Wełna mineralna twarda – zastosowanie

Wełna mineralna już od bardzo dawna jest doskonałym izolatorem do budynków. To popularniejsze materiały budowlane do izolacji termicznej. Jej największą zaletą jest odpowiednia struktura włókien mineralnych, dzięki czemu straty ciepła są niewielkie. Najczęściej wełnę mineralną dzielimy pod względem tworzywa, z którego została ona wyprodukowana. Dlatego w sprzedaży dostępna jest wełna szklana, która wyróżnia się największą tradycją zastosowania, a także wełna skalna, inaczej nazywana kamienną.

Wełna twarda jest wyróżnikiem wełny mineralnej pod względem współczynnika gęstości. Gęstość twardej płyty powinna wahać się od 150 do 180 kg/m3. Zastosowanie wełny fasadowej jest bardzo szerokie. Przede wszystkim rolą twardej płyty z wełny jest ochrona przed ucieczką ciepła, hałasem, a także ogniem. Wykorzystywana jest jako wełna elewacyjna, na podłogę, jak i również do izolacji stropodachów wykonanych z konstrukcji betonowej lub stalowej. Ze względu na swoją wysoką gęstość, raczej nie znajduje zastosowania jako wełna dachowa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wełnie mineralnej.

Parametry wełny izolacyjnej

Wybierając wełnę mineralną, należy zwrócić szczególną uwagę na pewne parametry. Do nich zalicza się między innymi gęstość pozorna, która powinna być wyższa niż 150 kg/m3. Patrząc na cechy wełny izolacyjnej, istotna jest klasyfikacja ogniowa, a także hydrofobizacja. Najważniejszym współczynnikiem, którym wyróżnia się wełna kamienna lub szklana, jest współczynnik przewodzenia lambda. Jest to współczynnik stanowiący o zdolności do przewodzenia ciepła. Tego typu parametry wełny izolacyjnej są ważniejsze od grubości twardej płyty.

Kolejnym współczynnikiem wełny skalnej lub szklanej jest odporność termiczna włókien, oraz wytrzymałość na rozrywanie siłą prostopadłą do powierzchni. Zastosowanie twardej płyty powinno uwzględnić także współczynnik określający wytrzymałość na ściskanie, uwzględniające 10% odkształcenia. Wełna prasowana pod wpływem nacisku innych elementów konstrukcyjnych powinna się dopasować do nowych warunków. Średni wskaźnik naprężenia ściskającego przy użyciu twardej płyty powinien wynosić od ok. 50 do 80 kPA. Wtedy płyta świetnie sprawdzi się jako izolacja na podłogę oraz wełna elewacyjna. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem wełny skalnej i szklanej.

Wełna mineralna twarda – polecani producenci

Wybór wełny fasadowej lub na podłogę nie jest takim prostym zadaniem. Wiemy już, że materiał musi spełnić pewne wymagania, by została zapewniona jak najwyższa izolacja budynku. Wśród polecanych producentów wełny skalnej oraz szklanej wymienić możemy następujące materiały budowlane:

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!
  • Isover – w tym przypadku na uwagę zasługuje zastosowanie wełny fasadowej Multimax 30. Płyty z wełny firmy Isover wyróżniają się współczynnikiem lambda na poziomie 0,030 W/mK. Jest to doskonała wełna elewacyjna, jak i również materiał do izolacji poddaszy, ścian działowych w przypadku współczesnego budownictwa szkieletowego oraz zabytkowego.  Średnia cena wełny Isover Multimax 30 wynosi 24,00 zł/m2. A może zainteresuje cię także ten artykuł z porównaniem producentów wełny mineralnej?
  • Knauf – w przypadku firmy Knauf świetnie sprawdzi się wełna prasowana TP 435B. Jest to wełna elewacyjna, która z jednej strony jest kaszerowana czarnym welonem szklanym. Współczynnik lambda płyty z wełny firmy Knauf utrzymuje się na poziomie 0,034 W/mK. Cena kształtuje się na poziomie ok. 53 zł/m2.
  • Ursa – firma Ursa wprowadziła na rynek dość obszerny wachlarz produktów, do których zalicza się wełna prasowana dachowa i elewacyjna Ursa Profilo 35, Profilo 37, Profilo 39, czy też Vento 35. Współczynnik lambda utrzymuje się na poziomie ok. 0,039 W/mK.
  • Rockwool – propozycją ze strony firmy Rockwool jest wełna dachowa i elewacyjna LL, której współczynnik lambda utrzymuje się na poziomie ok. 0,042 W/mK. Cena wełny szklanej Rockwool zaczyna się już od 18,99 zł/m2.
Wełna mineralna twarda w postaci gotowych płyt oraz zastosowanie wełny fasadowej krok po kroku i najlepsi producenci
Wełna mineralna twarda – zastosowanie, parametry użytkowe, polecani producenci

Wełna mineralna - sprawdź promocje

Wybór wełny skalnej lub mineralnej o wspomnianych parametrach może stanowić pewien problem. Jednak należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by wełna kamienna lub szklana posiadała jak najniższy współczynnik lambda. Jeżeli to ma być wełna twarda dachowa, to jej ciężar własny nie powinien zbyt mocno obciążać konstrukcji dachowej. Ponadto wełna kamienna lub szklana twarda musi być odporna na ściskanie, na które jest wyjątkowo narażone przy ocieplaniu fasad i podłóg. Sprawdź także ten artykuł o wełnie mineralnej miękkiej.

ikona podziel się Przekaż dalej