Styropian fasadowy – rodzaje

Styropian, czyli polistyren spieniony, to jeden z najczęściej używanych w budownictwie materiałów izolacyjnych. Jest bardzo trwały, świetnie izoluje, lekki, łatwy w obróbce i stosunkowo tani – nic dziwnego, że bardzo często wykorzystuje się go do robienia izolacji. W budownictwie wykorzystuje się wyłącznie styropian samogasnący, czyli taki, który jest w pełni bezpieczny.

Można go podzielić na kilka kategorii według wielu wyznaczników. Najczęściej rozróżnia się styropian biały od styropianu grafitowego (czarnego). Ma on domieszki grafitu chłonącego ciepło. Spotyka się także zielony lub niebieski styropian – jego skład sprawia, że w bardzo małym stopniu chłonie wodę. Można także znaleźć podział na styropian ze względu na jego miękkość – miękkie o niskim naprężeniu ściskającym i twarde o naprężeniu większym niż 200 kPa.

Kolejna klasyfikacja dzieli styropian ze względu na gęstość. Ten podział dzieli go na kilka kategorii oznaczonych cyframi i literami. Styropian elewacyjny to ten FS12, używany do ocieplania ścian murowanych i poddaszy. Rodzaj FS15 wykorzystuje się w domu do termoizolacji stropów i dachów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o styropianie.

Styropian fasadowy – najważniejsze współczynniki

Wybierając styropian fasadowy należy porównać oferty różnych producentów pod względem kilku współczynników. Najważniejszym jest współczynnik lambda przenikalności ciepła λ. Im niższy, tym lepszy będzie poziom izolacji, więc dom będzie lepiej ocieplony. Dzięki temu rachunki za prąd będą od razu znacznie niższe.

Kolejnym ważnym współczynnikiem jest grubość. Elewacyjny styropian samogasnący może mieć różnią grubość – od 5 do 20 cm. Najczęściej stosowane są płyty styropianowe 10 cm i 15 cm grubości, chociaż pojawiają się opinie, że minimalna grubość powinna wynosić około 18 cm. Od tego zależy warstwa izolacji. Kolejnym czynnikiem jest także wytrzymałość na zginanie. Im większa, tym mniej kruszy się płyta styropianowa. Jest to czynnik, który nie ma wpływu na przewodnictwo cieplne i izolację, jedynie może wpływać na komfort prac elewacyjnych.

Oczywiście poziom izolacji zależy także od wykonania ocieplenia. Liczy się także jakość kleju do styropianu a także sposób zamontowania siatki elewacyjnej. Jednak najważniejszym elementem jest właśnie rodzaj i jakość styropianu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o styropianie grafitowym?

Porównanie styropianu grafitowego i białego

W ostatnim czasie bardzo często używa się czarnego styropianu (grafitowego). Jest to najnowsze rozwiązanie, ale szybko zdobywa na popularności. Czarny styropian jest o około 25% droższy niż standardowy biały, jednakże poziom przewodnictwa cieplnego λ jest o tyle niższy, że naprawdę warto – zwróci się w rachunkach za ogrzewanie i opał.

Współczynnik λ białych styropianów waha się w granicach 0,044 do 0,04. Bardzo rzadko zdarza się styropian biały o współczynniku 0,038 – jest najlepszy, ale zarazem także najdroższy. Dlatego zamiast go kupić, lepiej zainwestować w płyty czarnego styropianu. Współczynnik λ wynosi od 0,034 do 0,03. Styropian elewacyjny w czarnym kolorze zatem ma znacznie wyższe właściwości izolujące niż nawet najlepszej jakości biały styropian. Poniżej przedstawiamy porównanie właściwości białego i grafitowego styropianu marki Knauf. Oba mają grubość 10 mm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze styropianu podłogowego?

Styropian fasadowy, czyli styropian elewacyjny oraz jego grubość - 10 cm, 15 cm i 20 cm, a także rodzaje i ceny
Styropian fasadowy - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady
Porównanie jakości styropianu białego i granatowego

Współczynnik przenikalności ciepła λ

Opór cieplny (m2K/W)

Gęstość (kg/m3)

Cena/m2

Knauf Therm Expert (grafitowy)

0,032

3,13

12,5

26,17

Knauf Therm Technic (biały)

0,04

2,5

12,5

23,17

Styropian elewacyjny – grubość a cena

Cena styropianu zależy zarówno od jego jakości, jak i grubości płyty. Dlatego wiele osób próbując zmniejszyć wydatki na ocieplenie domu, rezygnuje z grubszego styropianu. Tak naprawdę jednak koszt styropianu w ociepleniu ma tylko niewielki udział. Dochodzi do tego jeszcze robocizna, koszt kleju do styropianu czy siatki elewacyjnej, ważne są także profile fasadowe. Zmniejszenie grubości styropianu z 15 cm na 10 cm to oszczędność rzędu kilkuset złotych w małym domu.

Cena styropianu białego w zależności od grubości płyty

Izolbet

Knauf

Styropian Termo Organika

Styropian AustroTherm

10 cm

54 zł/3 m2

23 zł/m2

157 zł/paczka

20 zł/m2

15 cm

49,98 zł/2m2

34,75 zł/m2

167 zł/paczka

30 zł/m2

20 cm

150 zł/1 m2

56,83 zł/m2

180 zł/paczka

40 zł/m2

Przy zastosowaniu styropianu o grubości 10 cm zamiast takiego o grubości 15 cm, różnica w comiesięcznych kosztach ogrzewanie wynosi 5%. Dlatego inwestycja w lepszy rodzaj styropianu bardzo szybko się zwróci. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem różnych rodzajów styropianu.

ikona podziel się Przekaż dalej