kształt.

Granulat styropianowy, a dokładniej regranulat styropianowy, wykorzystywany jest również jako materiał termoizolacyjny. W tym celu stosuje się specjalną metodę wdmuchiwania, dzięki czemu kulki styropianowe docierają do najtrudniej dostępnych zakamarków. Z tego względu regranulat styropianowy pozwala pozbyć się niechcianych mostków termicznych, przez które ucieka ciepłe powietrze z budynku. Przy pomocy granulatu najczęściej ocieplamy podłogi znajdujące się między legarami, a także stropodachy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat styrobetonu i jego zastosowania?

Granulki styropianowe - właściwości

Przede wszystkim styropian wykazuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Mówimy tutaj o ochronie przed hałasem oraz wychłodzeniem lub przegrzaniem pomieszczeń. Jeżeli wykorzystujemy wypełniacz styropianowy do mebli, to jego największym atutem jest plastyczność. W ten sposób wkład styropianowy do puf oraz innych siedzisk z powodzeniem dostosowuje się do wybranego kształtu. Ponadto korzystanie z tego typu mebli będzie niezwykle wygodne.

Granulat styropianowy w rynience, a także zastosowanie, wykorzystanie oraz cena i zakup
Granulat styropianowy krok po kroku, czyli zastosowanie, ceny, dostępność i wykorzystanie w branży meblarskiej

Kolejną zaletą, jaką wyróżnia się wypełniacz styropianowy, jest bardzo niska waga. W ten sposób wszystkie meble wypełnione granulatem będziemy mogli bez problemu przenosić w dowolne miejsce. Niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystamy granulki styropianowe, ich cenną właściwością jest dojście kulek do najtrudniej dostępnych miejsc. Ta cecha sprawdza się zarówno przy wypełnianiu mebli, uzupełnianiu wolnych przestrzeni w przesyłkach, jak i również przy wykonywaniu izolacji cieplnej w budynkach.

Jak widać, wkład styropianowy niesie ze sobą wiele cennych korzyści. Jest to materiał niezwykle łatwo dostępny, którego koszta nie są aż tak wysokie. Dlatego każdy może bez problemu zakupić taki wypełniacz i korzystać z niego wedle własnego uznania. Przy wyborze granulatu styropianowego należy kierować się jak najlepszą jakością produktu. Dzięki temu rzeczywiście będziemy mogli cieszyć się z cennych właściwości wypełniacza. Szczególnie jeżeli chcemy zastosować go jako wkład styropianowy do puf i foteli.

Kulki styropianowe - cennik

Jeżeli jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z wkładu styropianowego do mebli lub o innym przeznaczeniu, to na pewno interesuje nas cennik tego materiału. Warto dokładnie określić, jaka ilość granulatu nas interesuje. Należy mieć na uwadze, że cennik najczęściej dotyczy 1 metra sześciennego granulatu.

Przykładowy cennik granulatu styropianowego

Nazwa produktu

Cena

Wkład styropianowy do mebli

55,00 zł/m3

Wkład styropianowy 100 litrów

25,00 zł

Wkład styropianowy 200 litrów

45,00 zł

Wkład styropianowy do puf sako 100 litrów

18,99 zł

Regranulat styropianowy 300 litrów, wypełnienie puf sako

47,99 zł

Regranulat styropianowy 80 litrów, wypełnienie puf so

13,99 zł

Rayher dekoracyjny granulat styropianowy 300 gram

35,77 zł

Granulat styropianowy 100 litrów

15,70 zł

Granulat styropianowy 200 litrów

30,90 zł

Granulat styropianowy 300 litrów

46,90 zł

Granulat styropianowy 400 litrów

58,90 zł

Jak widzimy, ceny rzeczywiście nie są zbyt wysokie. Jednak musimy jeszcze uwzględnić, że zużycie granulatu styropianowego jest dość spore. Zatem należy wcześniej oszacować średnie zapotrzebowanie tego materiału, dzięki czemu będzie nam łatwiej uzyskać całkowity koszt, jaki musimy ponieść z tytułu zakupu granulatu styropianowego. Czasami będzie bardziej opłacało się kupić granulat w hurtowej ilości.

ikona podziel się Przekaż dalej