Popularny materiał izolacyjny

Najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym jest styropian. Jest to materiał odporny, lekki i korzystny dla zdrowia, który nie sprawia trudności podczas montażu. Na jego korzyść przemawia skuteczna ochrona przed zniszczeniem i wilgocią. Odpowiednia instalacja styropianu uzależniona jest przede wszystkim od właściwych elementów montażowych, w tym kleju do styropianu.

Klej do elewacji - dlaczego warto?

Jednym z najpopularniejszych styropianów, które są wykorzystywane do ociepleń jest styropian ekspandowany (ESP), powstały na bazie płyt polistyrenu ekspandowanego. Do jego montażu zaleca się różne kleje, jednak podczas wyboru kleju warto wziąć pod uwagę szkody, jakie może wyrządzić źle dobrany klej do elewacji. Więcej informacji na temat kleju do styropianu zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Istotną w kwestią w tym przypadku pozostaje przyczepność kleju. Większość produktów dostępnych na rynku nie może poszczycić się tak zwaną wytrzymałością wstępną, którą należy rozumieć jako przyczepność do styropianu w początkowym okresie użytkowania. W praktyce, po zainstalowaniu płyt styropianowych do podłoża i montażu łączników, zauważyć możemy wykrzywienie materiału izolacyjnego, które powstało na skutek braku pasma obwodowego kleju i niskiej wydajności powierzchni klejenia.

Wykrzywienie materiału może przyczynić się do odspojenia się kleju, a kolejne uszkodzenia mogą spowodować drgania wywołane kotwieniem łączników. I choć na pierwszy rzut oka wszystko będzie prezentować się dobrze, z biegiem czasu warstwy zewnętrzne ocieplenia zaczną pękać, a w niektórych przypadkach – odpadać od ściany. Dlatego też tego rodzaju problemu i niepożądane zjawiska stanowią najważniejsze kryterium podczas wyboru odpowiedniego kleju do styropianu.  

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Który klej do styropianu wybrać?

Wśród wszystkich dostępnych na rynku klejów do styropianu, warto poszukać materiałów, które wyróżniają się wysoką przyczepnością do podłoża i styropianu, optymalną wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na powstawanie rys skurczowych oraz wysoką paroprzepuszczalnością. Szczegółowe porady dotyczące wyboru kleju do styropianu znajdziesz w tym artykule.

Klej do elewacji powinien również charakteryzować się wydajnością i nie sprawiać problemów podczas jego nanoszenia. Doskonale sprawdzi się klej do styropianu Kabe Kombi S, którego wykorzystać możemy do przyklejenia płyt styropianowych klasy ESP 70 lub ESP 100. Poza cechami wymienionymi powyżej, walorem kleju jest możliwość jego zastosowania do montażu izolacji na różnych podłożach mineralnych – tynk cementowy, beton, cegły, beton komórkowy, pustaki, materiały ceramiczne. Klej do elewacji możemy wykorzystać także na podłożach, które pokryte zostały farbą elewacyjną lub tynkiem cienkowarstwowym.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Producent marki Tytan proponuje z kolei klej do styropianu w dwóch odsłonach. Pierwszy z nich to klej poliuretanowy, który powstał z myślą o ocieplaniu ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu płyt styropianowych. To, co go wyróżnia to dobra przyczepność do różnych podłoży. Drugi produktem opatrzonym marką Tytan jest klej do płyt styropianowych i styrodurowych, które charakteryzuje się dobrą przyczepnością do materiałów takich jak beton, szkło, metale, pustaki. Ponadto klej do elewacji jest bardzo wygodny w aplikacji. Jeśli interesują cię także koszty elewacji domu, w tym artykule znajdziesz odpowiedni cennik.

Klej do styropianu znajduje się również w ofercie firmy Soudal. Klej 28A jest wodoopornym klejem, który z powodzeniem wykorzystywany jest do płyt styropianowych, paneli jak i kasetonów sufitowych. To produkt, który zda egzamin do powierzchni porowatych takich jak beton, kamień czy drewno.

ikona podziel się Przekaż dalej