Styropian akustyczny – zastosowanie

Zanim przejdziemy do dokładniejszego określenia, w jakim celu stosuje się styropian akustyczny warto najpierw dowiedzieć się co to jest za materiał, a także czym różni się od tradycyjnych płyt styropianowych. Przede wszystkim właściwości wygłuszające styropianu uzyskiwane są podczas specjalnej obróbki, która polega na obciążaniu i dociążaniu płyt. W tym celu stosuje się profesjonalne prasy mechaniczne. Powstający w ten sposób dźwiękochłonny styropian jest bardziej elastyczny, dodatkowo zachowując w ten sposób wystarczającą odporność na ściskanie.

Akustyczny styropian podłogowy najczęściej znajduje swoje zastosowanie w budynkach wielorodzinnych – blokach, wieżowcach lub kamienicach. Ale także w budynkach jednorodzinnych, w których chcemy wygłuszyć hałasy z wyższej kondygnacji. Najczęściej jest to materiał tłumiący kroki, podnosząc komfort użytkowania mieszkania lub domu jednorodzinnego. Oprócz tego właściwości wygłuszające styropianu wykorzystywane są w budynkach urzędowych, komercyjnych, czy też po prostu w biurowcach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o styropianie.

Styropian do izolacji akustycznej – cenne parametry

Zamawiając styropian na strop, który posiada właściwości wygłuszające, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • Współczynnik przewodzenia ciepła lambda – im niższa wartość, tym lepsza jakość materiału izolacyjnego. Nie zapominajmy o tym, że dźwiękochłonny styropian nadal posiada właściwości termoizolacyjne. W przypadku styropianów lambda waha się od 0,032 do 0,044 [W/mK]. Warto dodać, że współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Przy czym zastosowanie tej na strop w celu izolacji akustycznej, wiąże się z dużo większym obciążeniem.
  • Sztywność dynamiczna – jest to parametr określający, jak bardzo akustyczny styropian podłogowy jest dźwiękochłonny. Wskaźnik wyrażany jest współczynnikiem SD. Im niższa jest jego wartość, tym lepszą izolację akustyczną gwarantuje konkretny materiał budowlany.

Styropian akustyczny występuje w postaci płyt o standardowych wymiarach 100x50 cm. Jednocześnie mamy do wyboru różne grubości styropianu. Tutaj także możemy mówić o powszechnie stosowanych wymiarach wynoszących kolejno 15, 20, 25, 27, 30, 35 lub 40 mm. Oczywiście istotną cechą jest zachowanie odpowiedniej elastyczności płyt. To właśnie dzięki temu styropian na posadzki jest dźwiękochłonny, a także wykazuje właściwości termostatyczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o standardowych grubościach styropianu?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze typy styropianu

Planujesz ocieplenie domu i zastanawiasz się jaki styropian wybrać? Dobrze trafiłeś! Te styropiany zapewnią Ci idealną izolację ścian. Sprawdź najczęściej wybierane styropiany.

Akustyczny styropian podłogowy – sposób montażu

Przymierzając się do budowy domu warto ująć w projekcie strop tłumiący kroki. Wykonanie izolacji akustycznej pozwoli na wyciszenie zarówno dźwięków powietrznych, jak i również uderzeniowych. Właśnie ten drugi typ dźwięków, szczególnie w budynkach wielorodzinnych może okazać się bardzo uprzykrzający. W takich okolicznościach należy zdecydować się na akustyczny styropian na posadzki.

Styropian akustyczny montuje się w systemie podłóg pływających. Oznacza to, że płyty styropianowe powinny znaleźć się pomiędzy konstrukcją nośną, a podłogą. Zanim przejdziemy do układania styropianu, trzeba dokładnie wyrównać całe podłoże. Kolejne płyty układamy ściśle względem siebie nie pozostawiając nawet najmniejszych wolnych przestrzeni. Istotne jest zastosowanie tzw. pasów brzegowych, których zadaniem będzie oddzielenie całej konstrukcji od pionowych elementów budynku.

Akustyczny styropian podłogowy powinien być następnie przykryty warstwą izolującą go przed ewentualnym działaniem wody i wilgoci. Świetnie w tym celu sprawdzi się m.in. papa bitumiczna lub folia polietylenowa. Ostatnim krokiem będzie wylanie podkładu podłogowego o minimalnej grubości 4 cm. Pamiętajmy także o przycięciu pasków brzegowych, które będą ewentualnie wystawać ponad poziom posadzki. Nie ma najmniejszego problemu z tym, aby zastosować styropian pod ogrzewanie podłogowe. Sprawdź także ten artykuł o styropianie grafitowym.

Styropian na posadzki tłumiący kroki – przykładowe ceny i opinie

Styropian akustyczny - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Styropian eps Styrak T Genderka na strop lepszy od wełny mineralnej

Ceny od 126,00 zł/m3 – bardzo dobre opinie

Styropian eps T styropian na strop lepszy od wełny mineralnej

Ceny od 127,00 zł/m3 – bardzo dobre opinie

Styropian eps 045 Cicha Noc Styrmann na strop

Ceny od 128,00 zł/m3 – bardzo dobre opinie

Styropian eps T Polystr Acustic – tłumiący kroki

138,00 zł/m3

Termo Organika Superakustic Styroflex

43,80 zł/paczka

Termo Organika Superakustic Styroflex

146,00 zł/m3

Termo Organika Superakustic 050

150,00 zł/m3

Termo Organika Superakustic dach i podłoga

45,57 zł/paczka

Styropian grafitowy Styroflex Swisspor

43,24 zł/paczka

Styropian grafitowy Styroflex Austrotherm EPS Fasada Therma Grafit

57,90 zł/paczka

Styropian grafitowy 120 Term EPS 033 Max Lambda

160,00 zł/m3

Styropian grafitowy Grafit Styr EPS 033 STYRMANN

171,00 zł/m3

Patrząc na powyższe ceny styropianu akustycznego, szybko zorientujemy się, że są one dużo wyższe w porównaniu do pozostałych materiałów izolacyjnych, w tym wełny mineralnej. Jednak jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja, ponieważ styropian akustyczny posiada najlepsze właściwości izolujące przed hałasem. Jednocześnie jego montaż nie jest skomplikowanym procesem, dzięki czemu robociznę możesz wykonać z powodzeniem samodzielnie. Sprawdź także ten artykuł o grubości styropianu do ocieplenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii styropian