Cechy i zastosowanie Styroduru

Polistyren ekstrudowany potocznie określany jako styrodur jest wytwarzany ze spienionego polistyrenu. Składa się z niewielkich rozmiarów komórek. Ze względu na różne czynniki styrodur jest łatwy w montażu. Dodatkowo jest to materiał ekologiczny, można go poddać całkowitemu recyklingowi.

Styropian ekstrudowany to materiał wykorzystywany głównie, lecz nie tylko, do izolacji budynków. Stosuje się go do ścian różnego typu, między innymi piwnicznych czy  fundamentowych, ale także do podłóg czy dachów płaskich. Można go stosować nawet do fundamentów gdzie grunt jest bardzo wilgotny. Ponadto sprawdza się wszędzie tam, gdzie działają duże obciążenia, na przykład  w podłogach garaży. Bywa wykorzystywany również przy termoizolacji parkingów wielopoziomowych.

W porównaniu ze styropianem styrodur jest mniej nasiąkliwy i dużo twardszy. Są to materiały podobne, jednak styrodur xps ma lepsze parametry niż zwykły styropian. Z tego też względu jego cena jest wyższa. Polistyren ekstrudowany jest materiałem o strukturze i powierzchni gładkiej, jest jednorodny. W porównaniu ze styropianem ma lepszą wytrzymałość mechaniczną i posiada lepsze właściwości termoizolacyjne. Jest odporny na uszkodzenia i odkształcenia, oraz ściskanie.

Styrodur jest produkowany jako płyty xps, łatwo wizualnie odróżnić go od styropianu gdyż płyty xps są z reguły barwione. Barwienie na konkretny kolor niejednokrotnie jest specyfiką danego producenta. Na przykład polistyren ekstrudowany firmy Basf występuje w kolorze zielonym, a Austrotherm XPS Top różowym. Styrodur to materiał samogasnący, nie podtrzymuje ognia, pod wpływem bardzo wysokich temperatur topi się i zwęgla. Płyty xps nie są oczywiście rozwiązaniem idealnym.

Ich wadą, podobnie zresztą jak styropianu jest słaba izolacyjność akustyczna. Jednak ze względu na swoje liczne zalety ta wada nie wydaje się aż tak znacząca. Dodatkowo styrodur posiada więcej zastosowań od styropianu co czyni go materiałem bardziej wszechstronnym i często stosowanym.

Podsumowując styrodur jest stosowany do izolacji obwodowej, dachów stromych oraz płaskich. Znajduje zastosowanie do izolacji mostków termicznych oraz podłóg  w różnych konstrukcjach, nie tylko mieszkalnych. Styropian ekstrudowany jest wykorzystywany do izolacji przy budowie dróg, w szeroko pojętym przemyśle lotniczym oraz do szlaków kolejowych. Przeprowadza się za jego pomocą izolację muru warstwowego. Wymienione zastosowania to tylko przykłady mające na celu zobrazowanie skali wykorzystania tego materiału.

Układania płyt styropianowy Styrodur wysokiej jakości - cena, zastosowanie płyt i sposób montażu przez robotników
Styrodur - cena, zastosowanie, opinie, porównania, oferty, właściwości

Którego producenta styroduru wybrać?

Na polskim rynku istnieje kilku renomowanych producentów polistyrenu ekstrudowanego (polystyrene). W odróżnieniu od innych producentów materiałów budowlanych tutaj zaznacza się pewna równowaga, która wynika z pewnego rodzaju dążenia do doskonałości.

Jednym z czołowych producentów jeśli chodzi o polystyrene czyli styrodur jest firma Basf. Nazwa "styrodur" która weszła do obiegowego języka potocznego, jest jego znakiem zastrzeżonym. Nie można odmówić firmie Basf roli lidera i prekursora w zakresie wysokojakościowej produkcji styroduru. Opinie o styrodurze Basf są niezmiennie bardzo pozytywne.

Kolejnym ważnym graczem na rynku jest  Synthos - producent polystyrene -  płyt xps oraz innych materiałów budowlanych w rodzaju styropianu czy kauczuku. Firma jest również zanana z produkcji szeroko pojętej chemii budowlanej, w tym rozmaitych typów klejów do użytku izolacyjnego.

Synthos powstała w 1945 roku, pierwotnie jako Fabryka Paliw Syntetycznych w Dworach. Ostateczną nazwę, którą obecnie się posługuje -  firma przyjęła w 2007 roku, jako wyraz zmian organizacyjnych. Synthos jest laureatem wielu  prestiżowych nagród branżowych i nie tylko. W styczniu bieżącego roku firma otrzymała  Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej - nagroda została przyznana przez Ministerstwo Gospodarki. Cieszy się też zaufaniem i dobrymi opiniami klientów.

Następnym (kolejność przypadkowa) doskonałym producentem styroduru jest firma Austrotherm. Firma została założona w latach 50-tych ubiegłego stulecia i jest znaczącym graczem europejskim w dziedzinie produkcji materiałów izolacyjnych.  Najpopularniejszymi produktami firmy jest styropian oraz płyty xps. Austrotherm jest uczestnikiem programu gwarancji jakości. Firma Austrotherm jako pierwsza uzyskała certyfikat  "Gwarantowany Styropian". Również polistyren ekstrudowany tej firmy to produkt któremu można stawiać najwyższe wymagania jakościowe.

Kolejnym producentem na którego należy zwrócić uwagę jest Termo Organika. Firma powstała w 1997 roku. Specjalizuje się głównie w produkcji płyt styropianowych do ociepleń, jednak ma w swoim asortymencie produktowym również  polystyrene xps. Polistyren ekstrudowany firmy Termo Organika jest materiałem o bardzo dobrych własnościach wytrzymałościowych i termoizolacyjnych. Płyty xps tej firmy mają kolor srebrny.

Przedstawiony wyżej katalog firm produkujących styrodur to tylko wybrane propozycje. Jednak takie firmy jak Basf czy Synthos to jakość sama w sobie i z pewnością powinny być brane pod uwagę podczas wyboru materiałów izolacyjnych, w szczególności polistyrenu ekstrudowanego. Potwierdzają to opinie klientów i fachowców. Wybór znanej, szanowanej firmy która wielokrotnie udowodniła wysoką jakość swoich produktów, daje nam gwarancję którą trudno przecenić.

Ceny styroduru i płyt xps

Firma Basf jest producentem styroduru najwyższej jakości, a ich obecność na rynku jest bardzo długa i stabilna. Asortyment produktów został dostosowany do współczesnych wyzwań przed którymi stoi budownictwo. Płyty styroduru produkują też inne wiodące firmy na rynku jak Synthos czy Austrotherm. Zobaczmy więc jak wygląda cennik styroduru XPS:

Styrodur w ofercie Basf - ceny, rodzaje, opinie, wymiary

Jednym z produktów oferowanych przez Basf jest styrodur 3035 cs. Są to płyty xps do praktycznie wszystkich możliwych zastosowań w budownictwie, zarówno lądowym jak i inżynieryjnym. Do głównych zastosowań cs styrodur można zaliczyć między innymi: izolację podłóg, ścian i fundamentów, izolacje tak zwaną rdzeniową oraz płaskich stropodachów. Przy budowie dróg 3035 cs znajduje zastosowanie jako ochrona przed mrozem. Można stosować go także w wodzie gruntowej. Cs styrodur (3035 cs) to produkt kompletny. Producent informuje również w danych technicznych o kleju lub zaprawie klejowej która powinna zostać użyta na różne rodzaje podłoża. Cena jest zależna od dystrybutora, lecz jest ona dosyć ustandaryzowana. Cena za paczkę w której znajdują się cztery płyty xps to mniej więcej 140 zł. Cena zależy naturalnie od grubości płyt xps.

Obok 3035 cs inną propozycją firmy Basf jest Styrodur 5000 CS. Charakteryzuje się jeszcze wyższymi parametrami związanymi z  obciążeniem na ściskanie. Posiada wszechstronne zastosowanie, podobnie jak cs styrodur 3035, jednak ma lepsze parametry użytkowe. Cena tego produktu jest wyższa, jednak do zastosowań w domu jednorodzinnych w zupełności wystarczy 3035 cs.

W sprzedaży internetowej, również w serwisie allegro, najpopularniejszymi produktami firmy Basf są cs styrodur 3035, cs 3000 oraz styrodur cs 2500 - może to świadczyć o tym, iż te produkty cieszą się największym zainteresowaniem jeśli chodzi o jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Oprócz oficjalnych dystrybutorów marki Basf i serwisu allegro, ich produkty można znaleźć również w licznych hurtowniach i składach budowlanych. Cena za xps styrodur Basf w zależności od rodzaju - przykładowo za płyty xps 120x600x1250 3000 cs zapłacimy 72 zł za m2.

Inne przykładowe ceny produktów Basf:

  • XPS 3000CS 300kPa kr. zakł. 30x600x1250 - cena 18,18/m2;
  • XPS 300kPa kr. p/w 50x600x2500 (xps styrodur 3035 cs) - cena za m2 30,29 zł;
  • XPS 3000CS 300kPa kr zakł. 120x600x1250 (xps styrodur 3000 c) - cena 72,70/m2;
  • XPS 300kPa kr. zakł. 80x600x1250 (xps styrodur 3035 cs) - cena za m2 48,47 zł.

Wyżej wyszczególnione ceny stanowią kwoty netto.

 

Robotnik ociepla fundamenty za pomocą płyt ze styroduru
Styrodur - cena, zastosowanie, opinie, porównania, oferty, właściwości

Styrodur w ofercie Synthos - cennik, wymiary, opinie

Styropian ekstrudowany firmy Synthos jest również szeroko dostępny na rynku. Płyty xps ich produkcji, oferują między innymi Polskie Składy Budowlane. W sprzedaży znajdziemy miedzy innymi Synthos XPS 30 PRIME "S"; 10cm grubości. Są to płyty o wymiarach: 1250 milimetrów długości i szerokości 600 mm. W paczce znajdują się cztery płyty xps - cena to 398 zł brutto.

Za produkt Synthos XPS 30 PRIME "S"; grubość 4cm (w paczce cztery sztuki płyt) zapłacimy 426 zł. Inne ceny producenta w zależności od rodzaju produktu to między innymi:

  • Synthos XPS PRIME S 30L/60 - cena 330 zł;
  • Synthos XPS PRIME S 30L/140 - cena 350 zł;
  • Synthos XPS PRIME S 50L/80 - cena 420 zł;

Powyższe ceny zostały podane w kwotach netto.

Styrodur w ofercie Austrotherm - cena, rodzaje, opinie

Produkty Austrotherm zakupimy w hurtowniach budowlanych i u dystrybutorów marki. W sprzedaży między innymi Austrotherm XPS TOP P GK, szerokość 600 mm x długość 1250 mm x grubość 30 mm, cena za paczkę - 134.69 zł brutto. W podobnej cenie nabędziemy również Austrotherm XPS TOP 30 SF - wymiary to szerokości 615 mm x na długość 1250 mm x grubość 30 mm.

Cena produktów polystyrene xps przewyższa znacznie ceny zwykłego styropianu. Jednakże korzyści z ocieplania styrodurem są nieporównywalne. Warto rozważyć izolacje termiczną domu przy użyciu tego doskonałego materiału termoizolacyjnego.

Opinie klientów o styrodur xps

Opinie na temat polistyrenu ekstrudowanego są z reguły bardzo pozytywne. Inwestorzy i wykonawcy którzy myśleli że oszczędzą na stosowaniu styropianu szybko dostrzegli, że oszczędność jest tylko pozorna. Właściwości termoizolacyjne są nieporównywalnie lepsze w przypadku styroduru, ale na tym korzyści się nie kończą

Oprócz długofalowych oszczędności są również te wynikające z konieczności zastosowania dodatkowych komponentów. W przypadku styropianu, który jest tańszy, należy doliczyć także koszty siatki zbrojącej i odpowiedniego, wysokogatunkowego kleju lub zaprawy klejowej. Styrodur również się przykleja ale biorąc pod uwagę całość kosztów wcale nie wychodzi taniej. Szczególnie dobre opinie internautów  przeważają jeśli chodzi o ocieplanie fundamentów. Ze względu na swoją niską nasiąkliwość, zwartą i twardą strukturę jest trwały i niezastąpiony.

Często pojawiają się również opinie że styroduru nie warto stosować przy termoizolacji wszystkich elementów w budynku, lecz na tych najbardziej narażonych na wilgocenie. Polystyrene sprawdza się tam bardzo dobrze. Styropian czy wełnę skalną lub szklaną można zostawić sobie na elementy które nie wymagają takiej kompleksowej ochrony.

Eksperci i wykonawcy podkreślają również zaletę polegająca na łatwym montażu niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Styrodur charakteryzuje się ponadto wysoką odpornością na starzenie oraz rozkład - czyli korozję biologiczną, a także wysoką odpornością na ściskanie. Do obróbki tego materiału termoizolacyjnego nie potrzeba drogich narzędzi, częstokroć wystarczają zwykłe narzędzia do obróbki drewna. Podczas obróbki nie wydziela się szkodliwy pył, co stanowi również spory atut.

Dla wszystkich tych którzy jeszcze się wahają, powyższe argumenty powinny przesądzić sprawę i udowodnić, że styrodur xps nie jest niepotrzebnym wydatkiem.

ikona podziel się Przekaż dalej