Wybieramy płyty fasadowe z wełny mineralnej

Wełna szklana

Wełna fasadowa może mieć postać produktów szklanych oraz skalnych. Jest to najważniejsze kryterium podziału materiałów mineralnych.

Wełna szklana powstaje ze stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Jest bardzo odporna na działanie wysokich temperatur i praktycznie niepalna. Jej atutem okazuje się także atrakcyjna cena zakupu.

Dobrym przykładem produktów szklanych jest wełna mineralna isover Super Mata. To dobrej jakości wełna elewacyjna, posiadająca przychylne opinie inwestorów. Twarda wełna Isover Super Mata świetnie sprawdza się do ocieplania elewacji zewnętrznej, dachów i poddaszy użytkowych. Cena zakupu zależy od grubości materiału. W ofertach sprzedaży znajdzie się wełna mineralna Isover o grubości od 5 do 20 cm.

Warto także pamiętać, iż wełna szklana posiada bardzo dobre parametry izolacji akustycznej. Dzięki temu zapewnia wysoki poziom wytłumiania hałasów zewnętrznych i wpływa na zachowanie komfortu użytkowania pomieszczeń. Jeśli zdecydujesz się zlecić wykonanie ocieplenia i elewacji, skorzystaj z tej wyszukiwarki wykonawców i znajdź fachowców ze swojej okolicy.

A może wełna skalna?

Wełna skalna to kolejna, popularna wełna fasadowa. Powstaje z mieszaniny włókien skalnych. Są to kruszywa wapienne, bazaltowe i dolomitowe. Możemy ją spotkać pod postacią twardych płyt (wełna prasowana), jak i mat o większej sprężystości (wata z włókien skalnych).

Twarda wełna elewacyjna umożliwia dość łatwy montaż. Większość produktów dobrze dopasowuje się do powierzchni i może zamaskować lekkie nierówności elewacji. Warto także pamiętać, iż wełna skalna posiada bardzo wysoki poziom ognioodporności (najwyższy A1), dzięki czemu dobrze sprawdzi się na elewacjach narażonych na zaprószenie ognia.

Dobrym przykładem produktów skalnych jest wełna mineralna Rockwool Rockroll. Jest to dość popularna wełna fasadowa o wysokich parametrach izolacyjnych. Wełna mineralna Rockwool Rockroll może być stosowana do izolacji pionowych, termoizolacji stropów oraz poddaszy. Dzięki zastosowaniu włókien skalnych nadaje się również do izolacji strychów.

Wełna fasadowa – najważniejsze atuty i możliwości zastosowania

Płyty fasadowe z wełny mineralnej zyskały dużą popularność. Wszystko za sprawą swoich niezaprzeczalnych atutów, które umożliwiają osiągnięcie najlepszych efektów termoizolacyjnych.

Jedną z najważniejszych zalet jest niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Poniżej podamy kilka popularnych przykładów:

  • Wełna mineralna Isover Super Mata – deklarowany współczynnik lambda wynosi 0,033 W/mK.
  • Wełna mineralna Isover Polterm Max Plus – deklarowany przez producenta współczynnik lambda wynosi 0,035 W/mK.
  • Wełna mineralna Rockwool Toprock Super – deklarowany współczynnik lambda wynosi 0,035 kW/mK.
  • Wełna mineralna Rockwool Frontrock – deklarowany współczynnik lambda wynosi 0,035 kW/mK.
  • Wełna elewacyjna Knauf Unifit – deklarowany współczynnik lambda wynosi 0,035 kW/mK.
  • Wełna elewacyjna Wełna Ursa Ultra – deklarowany współczynnik lambda wynosi 0,033 W/mK.

Wełna mineralna - sprawdź promocje

Opisana powyżej wełna elewacyjna zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej i może konkurować z innymi materiałami termoizolacyjnymi. Jednak na tym nie koniec właściwości.. Twarda wełna posiada też wysoką gęstość i niski opór dyfuzyjny pary wodnej. Jest łatwa w obróbce i dopasowuje się do różnych powierzchni. Jej atutem jest także atrakcyjna cena zakupu. Wełna z włókien skalnych i szklanych znajduje się w ofercie wielu marketów i składów budowlanych. Duża różnorodność produktów wpływa na coraz atrakcyjniejszy cennik zakupu. Wełna fasadowa jako materiały budowlane ociepleniowe cieszy się dużym zainteresowaniem.

Wełna fasadowa jako ocieplenie domu, w tym wełna mineralna isover i wełna mineralna rockwool oraz jej zastosowanie i cena
Wełna fasadowa - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady

Zarówno wełna prasowana jak i wata są produktami ognioodpornymi o szerokich możliwościach wykorzystania. Warto bowiem pamiętać, że wełna elewacyjna może być także wykorzystana na poddaszach użytkowych i nieużytkowych, w izolacji stropodachów, podłóg oraz przegród wewnętrznych. Materiał może być też użyty w izolacji akustycznej pomieszczeń nieogrzewanych.

Dostępne w sprzedaży płyty fasadowe z wełny mineralnej mogą być też stosowane do izolacji ekranów akustycznych, tworzenia różnego typu izolacji akustycznej w budynkach oraz termoizolacji systemów kominowych. Wata i twarda wełna mogą być też wykorzystane w izolacji hal stalowych.

Wełna fasadowa - cennik zakupu i polecani producenci

Płyty fasadowe z wełny mineralnej – cena

Cennik wełny mineralnej będzie uzależniony od kilku parametrów. Jest to współczynnik lambda (im niższy, tym wyższa cena materiału), wymiary oraz producent. Dla przykładu, wełna prasowana Knauf Naturoll Plus o grubości 10 cm będzie kosztować około 48 zł za opakowanie. Jest to materiał o współczynniku lambda 0,040 W/mK.

Tymczasem wełna prasowana Knauf Unifit 35 tego samego producenta kosztuje już około 77 zł za opakowanie. Jej współczynnik lambda wynosi 0,035 W/mK.

Wata i płyty o najlepszych parametrach termoizolacyjnych oznaczają najwyższy cennik zakupu. Wspomniana wcześniej wełna prasowana Isover Super Mata posiada współczynnik przewodzenia ciepła lambda 0,033 W/mK. Średnia cena zakupu opakowania materiału u grubości 10 cm wynosi około 105 zł. Wata o współczynniku 0,031 – 0,032 W/mK okaże się jeszcze droższa.

Analizując cennik sprzedaży, zwróćmy uwagę na grubość materiału termoizolacyjnego. Wielu producentów podaje stawki w przeliczeniu na opakowania. Im mniejsza grubość materiału, tym więcej metrów kwadratowych zmieści się w jednej paczce. Tym samym, realna cena wełny o większej grubości będzie najwyższa.

Renomowany producent gwarantem jakości wełny fasadowej

Wybierając wełnę mineralną, warto rozważyć zakup produktów oferowanych przez znanych producentów. Będzie to gwarancją wysokiej jakości oraz dobrych parametrów wytrzymałościowych.

Wśród wiodących marek wyróżniamy firmy Isover, Ursa, Knauf oraz Rockwool. Są to firmy, których produkty zyskują najlepsze opinie inwestorów.

W ofercie powyższych marek znajdziemy wełnę o różnych parametrach i możliwościach zastosowania. Dzięki temu każdy inwestor może dopasowany do własnych oczekiwań oraz możliwości finansowych.

ikona podziel się Przekaż dalej