Rozmiar elewacji do ocieplenia

Przed dokonaniem obliczeń, warto określić rozmiar elewacji do ocieplenia. W tym celu mierzymy szerokość wszystkich ścian i mnożymy je przez wysokość kubatury. Wyliczenia okazują się bardzo proste i bez trudu wykonamy je samodzielnie.

Budowa domu zazwyczaj obejmuje dachy cztero- lub dwuspadowe. W przypadku połaci z czterema spadkami nie mamy ścian szczytowych, przez co obliczenie powierzchni staje się znacznie łatwiejsze. Budowa z dachem dwuspadowym będzie już nieco trudniejsza do przeliczenia.

Chcąc dowiedzieć się, ile styropianu wykorzystamy na ściany szczytowe, korzystamy z wzoru na pole trójkąta. Wzór to:

½ x A x H

przy czym H oznacza wysokość od kalenicy do stropu, natomiast A to szerokość ściany bocznej.

Dla przykładu przyjmujemy, że wysokość kalenicy to 4 metry, a szerokość ściany bocznej 10 metrów. W tym przypadku nasza powierzchnia do ocieplenia wynosi ½ x 4 x 10. W wyniku obliczeń otrzymujemy powierzchnię do ocieplenia 20 m2. A może zainteresuje cię także ten artykuł o styropianie elewacyjnym?

Każda budowa posiada własny projekt budowlany. Skorzystajmy z niego w celu zapoznania się z wymiarami budynku. Pozwoli to w prosty sposób obliczyć, ile styropianu lub styroduru będzie potrzebne. Podczas obliczeń nie odejmujemy powierzchni drzwi ani okien. Takie działania tylko utrudniłyby nam prace. W praktyce lepiej posiadać o kilka paczek więcej materiału termoizolacyjnego, który w razie potrzeby będziemy mogli zwrócić do sklepu.

Jak przeliczyć m3 styropianu na m2 elewacji

Istotna grubość styropianu

Ile styropianu czy styroduru potrzeba do wykonania izolacji? Kluczowa okaże się tu grubość styropianu. Im większa grubość styropianu, tym mniej m3 zmieści się w paczce. Tym samym, budowa będzie wymagała większej ilości materiału.

Izolacja ze styroduru lub styropian grafitowy xps na elewacje przeważnie posiada grubość od 10 - 15 cm. Budowa pasywna może wykorzystywać większą grubość styropianu, co ujmiemy w dalszych obliczeniach.

Prosty przelicznik m3 na m2

Znamy już powierzchnię do ocieplenia. Wybraliśmy styropian grafitowy xps lub paczki styroduru. Jednak nadal nie wiemy, ile materiału będzie nam potrzebne. W ostatnim etapie przechodzimy do określenia przelicznika m3 na m2 i odwrotnie.

Według najprostszego przelicznika, powierzchnia do ocieplenia (w m2) pomnożona przez grubość styropianu xps (w metrach), równa się ilości metrów sześciennych. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ocieplenia i elewacji.

Mężczyzna kupujący styropian i porady, jak przeliczyć m3 styropianu na m2 elewacji krok po kroku - wskazówki, rozwiązania, zasady
Jak przeliczyć m3 styropianu na m2 elewacji - wyjaśniamy

Załóżmy teraz, że posiadamy styropian grafitowy xps lub paczki styroduru o grubości 10 cm. Nasza elewacja do ocieplenia wynosi 200 m2.

  • 200 m2 x 0,1m (grubość styropianu w metrach) = 20 m3.
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Zatem do ocieplenia elewacji potrzebujemy w tym wypadku 20 m2 styropianu xps grubości 10 cm.

Drugi przykład to styropian grafitowy grubości 15 oraz 20 cm.

  • 200 m2 x 0,15m (grubość styropianu w metrach) = 30 m3.
  • 200 m2 x 0,2m (grubość styropianu w metrach) = 40 m3.

Powyższe wyliczenia potwierdzają regułę mówiącą, że im większa grubość styropianu lub styroduru, tym większa liczba m3 potrzebnych do pokrycia danej powierzchni.

Powyższy przelicznik możemy zastosować przy wszystkich grubościach materiału izolacyjnego. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji i prac elewacyjnych.

W ostatnim etapie wystarczy obliczyć liczbę potrzebnych paczek styropianu. Oznaczenie ilości m3 znajdziemy na opakowaniu każdej paczki.Dla przykładu, przyjmijmy teraz, że jedna paczka styropianu frezowanego posiada 0,28 m3. Zatem nasze obliczenia wyglądają następująco:

30 m3 (niezbędna ilość materiału izolacyjnego) / 0,28 m3 (pojemność jednej paczki) = 107 paczek

W przypadku styropianu o grubości 10 cm ilość paczek okazałaby się znacznie mniejsza. Do ocieplenia potrzebujemy 20 m3, a w jednej paczce znajduje się około 0,3 m3. Zatem obliczenia wyglądają następująco:

20 m3/ 0,3 m3 = 67 paczek.

Zaprezentowane powyżej zasady obliczeniowe możemy wykorzystać przy każdej grubości materiału izolacyjnego. Dzięki temu samodzielnie zamienimy m2 elewacji na m3 materiału i dowiemy się, ile styropianu potrzeba do ocieplenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do styropianu elewacyjnego?

ikona podziel się Przekaż dalej