Styropian elewacyjny grafitowy – najważniejsze parametry

Czym właściwie jest styropian grafitowy?

Styropian grafitowy czy innymi słowy styropian szary (bądź czarny styropian) posiada domieszkę spienionego grafitu, któremu zawdzięcza swoją nietypową barwę. Proces produkcji tego materiału izolacyjnego jest taki sam, jak w przypadku tradycyjnego, białego styropianu do ociepleń.

Domieszka grafitu poprawia właściwości termoizolacyjne materiału. Warto wiedzieć, że styropian szary posiada najniższy współczynnik lambda. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do ociepleń przegród zewnętrznych, od których wymagamy najlepszej termoizolacji.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje grafitowego styropianu fasadowego i styroduru. Dużą popularnością cieszą się grubości styropianu 10 cm, 15 cm oraz 20 cm. Styropian XPS i EPS może posiadać także mniejszą grubość, jednak mniejsze grubości styropianu nie cieszą się już tak dużym uznaniem i posiadają gorsze opinie. Skorzystaj z tej wyszukiwarki, aby otrzymać oferty najlepszych wykonawców na wykonanie elewacji budynku.

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła lambda

Największą zaletą grafitowego styropianu fasadowego są dobre parametry izolacji termicznej. Stopień izolacji określamy współczynnikiem lambda, jest to deklarowany przez producenta współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniejszy jest współczynnik lambda styropianu czy styroduru, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.

Większość styroduru i styropianu fasadowego posiada deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła lambda w zakresie 0,033 – 0,036 W/mK. Jest to dość dobry wynik, który nadaje materiałowi wiele możliwości zastosowania. Jednak we współczesnym budownictwie stawia się coraz to bardziej wyśrubowane wymagania termoizolacji.

Styropian elewacyjny grafitowy posiada deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła lambda w zakresie 0,031 – 0,032 W/mK. Jest to bardzo dobry wynik, mogący konkurować z najlepszymi materiałami izolacyjnymi z wełny mineralnej. Niski współczynnik lambda umożliwia zastosowanie mniejszej grubości styropianu do ociepleń.

Czarny styropian – właściwości, opinie i możliwości zastosowania

Styropian grafitowy oraz styropian biały wykazują dużą wytrzymałość na działanie wilgoci. Są materiałami, które świetnie sprawdzą się do ociepleń elewacji zewnętrznych. Duża wytrzymałość na działanie wilgoci to jedynie początek możliwości materiału. Styropian XPS (różne odmiany styroduru) oraz styropian EPS posiadają szerokie spektrum zastosowania.

Jak już wspomnieliśmy, styropian szary posiada niski współczynnik lambda. Niektóre, wzmocnione modele posiadają także zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia czy odkształcenia. Dobrze sprawdzą się na izolacji podłóg czy różnego rodzaju ścian zewnętrznych.

Dobrej jakości modele szarego styropianu fasadowego (na przykład Swisspor czy Termo Organika) posiadają przychylne opinie inwestorów. Wszystko za sprawą dobrych parametrów termoizolacyjnych oraz uniwersalność.

Warto przy tym podkreślić, iż styropian grafitowy nie odbija tak dobrze promieni słonecznych, jak jego białe odpowiedniki. Co prawda materiał posiada dużą wytrzymałość na nagrzewanie, jednak wymaga montażu przy sprzyjających warunkach pogodowych. Styropian elewacyjny grafitowy nie powinien być montowany podczas działania intensywnych, letnich promieni słonecznych.

Omawiając zalety szarego styropianu fasadowego i styroduru, nie sposób pominąć grubości. Do ociepleń najczęściej stosuje się grubości styropianu 10 cm, 15 cm oraz 20 cm. Są to materiały posiadające dobre opinie i wyróżniające się wysoką skutecznością termoizolacyjną. Aby uzyskać podobne parametry termoizolacyjne, biały styropian XPS i EPS musiałby posiadać większą grubość. Dla wielu inwestorów może być to dość duże utrudnienie. Większe grubości styropianu oznaczają grubą przegrodę zewnętrzną, a co za tym idzie, wymuszają montaż szerokich parapetów oraz obróbek blacharskich. We wnękach okiennych tworzy się wtedy wrażenie tunelu, co ogranicza ilość promieni słonecznych we wnętrzu. Dlatego współczesny styropian grafitowy posiada lepsze opinie i może być z powodzeniem wykorzystany w miejscach, od których wymagamy najlepszych parametrów termoizolacyjnych przy zachowaniu funkcjonalności.

Grafitowy styropian Austrotherm, Swisspor czy Termo Organika będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym budownictwu energooszczędnemu, a także pasywnemu.

Jedyną istotną wadą może okazać się wyższa cena styropianu. Różne rodzaje szarego styropianu fasadowego są znacznie droższe w zakupie niż tradycyjny, biały styropian EPS. Największym wydatkiem zazwyczaj okazuje się styropian XPS o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych.

Ile kosztuje czarny styropian i którzy producenci są warci uwagi?

Styropian elewacyjny grafitowy – polecani producenci styropianu grafitowego

Kupując czarny styropian, warto zwrócić uwagę na producentów, którzy posiadają najlepszą renomę i dobre opinie. Dzięki temu upewnimy się, że nasz styropian XPS lub EPS jest produktem wysokiej klasy oraz spełni stawiane mu zadanie termoizolacyjne.

Styropian szary znajduje się w ofercie sprzedaży wielu producentów. Najlepsze opinie zbierają produkty Swisspor, Termo Organika oraz Austrotherm. W ich ofercie znajdziemy styropian XPS i styropian EPS grubości 10 cm, 15 cm i 20 cm.

Najlepszej jakości styropian szary posiada deklarowany współczynnik lambda w przedziale 0,031 W/mK. Obecnie jest to najlepszy, dostępny na rynku materiał do ociepleń elewacji.

Cena styropianu

Jeszcze kilka lat temu czarny styropian wiązał się z dość wysoką skalą wydatków. Dziś cena styropianu jest już bardziej przystępna. Poniżej omówimy koszty zakupu kilku przykładowych produktów, które posiadają dobre opinie inwestorów.

Styropian Termo Organika Galaxy – dobrej jakości materiał izolacyjny o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,033 W/mK. Dostępny w wersji frezowanej i gładkiej. Styropian XPS Termo Organika Galaxy występuje w różnych wariantach. Popularne grubości styropianu to 10 cm, 12 cm, 15 cm, 20 cm oraz 25 cm.

Cena styropianu Termo Organika Galaxy

Czarny styropian

Ilość płyt w paczce

Cena styropianu

Czarny styropian Termo Organika Galaxy 5 cm

12 szt.

43,00 zł/op.

Czarny styropian Termo Organika Galaxy 10 cm

6 szt.

53,20 zł/op.

Styropian szary Termo Organika Galaxy 12 cm

5 szt.

53,50 zł/op.

Styropian szary Termo Organika Galaxy 15 cm

4 szt.

54,00 zł/op.

Styropian elewacyjny grafitowy Termo Organika Galaxy 20 cm

3 szt.

54,00 zł/op.

Styropian Austrotherm EPS 031 – styropian o bardzo niskim współczynniku lambda, wynoszącym 0,031 W/mK. Posiada wysoką wytrzymałość na działanie zmiennych warunków pogodowych i posiada dobre opinie inwestorów. Styropian Austrotherm EPS 031 jest dostępny w wielu wariantach. Cena zakupu zależy od grubości.

Styropian szary Austrotherm EPS 031 – ceny 2019

Styropian

Ilość płyt w paczce

Cena styropianu

Czarny styropian Austrotherm EPS 031 5 cm

12 szt.

54,00 zł/op.

Styropian szary Austrotherm EPS 031 10 cm

6 szt.

55,00 zł/op.

Styropian Austrotherm EPS 031 12 cm

5 szt.

55,00 zł/op.

Styropian Austrotherm EPS 031 15 cm

4 szt.

56,00 zł/op.

Styropian Austrotherm EPS 031 20 cm

3 szt.

55,00 zł/op.

Styropian EPS Swisspor – Swisspor to kolejny, godny polecenia producent. W jego ofercie znajdziemy zarówno styropian XPS (różne rodzaje styroduru), jak i styropian EPS do ociepleń elewacji. W sprzedaży znajdują się różne grubości styropianu o zróżnicowanych parametrach przewodzenia ciepła. Poniżej wyszczególnimy ceny kilku popularnych rozwiązań.

Cena styropianu Swisspor

Styropian grafitowy

Ilość płyt w paczce

Cena styropianu

Styropian elewacyjny grafitowy Swisspor Max Fasada 0,031, 5 cm

12 szt.

70,00 zł/op.

Styropian elewacyjny grafitowy Swisspor White Fasada 0,031, 10 cm

6 szt.

85,00 zł/op.

Styropian elewacyjny grafitowy Swisspor Plus Fasada 0,032, 15 cm

4 szt.

66,00 zł/op.

Ceny zaprezentowane w powyższych tabelach zawierają wartość podatku VAT.

ikona podziel się Przekaż dalej