Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości firmy Selena S.A.

Pianka do styropianu

Nowoczesna zaprawa do klejenia styropianu

Klej do styropianu zwany klejem poliuretanowym (bądź „zaprawą w piance”) jest niczym innym, jak materiałem służącym do klejenia styropianu. Zazwyczaj ma postać pianki, którą można zainstalować w specjalnym pistolecie montażowym. Pianka poliuretanowa do styropianu znacznie ułatwia mocowanie go oraz skraca czas montażu materiałów izolacyjnych. Dlaczego? Otóż, pianka do uszczelniania styropianu to produkt gotowy do użycia! To bardzo ważne, ponieważ wcześniej nie trzeba przygotowywać żadnej zaprawy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje klejów poliuretanowych:

  • kleje jednoskładnikowe – ten rodzaj kleju zwiększa swoją objętość oraz tworzy swego rodzaju elastyczną spoinę. Produkty znajdują bardzo szerokie zastosowanie we wszelakich pracach wykończeniowych, np. stosuje się je do klejenia materiałów termoizolacyjnych (jak styropian). Taka pianka do styropianu może pracować w różnym zakresie temperatur.
  • klej dwuskładnikowy – jego składniki to żywica i utwardzacz. Jest to nie tylko materiał do klejenia styropianu, ale też dużych elementów z drewna! Pianka montażowa w postaci kleju poliuretanowego dwuskładnikowego dzieli się dodatkowo na twardo-elastyczny oraz elastyczny. Pierwszy służy do klejenia wielkowymiarowych elementów konstrukcji, z kolei drugim można kleić okładziny bądź laminaty. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o styropianie.

Pianka poliuretanowa do styropianu – co warto wiedzieć?

Piana poliuretanowa z całą pewnością znakomicie posłuży chociażby przy ocieplaniu ścian zewnętrznych styropianem. Twardnieje ona znacznie szybciej niż tradycyjny klej, a więc w ciągu doby możesz przykleić nie tylko materiał izolacyjny, ale również wykonać z jego pomocą instalację kołków! Pianka montażowa poliuretanowa jest niezwykle ekonomiczna – jedno opakowanie zazwyczaj wystarcza nawet na 8 m2 ocieplenia! To sporo, ponieważ tradycyjna zaprawa wystarczy zaledwie na ok. 5 m2.

Ogromną zaletą jaka charakteryzuje klej poliuretanowy do styropianu jest możliwość prowadzenia z jego pomocą prac w szerokim zakresie, jeżeli chodzi o warunki… pogodowe. Pianka do styropianu świetnie poradzi sobie bowiem w niskiej temperaturze bądź wilgotnej atmosferze (od 0 do 40 st. C i przy wilgotności nawet powyżej 90%). Przy niższej temperaturze piana utwardza się ok. 2-3 godzin, natomiast wysoka temperatura to szybki czas utwardzania (ok. 10 minut).

Pianka do uszczelniania styropianu skutecznie uodporni materiał izolacyjny przed ssaniem wiatru bądź naprężeniem wynikającym z wahań temperatury. Klej poliuretanowy ma świetną przyczepność, a więc posłuży nie tylko przy ocieplaniu ścian zewnętrznych styropianem – możesz go bowiem zastosować również na podłożu mineralnym, drewnie, metalu lub innym tworzywie sztucznym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o styropianie grafitowym?

Klej do styropianu – popularne produkty

Tytan Eos do styropianu 750 ml

Jest to jeden z najbardziej popularnych klejów poliuretanowych, który przeznaczony jest do klejenia płyt styropianowych. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu Tytan Eos zyskał sobie bardzo pozytywne opinie – z jego pomocą możesz kleić bowiem zarówno parapety, jak i listwy ozdobne, płyty gipsowo-kartonowe, panele ścienne bądź kasetony. Ten popularny rodzaj kleju charakteryzuje się wysoką przyczepnością do materiałów budowlanych, jak spieniony polistyren (EPS) bądź polistyren (XPS).

Pianka do styropianu lub klej do styropianu i mężczyzna podczas pracy, a także polecana pianka montażowa
Pianka do styropianu jako klej – rodzaje, opinie, ceny, skuteczność

Klej do styropianu Tytan Eos do styropianu 750 ml - opis

Temperatura pracy

0-30 st. C

Czas korekty

ok. 15 min

Czas kołkowania

2 godziny

Współczynnik przewodzenia ciepła

0,036 W/mK

Wydajność

ok. 8 m2

Ceny

40-45 zł

Klej CT 84 Express 850 ml

To jednoskładnikowa pianka do styropianu, która służy do mocowania płyt styropianowych bądź innych płyt izolacyjnych. Jej wydajność jest nawet 100 % większa od tradycyjnych zapraw klejowych, a siła klejenia wyższa o 15 %. Za pomocą pianki prace ociepleniowe zostaną skrócone o co najmniej… 5 dni! Produkt polecany jest szczególnie w okresach niższej temperatury, kiedy wysychanie zapraw klejowych jest znacznie spowolnione. Właściwości termoizolacyjne kleju CT 84 można porównać do przewodzenia ciepła przez styropian bądź wełnę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze styropianu podłogowego?

Klej do styropianu CT 84 Express 850 ml - opis

Temperatura pracy

0-40 st. C

Czas korekty

ok. 10 min

Czas kołkowania

2 godziny

Współczynnik przewodzenia ciepła

0, 040 W/mK

Wydajność

ok. 10 m2

Ceny

45-50 zł

Baumaster klej do styropianu Styrofix 750 ml

Jest to niskoprężny klej poliuretanowy jednoskładnikowy, który świetnie poradzi sobie z mocowaniem płyt styropianowych w systemach ocieplenia budynku metodą BSO. Doskonale posłuży również jako pianka montażowa płyt XPS i EPS w ocieplaniu fundamentów bądź przyziemnych części konstrukcji budynku. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem różnych rodzajów styropianu.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej do styropianu Baumaster Styrofix 750 ml

Temperatura pracy

0-30 st. C

Czas korekty

ok. 10 min

Czas kołkowania

2 godziny

Współczynnik przewodzenia ciepła

0,036 W/mK

Wydajność

ok. 8 m2

Ceny

20-25 zł

ikona podziel się Przekaż dalej