Wełna do ocieplenia – wełna skalna i wełna szklana

Główny podział wełny izolacyjnej dotyczy materiału, z jakiego została ona wyprodukowana. Pod tym względem wyróżnimy wełnę szklaną oraz skalną, zwaną również kamienną. Pod tym względem wybór materiału izolacyjnego dla inwestorów często nie jest taki oczywisty. Ponieważ ocieplenie wełną mineralną cechuje się zbliżonymi parametrami. Jednak zarówno wełna szklana, jak i również wełna skalna posiada swoje specjalne przeznaczenie.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Wełna skalna produkowana jest ze spoiwa skalnego, a dokładniej z bazaltowego. Głównym procesem technologicznym jest obróbka termiczna w temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Z tego względu ocieplenie wełną mineralną skalną jest mniej narażone na wszelkie odkształcenia, a także uszkodzenia mechaniczne. Wełna kamienna znajduje swoje zastosowanie jako izolacja zewnętrzna. Użycie wełny prasowanej doskonale sprawdza się w przypadku ściskania innymi materiałami. Skalna wata do ocieplenia sprawdzi się również przy izolacji stropodachów, a także posadzek podłogowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wełnie mineralnej.

Podstawowym budulcem wełny szklanej jest stłuczka szklana wraz z piaskiem kwarcowym. Wełna szklana również podlega wytapianiu, ale już w dużo niższej temperaturze, wynoszącej ok. 1000 stopni Celsjusza. Spoiwem wełny izolacyjnej szklanej może być żywica fenolowo-formaldehydowa, biożywica czy też żywice wytworzone w oparciu o poliakryle. Wata szklana znajduje bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ występuje zarówno w granulatu, jak i również wełny prasowanej. W odróżnieniu od wełny skalnej, wata szklana posiada o wiele mniejszy ciężar, jak i również wyższą przepuszczalność pary wodnej. Dlatego zaleca się jej wykorzystanie przy lżejszych konstrukcjach, takich jak ścianki działowe, poddasze lub stropy. Oczywiście producenci proponują także wykorzystanie tego typu wełny izolacyjnej do ocieplania podłóg oraz ścian elewacyjnych. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem wełny skalnej i szklanej.

Wata do ocieplenia w różnych formach

Wełna do ocieplenia dostępna jest także w różnych formach, która znajduje swoje zastosowanie pod względem gęstości materiału. Do najpopularniejszego typu materiału izolacyjnego zalicza się maty mineralne. Ich gęstość wynosi około 26 kg/m3 lub zdecydowanie mniej. Należy pamiętać, że grubość maty nie jest wyznacznikiem izolacji cieplnej. Pod tym względem należy zwracać uwagę przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła. Im wskaźnik będzie niższy, tym ocieplenie wełną mineralną odniesie lepszy skutek. Maty świetnie sprawdzą się w przypadku ocieplenia poddaszy, stropów, ścianek działowych, jak i również konstrukcji szkieletowych. W tej formie wełna do ocieplenia jest wyjątkowo sprężysta i nie sprawiająca problemów podczas układania.

Wełna do ocieplenia i jej rodzaje, czyli wełna szklana i wełna skalna, a także twarda wełna elewacyjna
Wełna do ocieplenia – jak dobrać odpowiednią wełnę do różnych zastosowań?

Jeżeli interesuje nas izolacja zewnętrzna lub ocieplenie podłóg, to warto zdecydować się na płyty. Wata do ocieplenia w takiej formie wyróżnia się zdecydowanie wyższą gęstością w porównaniu do mat. Gęstość wełny prasowanej może wynosić już od 60 do nawet 180 kg/m3. Co ciekawe, nawet duża gęstość izolacji, nie musi mieć wpływu na grubość płyty. Również w tym przypadku w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, a nie na grubość materiału izolacyjnego. Ocieplenie ścian zewnętrznych z wełny to popularne rozwiązanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z porównaniem producentów wełny mineralnej?

Wełna do ocieplenia - przykładowe ceny ocieplenia z wełny

Ceny ocieplenia poddaszy, ścian elewacyjnych, podłóg oraz innych elementów konstrukcyjnych, uzależnione są w dużej mierze od swoich parametrów, producentów, a także technologii, w jakich zostały one wytworzone. Przykładowe ceny utrzymują się na poziomie:

Wełna mineralna - sprawdź promocje

  • Płyty Isover Super Vent, izolacja zewnętrzna – ceny od 16,29 zł/m2
  • Mata Isover Roll 39 do ocieplenia poddaszy, bardzo dobre opinie – 4,20 zł/m2
  • Wełna granulowana Isover Gulull – 3,99 zł/15 kg
  • Wata szklana Rockwool Super-Vent – 16,29 zł/m2
  • Płyty ze skalnej wełny mineralnej Steprock HD Rockwool, bardzo dobre opinie – 18,90 zł/m2
  • Płyty ze skalnej wełny mineralnej Roxkmin Rockwool – 5,52 zł/m2
  • Mata izolacyjna Ursa DF 44, bardzo dobre opinie – 3,62 zł/m2
  • Wełna mineralna Ursa Profesjonalna 34 – 21,95 zł/m2
  • Mata z wełny mineralnej Ursa Profi 35 grubość 5 cm – 6,96 zł/m2

Jeśli szukasz więcej ciekawych informacji, sprawdź także ten artykuł o ocieplaniu poddasza.

ikona podziel się Przekaż dalej