Styropian podłogowy – najważniejsze cechy

Styropian pod wylewki, czyli tak zwany styropian podłogowy, to wbrew pozorom coś innego niż standardowy styropian. To znaczy – ich skład chemiczny najczęściej jest taki sam, jednak mogą się co nieco różnić właściwościami i jakością. Na podłogę stosuje się tak zwany styropian twardy, czyli taki, który jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i mniej ugina się pod ciężarem – w końcu będzie znajdował się pod naszymi nogami.

Najczęściej do ocieplania podłóg stosuje się styropian ESP 100 lub ESP 80. W ostatnim czasie na rynku pojawił się także czarny (grafitowy) styropian podłogowy. Wykorzystuje się go, ponieważ jeszcze dłużej utrzymuje ciepło. Dzięki dodatkowi grafitu jest o wiele bardziej wydajny i ma znacznie mniejsze przewodnictwo cieplne, więc warto się nad nim zastanowić. Należy jednak pamiętać, że cena grafitowego styropianu jest wyższa niż białego czy tak zwanego dalmatyńczyka. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o styropianie.

Konieczna izolacja podłogi?

Styropian twardy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest także odporny na niszczenie biologiczne, to znaczy – nie jest narażony na szkodliwe działanie mikroorganizmów. Na dodatek wspaniale izoluje. Styropian podłogowy wyróżnia się bardzo wysokimi zdolnościami izolującymi. Jego współczynnik przenikania ciepła jest zazwyczaj bardzo niski, więc świetnie izoluje. To najlepszy sposób na bardzo duże oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Na dodatek odpowiednio zrobiona izolacja może pomóc zachować ci odpowiednio niską temperaturę w domu latem.

Termoizolacja podłogi nie jest koniecznością. Jest to jednak naprawdę przydatne. Oszczędności to jedno, z drugiej strony gwarantuje większy komfort. Istotna jest zwłaszcza na parterze – warstwa izolacyjna sprawi, że nie musisz martwić się zimną posadzką. Co więcej, układanie styropianu pod wylewki nie jest drogie. Warto pomyśleć o tym podczas budowania domu, chociaż styropian można położyć także na gotową posadzkę. Wtedy jednak znacznie zmniejszy się wysokość pokoju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o styropianie grafitowym?

Grubość styropianu na posadzkę

Ile styropianu pod wylewkę należy położyć? Przyjmuje się, że na gruncie potrzebny jest styropian o grubości 15 cm – wtedy zapewni maksymalny komfort. Grubość styropianu na posadzkę także może być już różna – wszystko tak naprawdę zależy od wysokości mieszkań, drzwi i tym podobnych czynników. W sklepie znajdziesz styropiany podłogowe o grubości od 5 do 20 cm. Niekiedy możesz też zamówić specyficzną grubość bezpośrednio u producenta.

Ile styropianu pod wylewki na piętrze? Może to być zaledwie 5 cm. Dodatkowo będzie to izolacja akustyczna między poziomami w domu, zwłaszcza jeśli zastosujesz właśnie styropian akustyczny. Dzięki temu piętro będzie dobrze zaizolowane cieplnie, a ty nie będziesz na dole słyszeć głośnego stukania butów przez domowników.

Cennik styropianu pod wylewki

Cena styropianu najczęściej zależy przede wszystkim od jego grubości, ale nie tylko. Jest bardzo wielu uznanych producentów, którzy zbierają dobre opinie i znacznie podnoszą ceny. Styropian grafitowy też z reguły kosztuje o około 25% więcej niż biały. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze styropianu podłogowego?

Cennik u różnych producentów może być określony dla 1 m2 powierzchni styropianu lub dla paczki (3-6 płatów). Warto zwrócić na to uwagę porównując różne oferty i ceny. Wart zainteresowania jest styropian Termo Organika. Jest naprawdę wysokiej jakości, a w ofercie tej firmy jest aż 6 różnych styropianów nadających się na dach lub podłogę. Poniżej przedstawiamy ceny poszczególnych grubości styropianu tej marki.

Styropian pod wylewki, czyli styropian podłogowy, w tym styropian pod ogrzewanie podłogowe oraz ego rodzaje i ceny
Styropian pod wylewki - który wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady

Styropian Termo Organica – ceennik w zależności od grubości

Grubość

Styropian Termonium dach podłoga (grafit)

Styropian Silver dach podłoga (biały)

5 cm

10,15 zł/m2

8,85 zł/m2

10 cm

20,30 zł/m2

17,7 zł/m2

12 cm

24,36 zł/m2

21,24 zł/m2

15 cm

30,45 zł/m2

26,55 zł/m2

Ceny mogą być różne także u różnych producentów. Warto zainteresować się rodzimymi firmami i poszukać ich własnych sklepów lub hurtowni. Tam ceny są o wiele niższe niż w marketach budowlanych.

Porównanie styropianu podłogowego białego 10 cm różnych marek

Marka

Współczynnik przenikania ciepła λ W/mK

Paczka

Cena za m2

Termo Organica Silver

0,037

6 sztuk

17,7 zł

Knauf

0,036

6 sztuk

13,6 zł

Austrotherm

0,037

0,3 m3

20,10 zł

Styropmin

<0,037

0,3 m3

19,80 zł

SwissPor Lambda Max

0,031

0,3 m3

22,90 zł

Styropian pod ogrzewanie podłogowe

Jeśli decydujesz się na ogrzewanie podłogowe, także koniecznie musisz pomyśleć o zakupie odpowiedniego styropianu. Jego zastosowanie ma służyć minimalizacji strat ciepła, co świetnie się sprawdza. Dzięki temu działanie instalacji będzie o wiele bardziej efektywne.

Styropian pod ogrzewanie podłogowe powinien mieć co najmniej 8 cm grubości. Oczywiście im więcej tym lepiej. Dla temperatury na poziomie 22 stopni Celsjusza powinien być grubszy niż 9 cm. Dotyczy to styropianu na gruncie. Wszystko jednak zależy także od wysokości pomieszczeń i rodzaju zamontowanego ogrzewania podłogowego. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem różnych rodzajów styropianu.

ikona podziel się Przekaż dalej