Jaki powinien być styropian podłogowy?

Styropian jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym. Ma bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej oraz wysoką odporność na ogień. Styropian posiada stosunkowo niewielką chłonność wody, jednak dosyć słabą izolacyjność akustyczną. Wyjątek w tym zakresie stanowią płyty styropianowe, które stosuje się właśnie jako styropian podłogowy. Ocieplanie styropianem różnego rodzaju przeprowadza się na ścianach, dachach, fundamentach oraz podłogach.

Można śmiało wyprowadzić twierdzenie, że współczynnik przewodzenia ciepła jest najważniejszą cechą charakterystyczną styropianu. W związku z tym na ten parametr należy zwrócić baczną uwagę zaopatrując się w ten materiał. Zasadą jest również , że im cięższy styropian tym bardziej jest wytrzymały. Tak więc nie jest prawdą, że lekki styropian izoluje lepiej niż ciężki. Waga i gęstość styropianu ma bezpośredni związek z jego właściwościami termoizolacyjnymi.

Pozytywną cechą styropianu jest również brak występowania degradacji biologicznej. Styropian nie ulega "atakom" ze strony mikroorganizmów. Ponadto ocieplanie tym materiałem ma doskonały stosunek jakości do ceny styropianu.

Jaki styropian na podłogę nadaje się najlepiej? Otóż wbrew temu co mogłoby się wydawać nie każdy zda egzamin w tym zakresie. Przede wszystkim na podłogę stosowany jest tak zwany styropian twardy. Styropian do ocieplania podłogi na gruncie powinien być wytrzymalszy i lepiej przystosowany do obciążeń które będą na niego działać.

Istotna jest również grubość styropianu. Do ocieplenia podłogi na gruncie należy zastosować solidną warstwę styropianu - dlatego najlepszy będzie taki o grubości 15 cm. Natomiast jeżeli ocieplamy podłogę na piętrze, spokojnie możemy wykorzystać styropian podłogowy 5 cm grubości.

Do ocieplania posadzki na gruncie należy wykorzystać styropian ESP 100, w użyciu jest również ESP 80 oraz coraz bardziej popularny grafitowy styropian podłogowy - dzięki któremu możemy zastosować cieńszą warstwę ocieplenia. Więcej o styropianie grafitowym możesz przeczytać tu.

Kładzenie styropianu i jego rodzaj jest zależny od wielu czynników, na przykład od rodzaju podłoża, na którym znajduje się budynek.
Styropian podłogowy - cena, rodzaje, potrzebna długość

Podłoga na gruncie wymaga zastosowania lepszego styropianu (chodzi tu głównie o grubość oraz ciężar) z kilku powodów. Po pierwsze straty ciepła wynoszą tu aż 15 do 20 %. Jest to ogólny bilans strat cieplnych w budynku. Po drugie podłoga na gruncie ma kontakt z wilgocią, a co za tym idzie niewłaściwa izolacja może doprowadzić do licznych komplikacji. Podłoga pod wpływem wilgoci odkształca się, może także dojść do stopniowego rozkładu.

Dla tych którzy poszukują odpowiedzi na pytanie jaki styropian pod wylewki będzie najlepszy mamy dobrą wiadomość. Ocieplanie styropianem w takim wypadku jest jak najbardziej możliwe. Często stosuje się folię izolacyjną oraz styropian. Płyty styropianowe produkowane w Polsce posiadają specyfikację techniczną w kwestii przeznaczenia konkretnego produktu. Tak więc odnalezienie odpowiedniego materiału nie będzie stanowiło problemu.

Jaki styropian na podłogę? - przegląd producentów i opinie

Jednym z czołowych producentów styropianu jest firma Austrotherm, należąca do austriackiego koncernu. Na polskim rynku działa już od przeszło 20 lat. W ciągu wielu lat działalności firma Austrotherm dała się poznać jako profesjonalny producent najwyższych gatunkowo produktów. Potwierdzają to opinie zadowolonych klientów. Kilka wyrobów firmy powstało ze specjalną dedykacją do podłóg i innych powierzchni, w których izolacja musi mieć wysoką wytrzymałość na naprężenia i obciążenia. Jeśli zapytamy ekspertów, jaki styropian na podłogę wybrać wielu wskaże produkty tej właśnie firmy.

Jednym z polecanych produktów firmy jest Austrotherm EPS dach/ podłoga Premium. Są to płyty styropianowe które doskonale sprawdzą się do różnych podłóg, w tym na gruncie. Cena u dystrybutora to 209 złotych brutto za metr sześcienny. Ceny styropianu mogą się różnić w zależności od miejsca nabycia produktu. Austrotherm proponuje również styropian posadzkowy pod wylewki EPS 038 dach/ podłoga. Cena tego wyrobu w hurtowni styropianu to 169 zł. za metr sześcienny. Płyty styropianowe EPS 038 dają dobrą izolację termiczną. Dla tak zwanych podłóg pływających Austrotherm przygotował ofertę specjalną. Ocieplanie styropianem podłóg w systemie STK EPS T daje dodatkowo bardzo dobre parametry izolacji akustycznej. Są to płyty do stosowania nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Jest to tak zwany styropian akustyczny. Cena około 140 zł. brutto za m3.

Wysokiej jakości styropian podłogowy ma w swojej bogatej ofercie również firma Swisspor. Ze względu na szeroki wachlarz izolacji dla budownictwa jest rozpoznawalną marką na terenie całej Europy. Swisspor posiada zarówno materiały do ocieplania w technologii podłóg pływających, jak i na gruncie.

Jednym z materiałów jest styropian twardy Swisspor eps 100 030. Jest to styropian grafitowy. Jest odpowiedzią na pytanie jaki styropian pod wylewki będzie najlepszy. Doskonale sprawdzi się również jako izolacja cieplna podłóg w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Można go stosować także do podłóg na gruncie przy średnich obciążeniach, na przykład w budownictwie przemysłowym.

Swisspor eps 100 030 będzie odpowiedni również do izolacji cieplnej podłóg na stropach o konstrukcji sztywnej czy w systemie ogrzewania podłogowego. Ceny styropianu Swisspor eps 100 030 zaczynają się kwotą 280 zł brutto.Styropian twardy tego producenta jest dostępny w wielu różnych wersjach. Dużo tańszym rozwiązaniem jest EPS 80, który również nadaje się do ocieplania różnego rodzaju podłóg, w szczególności podłogi na gruncie. Ceny tego styropianu dostępne są na stronach internetowych hurtowni oraz dystrybutorów marki.

Styropian podłogowy jest od bardzo wielu producentów. Każdy z nich może mieć inne zastosowanie i może być używane na różnych podłożach i przy różnym zastosowaniu
Styropian podłogowy - cena, rodzaje, potrzebna długość

Kolejnym producentem materiałów ociepleniowych jest firma Termo Organika. Jest to polska firma, która dział w branży styropianowej już od blisko dwudziestu lat. Specjalizuje się w produkcji płyt styropianowych oraz kompletnych systemów ociepleń ścian zewnętrznych, w których skład wchodzi klej do styropianu, farby zewnętrzne oraz inne produkty chemii budowlanej.

Jaki styropian na podłogę wybrać spośród propozycji tego producenta? Produktem który wyróżnia się na tle innych jest styropian podłogowy Termo Organika Superakustic. Ocieplenie styropianem przy pomocy tych płyt ma zastosowanie do podłóg pływających. Płyty Superakustic przeznaczone są zarówno do modernizacji cieplnej starych budynków, jak i przy ocieplaniu nowych. Cena produktu to około 135 zł. brutto za metr sześcienny.

Wśród innych producentów styropianu można wyróżnić ponadto:

  • Styropian Plus - firma istniejąca od 1999 roku. W swojej ofercie produktowe posiada płyty styropianowe, w tym styropian twardy oraz kliny styropianowe, granulat i styropian akustyczny. Swoje wyroby eksportują na rynek niemiecki oraz rozprowadzają w Polsce.
  • Izolbet - firma o dwudziestoletniej tradycji. Produkuje styropian, chemię budowlaną oraz papy.
  • NTB - firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości płyt styropianowych i kształtek styropianowych. Wśród wyrobów NTB znajdziemy między innymi styropian uniwersalny z przeznaczeniem na dach i podłogę oraz ESP 100 czy ESP 200 - do izolacji podłóg w halach przemysłowych, gdzie potrzebna jest wytrzymałość na duże obciążenia.
  • Styropoz - jest to polski producent styropianu, który działa w branży od 2003 roku. W ofercie między innymi takie produkty jak: płyty ze styropianu, formatki tyropianowe oraz Parking Perfect - styropian o specjalnym przeznaczeniu do stosowania w obiektach przemysłowych.

Ceny styropianu są dużo niższe niż konkurencyjnego styroduru (tu dowiesz się więcej na jego temat), nie wspominając nawet o wełnie skalnej (tu dowiesz się więcej na temat wełny skalnej) - natomiast ceny styropianu mogą się różnić w zależności od producenta. Oczywistym jest, że wybierając konkretny produkt cena nie powinna  przesądzać o decyzji. Jaki styropian pod wylewki będzie dobrym rozwiązaniem? Jaki styropian na podłogę wybrać? Odpowiedź jest prosta. Jak najgrubszy i jak najcięższy, od znanego, dobrego producenta. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasz dom jest właściwie zabezpieczony.

Zalety stosowania styropianu na podłogach

Styropian twardy w formie płyt zmniejszy wydatnie straty ciepła w budynku, a co za tym idzie koszty ogrzewania. W dłuższej perspektywie czasu oszczędności są znaczne. Dodatkowo styropian twardy jako izolacja będzie miał zaletę w postaci poprawy komfortu osób przebywających w budynku. Szczególnie na parterze nie będzie odczuwalny efekt zimnej posadzki. Co ważne - twardość i grubość styropianu są bezpośrednio ze sobą powiązane, więc im większa grubość tym lepsze parametry izolacyjne.

Produkty ze styropianu mają niewątpliwą zaletę polegającą na tym, że są bardzo łatwo dostępne na rynku. Istnieje szeroka gama pierwszorzędnych producentów, którzy oferują nie tylko styropian twardy ale całe systemy ociepleń. Mają w ofercie między innymi wysokiej jakości klej do styropianu oraz chemię budowlaną.

Ze względu na to że styropian charakteryzuje się stosunkowo niską ceną i dobrymi parametrami technicznymi można nim przeprowadzić izolację od fundamentów po dach - zaopatrując się u jednego, wybranego producenta.

Następną, często pomijaną zaletą styropianu jest jego ekologiczność oraz bezpieczeństwo stosowania. W kontakcie ze skórą czy drogami oddechowymi nie powoduje reakcji alergicznych. Do jego montażu nie potrzeba stosować ochronnych ubrań czy masek. W czasie produkcji czy eksploatacji nie powoduje wydzielania niebezpiecznych związków chemicznych do powietrza czy gleby.

Ma szerokie zastosowania i jest trwałym materiałem, który odpowiednio założony będzie służył kilkadziesiąt lat. Nie jest podatny na działanie pleśni, grzybów czy bakterii. Jest materiałem samogasnącym i łatwym w montażu oraz obróbce. Łatwo go ciąć na wymiar i dopasowywać. Jest niekłopotliwy w transporcie i podczas przechowywania. Podlega recyklingowi poprzez powtórne wykorzystanie, to samo dotyczy odpadów powstałych przy jego produkcji. Ze względu na kilkudziesięcioletnią tradycję w stosowaniu styropianu w systemach ociepleń, można śmiało polecić ten produkt nie tylko do ocieplania podłóg, ale również ścian, dachów czy fundamentów.

Styropian nie jest bez wad, jednak jego dodatnie cechy przemawiają za tym aby zdecydować się właśnie na to rozwiązanie. Chociaż obecnie panuje moda na wełnę mineralną lub styrodur - styropian wciąż pozostaje najtańszym i wystarczająco dobrym materiałem na izolację budynków mieszkalnych i usługowych.

ikona podziel się Przekaż dalej