Styropian na podłogę na gruncie

Jaki styropian pod wylewki wybrać?

Przede wszystkim należy dostosować produkt do konstrukcji danego budynku. Styropian na posadzki powinien wyróżniać się odpowiednimi parametrami, jak:

  • wysoka izolacja termiczna,
  • odpowiednia chłonność (im niższa, tym lepsza),
  • duża wytrzymałość na ściskanie,
  • grubość styropianu na posadzkę,
  • wytrzymałość na naprężenie, odkształcenia i ściskanie.

Są to główne cechy, którymi należy kierować się przy wyborze styropianu na posadzkę. Rzecz jasna, do ocieplenia podłogi w mieszkaniu nie możesz użyć takich samych płyt styropianowych, jakimi izoluje się ścianę! Styropiany służące do izolacji ścian nie posiadają bowiem chociażby odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie – a to bardzo ważne przy ocieplaniu podłogi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o styropianie.

Grubości styropianu na podłogę oraz przewodzenie ciepła

Grubość styropianu na posadzkę ma ogromne znaczenie – podobnie zresztą, jak jego twardość. Im wyższe będą parametry, tym lepsza będzie izolacja podłoża. Ile styropianu na podłogę należy zatem kłaść? Najczęściej poleca się grubości styropianu między 10 a 15 cm. Oczywiście ostateczna grubość zależy od kilku czynników, jak konstrukcja posadzki. Potrzebny jest także styropian twardy na posadzki. Twardość określa się współczynnikiem naprężeń ściskających przy 10 % odkształceniu np. CS (10) ≥ 100 KPa. Liczby podawane przy „CS” to minimalna wartość naprężenia ściskającego. A więc, im wyższa będzie liczba, tym lepsza będzie izolacja!

Niestety, sam styropian twardy na posadzki nie wystarczy. Styropian podłogowy musi wyróżniać się również wysoką izolacyjnością termiczną. Od izolacji tej zależy, jak komfortowe będzie ogrzewanie zainstalowane w budynku. Izolacyjność określa się jako ꓥ, czyli stopień Lambda. Im cyfra będzie niższa, tym lepszym izolatorem będzie wybrany styropian na posadzki. Najbardziej polecane rodzaje styropianów na podłogę posiadają wartość ok. 0,031-0,040 W / mK. A może zainteresuje cię także ten artykuł o styropianie grafitowym?

Styropian pod ogrzewanie podłogowe – popularne produkty

Styropian na posadzki Austrotherm EPS 100036

Opinie na temat tego produktu są bardzo pozytywne. Styropian na podłogę na gruncie ociepli nie tylko posadzkę, ale i… dach. Jest on wysoce odporny na nacisk, a jego naprężenie ściskające to CS (10) ≥ 100 Kpa. Płyta styropianowa EPS 100 posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a więc doskonale nadaje się do izolacji termicznej pod instalację ogrzewania podłogowego! Dostępnych jest wiele grubości styropianu – im jednak większa grubość, tym większa będzie ostateczna cena.

Styropian na posadzki Austrotherm EPS 100 036 - parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

0,036 W / mK

Wytrzymałość na zginanie

≥ 150 kPa

Wytrzymałość na ściskanie

≥ 100 kPa

Wymiary płyty

50 x 100 cm

Dostępna grubość

2-20 cm

Cena

od 4,73 / 2 cm grubości

Styropian pod wylewki Yetico Gamma

Styropian wykonany został z polistyrenu, który cechuje się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości mechanicznej ten styropian na posadzki doskonale sprawdzi się w budynkach publicznych, zakładach przemysłowych bądź lokalach usługowych. Z powodzeniem posłuży również jako materiał pod instalację systemu ogrzewania podłogowego! Zakupisz go w postaci prostokątnych płyt, które łatwo jest obrobić i samodzielnie zamontować. Co najważniejsze, styropian dostępny jest np. w Castoramie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze styropianu podłogowego?

Styropian na posadzki lub styropian na podłogę na gruncie, a także zastosowanie polecanych grubości styropianu
Styropian na posadzki i na podłogę na gruncie – rodzaje, opinie, ceny

Styropian pod wylewki Yetico Gamma - parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

0,040 W / mK

Wytrzymałość na zginanie

≥ 100 kPa

Wytrzymałość na ściskanie

≥ 60 kPa

Wymiary płyty

50 x 100 cm

Dostępna grubość

od 10 cm

Cena

62, 88 zł / paczka (6m2)

Styropian Termo Organika Termonium

Jest to wyjątkowo wysokiej jakości styropian grafitowy, który posiada świetną izolację cieplną. Styropian pod ogrzewanie podłogowe wyprodukowano na bazie innowacyjnego surowca, zawierającego grafit – poprawia on właściwości izolacyjne płyty. Płyty dostępne są w wersji z bokami płaskimi bądź frezowanymi – taki styropian możesz układać „na zakładkę”. Styropian Termo Organika produkowany jest w standardowych wymiarach (500 mm x 1000 mm) oraz różnych grubościach.

Styropian Termo Organika Termonium - parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

0,036 W / mK

Wytrzymałość na zginanie

≥ 150 kPa

Wytrzymałość na ściskanie

≥ 100 kPa

Wymiary płyty

50 x 100 cm

Dostępna grubość

od 1-20 cm

Cena

ok. 79 zł / paczka (0,3m3)

Styropian na posadzki Arbet

Z jego pomocą ocieplisz podłogę zarówno w mieszkaniu, jak i w budynku użyteczności publicznej. Nadaje się szczególnie na podłoże gruntu, gdzie nie będzie dużego obciążenia. Styropian posłuży także do wszelkiego rodzaju stropów o sztywnej konstrukcji. To produkt świetny również na taras i balkon, a także stropy nad… przejazdami! Sprawdź także ten artykuł z porównaniem różnych rodzajów styropianu.

Styropian na posadzki Arbet- parametry

Współczynnik przewodzenia ciepła

0,040 W / mK

Wytrzymałość na zginanie

≥ 100 kPa

Wytrzymałość na ściskanie

≥ 60 kPa

Wymiary płyty

50 x 100 cm

Dostępna grubość

2-30 cm

Cena

179,50 zł / 1m3

ikona podziel się Przekaż dalej