Najlepsze miejsca do zamieszkania w Polsce

1. Dolny Śląsk

Warto zamieszkać w tym rejonie, ponieważ jest to jedno z najcieplejszych miejsc na mapie naszego kraju. W okolicy Zielonej Góry średnia roczna temperatura wynosi ok. 8,9 st. C – z kolei na przyległych do miasta obszarach sięga nawet do 9,3 st. C! Biegun ciepła obejmuje również miejscowości znajdujące się nad brzegiem Odry. Do najcieplejszych miast województwa dolnośląskiego zalicza się Opole i Wrocław.

Mało tego, Dolny Śląsk jest doskonale położony – blisko zarówno w góry (Karpacz, Szklarska Poręba, Góry Sowie), jak i nad morze (Niechorze, Pobierowo). Decydując się na zamieszkanie w jednym z dolnośląskich miast (np. Legnica) można połączyć centrum miasta wraz z… sąsiedztwem terenów zielonych! Dom w takim miejscu zagwarantuje zarówno bliskość zieleni, jak i komfortowy wypoczynek. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także artykuł o 6 miejscach do zamieszkania w Europie.

2. Bieszczady

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w… Bieszczady? Są tu chyba najpiękniejsze zimy w Polsce, a powietrze jest czyste i pachnące zielonymi lasami. Fakt, że dzika przyroda występuje w wielu zakątkach Polski – jednak chyba poza Suwalszczyzną nie ma „dzikich terenów” tak daleko położonych od wielkich miast! Bieszczady to magiczna kraina, o której marzy niemal każdy. Z wielu miast trzeba liczyć co najmniej 6 godzin jazdy samochodem w owe miejsce! Panuje tu najlepsza pogoda do długich wędrówek na szlaku, a ze szczytów rozciągają się niesamowite widoki.

Oprócz pogody, piękny jest także brak miasteczek bądź fabryk w zasięgu wzroku. Wchodząc na Połoninę jest tylko wolna przestrzeń, czysty las i łąki. Żeby jednak móc tu zamieszkać, trzeba mieć pomysł na biznes i na samego… siebie.

3. Trójmiasto

Nie ma nic piękniejszego, jak zachód słońca nad morzem po całym dniu w pracy! Mieszkając w Trójmieście jest to możliwie dosłownie na… wyciągnięcie ręki. Sztormową pogodę docenią zwłaszcza ci, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi – morska bryza składa się bowiem z jodu, bromu, wapnia oraz magnezu. Jesienią i zimą odbywają się tu morsowania, natomiast wiosną i latem joga oraz zajęcia fitness. Sprawdź także ten artykuł z poradami, gdzie dobrze mieszka się latem, a gdzie zimą.

Stąd blisko jest również do Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie znajduje się mnóstwo jezior oraz Kaszubski Park Narodowy. Wiele szlaków turystycznych i tras rowerowych zachęca, żeby odwiedzić również to miejsce. Mieszkając nad Bałtykiem, naprawdę każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie!

Malowniczy krajobraz polskich pól, czyli najlepsze miejsca do zamieszkania w Polsce z najlepszą pogodą i klimatem
6 miejsc do mieszkania w Polsce z najlepszą pogodą

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Miejsca w Polsce z najlepszą pogodą

4. Warmia i Mazury

Warto zamieszkać tu ze względu na obecność wielu jezior, które pokochają wielbiciele przyrody. Panuje tu najlepsza pogoda do żeglowania po wodzie i... podpatrywania życia zwierząt (np. orłów, łosi, kormoranów bądź bobrów)! Wiosną oraz latem Mazury i Warmia zakwitają wieloma odmianami roślin, a mieszkańcy spędzają czas wśród czystych lasów. Najlepiej zdecydować się na mieszkanie z bezpośrednim dostępem do jeziora, zwłaszcza jeśli lubisz łowić ryby (np. miejscowość Mikołajki).

Najlepsza pogoda to nie wszystko. To miejsce wyróżnia się także przyjaznym klimatem, piękną rzeźbą terenu, ale też niskim zanieczyszczeniem. Obok znajduje się województwo pomorskie, a więc można szybko udać się stąd nad… Bałtyk.

5. Suwałki

Jeśli posiadasz tzw. „wolny zawód”, to na pewno odnajdziesz się na Suwalszczyźnie. Nie przepadasz za upałami? Suwałki to doskonały wybór – jest to bowiem taki polski „biegun zimna”! Doskonale można zatem hartować tu swój organizm, a upalne fale gorąca raczej nie grożą tutejszemu klimatowi. Pojezierze Suwalskie należy do najchłodniejszych, ale też… najpiękniejszych obszarów w Polsce!

Faktem jest, że klimat posiada wiele cech kontynentalnych i charakteryzuje się średnią roczną temperaturą ok. 6 st. C – zimy są tu z kolei wczesne, długie i bardzo mroźne. Śniegu spada tu rocznie ok. 600 mm. Jednak fani zimowych klimatów na pewno odnajdą się w tym miejscu, bo śnieżna pogoda również jest piękna – zwłaszcza, gdy delikatny puch osiada na tutejszych sosnach i świerkach w Puszczy Romnickiej bądź Augustowskiej! Sprawdź także ten artykuł porównujący koszty zakupu i remontu mieszkania.

6. Tarnów

Skoro można zamieszkać na „biegunie zimna”, to może warto też pomówić o polskim „biegunie ciepła”? Jest nim miasto Tarnów, położone w województwie małopolskim – tuż przy ujściu rzeki Białej do Dunajca. W ciągu roku jest tu zdecydowanie najcieplej, a lato trwa aż… 114 dni! W okolicach Tarnowa panuje również najwięcej bezchmurnych dni w ciągu roku, bo nawet 55. Właśnie dlatego Tarnów otrzymuje największą ilość słonecznej energii w całej Polsce. Śmiało możesz się tu zatem osiedlić, jeżeli należysz do „ciepłolubnych”!

Oprócz świetnego położenia na mapie i sprzyjających warunków termicznych, za zamieszkaniem tu decydują także przeważające w rejonie ciepłe wiatry oraz suchy wiatr halny – to doskonała, naturalna klimatyzacja, o jaką ciężko podczas upalnego lata np. na Dolnym Śląsku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kupnie mieszkania deweloperskiego?

Powiązane artykuły