Wełna elewacyjna - zastosowanie i najważniejsze parametry

Najczęściej wełna elewacyjna występuje w formie płyty, która jest zdecydowanie wygodniejsza w czasie montażu. Jest to najczęściej wełna mineralna twarda, której gęstość przekracza 150 kg/m3. Chociaż producenci proponują także maty izolacyjne o mniejszej gęstości. Tak naprawdę wybór wełny prasowanej jest uzależniony od dokładnego przeznaczenia oraz parametrów jakie chcemy uzyskać. Zastosowanie wełny izolacyjnej znajduje zarówno w przypadku nowoczesnego budownictwa szkieletowego, jak i również przy ocieplaniu zabytkowych murów.

Najważniejszymi parametrami, którymi powinna wyróżniać się wełna elewacyjna jest:

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!
  • Jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (lambda)
  • Ognioodporność
  • Wysoka gęstość wełny izolacyjnej
  • Jak najniższy opór dyfuzyjny pary wodnej
  • Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym
  • Łatwość w obróbce mechanicznej
  • Jak najlepsze właściwości akustyczne

Oczywiście wełna elewacyjna znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko przy ocieplaniu fasad budynków. Dokładne wytyczne znajdują się zawsze na konkretnej karcie produktu. Dlatego możemy się spotkać z wykorzystaniem wełny kamiennej lub szklanej w poddaszach, stropodachach, podłóg przemysłowych, czy też murów warstwowych oraz hal stalowych. Ponadto wełna mineralna twarda może znaleźć zastosowanie w przypadku elewacji, które są ocieplane metodą „lekko-mokrą”. Poprzez doskonałą obróbkę mechaniczną, wełna szklana fasadowa nadaje się także do izolacji ekranów akustycznych oraz izolacja termiczna przy systemach kominowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wełnie mineralnej.

Wełna mineralna twarda wykorzystywana do ocieplenia domu na elewacji, a także ocieplanie domu wełną krok po kroku
Wełna elewacyjna – wiodący producenci, zastosowanie, parametry, polecani producenci

Polecani producenci wełny fasadowej

Wybierając wełnę z włókien skalnych lub szklanych do ocieplania elewacji, warto zwracać uwagę na sprawdzonych producentów, zapewniających doskonałą jakość wykonania swoich produktów. Wśród nich warto wymienić takie firmy jak:

  • Knauf – decydując się na materiały z wełny kamiennej firmy Knauf, na szczególną uwagę zasługuje wełna skalna OUT-Therm, która wyprodukowana została z włókien bazaltowych. Zastosowanie wełny kamiennej firmy Knauf znajduje nie tylko przy ocieplaniu elewacji, ale również przy izolowaniu dachów płaskich. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wełny z włókien skalnych utrzymuje się na poziomie 0,034 W/mK. Wełna skalna jest często droższa od produktów, których głównym budulcem jest wata szklana, jednak warto inwestować w najlepszą jakość.
  • Rockwool – w tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje wełna mineralna twarda Fasrock LL. Zastosowanie wełny prasowanej znajduje przede wszystkim przy izolacji fasad murowanych, monolitycznych oraz prefabrykowanych. Cena za m2 wełny Rockwool zaczyna się już od 18,99 zł. Współczynnik przewodzenia ciepła obliczeniowy wełny Rockwool utrzymuje się na poziomie 0,042 W/mK. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem wełny skalnej i szklanej.
  • Isover – wełna mineralna Isover przeznaczona do ocieplania elewacji, cieszy się bardzo dużą popularnością. Na szczególną uwagę zasługuje wełna szklana Isover Multimax 30, wyróżniająca się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,030 W/mK. Cena zaczyna się już od 25 zł/m2. Dlatego ta wełna szklana posiada doskonałe opinie, cechując się doskonałą jakością do atrakcyjnej ceny.
  • Ursa – sięgając po produkty z firmy Ursa do ocieplenia izolacji, mamy dostęp do płyt oraz mat izolacyjnych. Największą uwagę warto jednak zwrócić na płyty izolacyjne Profilo 35, Profilo 37 czy też Ursa Vento 34, Vento 35. Ich cena zaczyna się już od niespełna 10 zł/m2 brutto. Średni współczynnik przewodzenia ciepła kształtuje się na poziomie 0,035 W/mK. A może zainteresuje cię także ten artykuł z porównaniem producentów wełny mineralnej?

Wełna mineralna - sprawdź promocje

Wata szklana mająca zastosowanie przy ocieplaniu budynków z zewnątrz powinna wykazywać się parametrami zapewniającymi jak najmniejsze straty ciepła. Oczywiście zastosowanie wełny fasadowej jest nakierowane przez konkretnego producenta. Najczęściej jednak wełna skalna stosowana jest przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, stropodachów, podłóg, a nawet systemów kominowych. Wybierając najlepsze materiały z włókien skalnych, warto zwracać uwagę również na opinie klientów. Chociaż w niektórych przypadkach mogą one być podzielone, to jednak przeważające pozytywne opinie na temat konkretnego produktu mogą dać nam gwarancję doskonałego ocieplenia. Wybór wełny prasowanej powinien być uzależniony od przeznaczenia, a także parametrów cieplnych, jakie chcemy uzyskać. Sprawdź także ten artykuł o ocieplaniu poddasza.

ikona podziel się Przekaż dalej