Styropian na fundamenty

Dlaczego ocieplenie fundamentów jest ważne?

Odpowiednia izolacja fundamentów to podstawa bilansu energetycznego całego budynku. Ocieplenie ściany łączy się z fundamentem, zapobiegając uciekaniu ciepła i zapewniając jednocześnie oszczędzanie energii. Gdy zaniedba się ten istotny etap budowy, ciepło będzie „wychodzić” przez mur fundamentowy aż do… gruntu.

Właśnie dlatego styropian fundamentowy jest tak ważny. Pamiętaj jednak, że jeden nie jest równy drugiemu – zawsze warto jednak pomyśleć nad położeniem szarego styropianu. Posiada on lepsze parametry od tradycyjnego, jeżeli chodzi o izolację – zatem sprawdza się jednocześnie jako styropian do izolacji fundamentów oraz ścian. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o styropianie.

Styropian na fundamenty a dane techniczne

Decydując się na konkretny styropian na ocieplenie fundamentów pamiętaj, żeby poczytać o jego parametrach technicznych – szczególnie ważna jest wytrzymałość na zginanie, grubość styropianu czy współczynnik przewodzenia ciepła. Do popularnych rodzajów należą propozycje firmy Termo Organika bądź Synthos.

Warto także pamiętać o parametrach zawierających dane o naprężeniu ściskającym przy 10% odkształceniu (CS). Zwróć również uwagę na to, czy płyty są frezowane, czy są stabilne wymiarowo i czy powierzchnia produktu posiada specjalną fakturę gwarantującą łatwiejsze klejenie styropianu. Przy produkowaniu szarego styropianu używa się surowca hydrofobowego, a więc taki produkt będzie odporny na nasiąkanie wodą – jest to tzw. styropian hydrofobowy. Szary styropian poleca się do pasywnego i energooszczędnego budownictwa.

Żeby wykonać solidne ocieplenie fundamentów styropianem i osłonić izolację wodochronną, potrzebny będzie dość twardy styropian – musi on wytrzymać napór gruntu i nie zniszczyć się, gdy będzie działała wilgoć. Najlepszy będzie zatem styropian eps bądź ryflowana płyta wodoodporna. Takie płyty układa się rowkami w kierunku gruntu i stosuje się je, gdy przewidziano w projekcie domu drenaż opaskowy wokół fundamentów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu styropianu grafitowego?

Ocieplanie fundamentów styropianem – popularne produkty

Austrotherm styropian eps 035 Expert

Jest to styropian w błękitnym kolorze o dość wysokim współczynniku przewodzenia ciepła – to zapewnia znakomitą izolację ze styropianu, jednocześnie zachowując przy tym wodoodporność płyt. Styropian stosuje się do izolacji fundamentów, piwnic oraz cokołów – czyli tam, gdzie istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu z wodą. Dzięki temu jest to również bardzo wysokiej jakości styropian hydrofobowy! Jednocześnie to bardzo ciężki i twardy styropian, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne – wszystko dzięki dużej gęstości spienionych w nim granulek.

Austrotherm styropian eps 035 Expert - parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

≤ 0,035 W / mK

Wytrzymałość na zginanie (BS)

≥ 170 kPa

Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu (CS):

≥ 120 kPa

Wymiar płyty gładkiej i na zakładkę

Gładka format: 600 mm x 1250 mm
Na zakładkę format: 615 mm x 1265 mm

Grubość styropianu

5 cm / 6 cm / 8 cm / 10 cm / 12 cm / 14 cm / 15 cm / 16 cm / 20 cm

Klasa reakcji na ogień

E

Cena

ok. 330 zł / 1m3

Synthos styropian xps Prime G25

Jest to styrodur będący nowoczesnym produktem izolacyjnym. Został on stworzony w szczególności z myślą o środowisku… naturalnym! Innowacyjna formuła tego ekstrudowanego polistyrenu stanowi rozwinięcie białej płyty Synthos styropian xps, jaki już dawno zyskał bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników. Nowoczesna wersja wyznacza kolejne standardy na rynku budowlanym – wszystko dzięki zwiększonej termoizolacyjności oraz niewątpliwej dbałości o ekologię. Styrodur jest w charakterystycznym srebrnym kolorze, choć na rynku pojawiają się również wersje złote – czyli gold. Sprawdź także ten artykuł o prawidłowym wykonaniu fundamentów.

Styropian na fundamenty lub styropian do izolacji fundamentów, czyli ocieplenie fundamentów styropianem
Styropian na fundamenty – rodzaje, ceny, opinie, producenci

Synthos styropian xps Prime G25 - parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

≤ 0,032 W / mK

Wytrzymałość na zginanie (BS)

≥ 600 kPa

Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu (CS):

≥ 250 kPa

Wymiar płyty gładkiej i na zakładkę

Gładka format: 125 cm x 60 cm

Na zakładkę format: 126,5 cm x 61,5 cm

Grubość styropianu

2 cm / 3 cm

Klasa reakcji na ogień

E

Cena

ok. 480 zł / 1m3

Termo Organika styropian eps 033 Galaxy

Jest to styropian grafitowy o zabarwieniu srebrzysto-szarym. Wyprodukowany został na bazie innowacyjnego surowca – został on uszlachetniony kompozycją grafitu, który po dodaniu do granulek w procesie produkcji polistyrenu poprawił właściwości izolacyjne produktu. Dzięki temu ten styropian fundamentowy osiąga zdecydowanie lepsze efekty izolacji cieplnej (lub takie same), jak niższe grubości płyt. Styropian grafitowy produkowany jest w wersji z płaskimi bokami bądź frezowanymi, które umożliwiają układanie go „na zakładkę”. Dostępna jest także wersja „gold”.

Termo Organika styropian eps 033 Galaxy - parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

≤ 0,033 W / mK

Wytrzymałość na zginanie (BS)

≥ 75 kPa

Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu (CS):

≥ 80 kPa

Wymiar płyty gładkiej i na zakładkę

Gładka format: 100 cm x 50 cm

Na zakładkę format: 101,5 cm x 51,5 cm

Grubość styropianu

1 – 20 cm

Klasa reakcji na ogień

E

Cena

ok. 169 zł / 1m3

Styropian na fundamenty – o czym pamiętać?

  1. Hydroizolację należy wykonać zanim zaczniesz ocieplać fundamenty styropianem!
  2. Ważne jest oczywiście samo klejenie styropianu – nanosi się go metodą na tzw. „placki”, na stronie oznaczonej napisem. Pamiętaj, że styropian grafitowy będzie wymagał nieco mocniejszego kleju od pozostałych produktów!
  3. Układaj styropian na fundamenty starannie, poprzez mocne przyciskanie jednej płyty do drugiej. Zwróć uwagę na układanie płyt w narożnikach!
  4. Gdy nałożysz już klej na styropian, przyklej go poprzez mocne dociśnięcie. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie poruszać płytami nawet po kilku minutach od ich przyklejenia!
  5. Koniecznie przysyp szary styropian ziemią zaraz po przyklejeniu – tym sposobem nie narazisz go na szkodliwe działanie promieni słonecznych! Sprawdź także ten artykuł o budowie fundamentów krok po kroku.
ikona podziel się Przekaż dalej