Chiny liderem inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie
Przemyślane i racjonalne gospodarowanie zasobami, które ofiarowuje ziemia, wymaga poszanowania dla natury. Od wielu lat na rynkach można zaobserwować tendencję wzrostową inwestowania w odnawialne źródła energii. Na obecną chwilę niekwestionowanym liderem na rynku, który stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, są zdecydowanie Chiny.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz dostęp do najlepszych ofert.

Odnawialne źródła energii - zasoby odnawiające się w krótkim czasie
Odnawialne źródła energii
Do tej grupy należą wszystkie źródła, które odnawiają się samoczynnie, w bardzo krótkim czasie, a przy tym ich eksploatacja nie powoduje długotrwałego deficytu. Głównymi źródłami odnawialnymi są przede wszystkim promieniowanie słoneczne, siła wiatru, pływy morskie, energia geotermalna, a także energia pozyskiwana z biomasy. Obecnie około 75% odnawialnych źródeł energii stanowi energia grawitacyjna wody. Druga w kolejności jest natomiast energia pochodząca od wiatru. W około 9% OZE zaspokajają światowe zapotrzebowanie na energię ogólnie.
Bardzo dużą popularnością na rynkach światowych cieszy się pozyskiwanie energii słonecznej - fotowoltaika. Od wielu lat tendencja ta jest wzrostowa. Zainteresowanie energetyką solarną spowodowane jest dopłatami, które w wielu krajach osiągają bardzo wysoki poziom. Poza tym instalacja solarna jest łatwa w montażu i konserwacji, a słońce jest obecnie najbardziej obfitym źródłem energii.
Najważniejsze źródła energii i urządzenia, które je magazynują
Energia słoneczna wykorzystuje energię promieniowania słonecznego. Dzięki temu, że jest najpowszechniejsza i najczystsza, bardzo szybko się rozwija i stanowi obiecujące źródło energii, które może bez wątpienia zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Główne urządzenia, które ją pochłaniają, to kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.
Kolejnym istotnym czynnikiem OZE jest energia wiatru. Elektrownie wiatrowe wykorzystują siłę wiatru, która przeważnie pojawia się w miesiącach chłodniejszych, kiedy to słońce nie oferuje aż tyle ciepła. OZE można łączyć. Dzięki temu w okresie letnim można korzystać z energii słonecznej, a w chłodniejsze dni z energii wiatrowej.
Energia geotermalna to ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, które uaktywnia się poprzez naturalny rozpad pierwiastków promieniotwórczych. Wykorzystanie tej energii, której temperatura niewiele się zmienia w ciągu roku, umożliwiają pompy ciepła wzbogacone w dodatkowe kolektory lub sondy gruntowe.
Chiny – ekologiczne mocarstwo
Lider inwestycji w odnawialne źródła energii
Liderem inwestycji w odnawialne źródła energii od dłuższego czasu pozostają Chiny. Już od kilku lat przeznaczają na zieloną energię ogromne pieniądze. Jako niekwestionowany lider na rynku światowym zostały nagrodzone za wysiłki włożone w rozwój OZE przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Agencja poinformowała, że Chiny zainwestowały w OZE tyle, co Europa i USA łącznie.
Chiny są obecnie największym światowym rynkiem, jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe. Kiedy ONZ przedstawiło założenia dotyczące polityki ograniczającej emisję CO2, to właśnie rząd chiński jako jeden z pierwszych przedstawił swoje propozycje dotyczące między innymi zwiększenia udziału niskoemisyjnych źródeł energii.
Liczby nie kłamią
W 2016 roku Chiny uzyskały aż 19 GW mocy z energii wiatrowej. W przypadku nowych mocy słonecznych również niekwestionowanym liderem stały się Chiny, które uzyskały z tego źródła 34 GW. W Porównaniu z USA, które może się pochwalić „tylko” 11 GW, to aż trzykrotnie więcej.
Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.
Warto też nadmienić, że Chiny nie tylko inwestują w odnawialne źródła energii w kraju, ale również za granicą. W 2015 roku suma inwestycji wyniosła ponad 100 mld dolarów. Natomiast w 2016 roku nastąpił kolejny wzrost, szczególnie w makroinwestycjach. Do 2030 roku Chiny będą pozyskiwać aż 1/4 światowej energii wiatrowej. Ponadto Państwo to może pochwalić się posiadaniem aż pięciu największych producentów paneli słonecznych. Tam swą siedzibę ma również największy producent turbin wiatrowych. Obecnie nie ma kraju, który mógłby uzyskać takie wyniki jak Chiny.
Powiązane artykuły
-
Podatek od pierdzenia owiec i krów? Nie uwierzysz w to!
-
Dom bez piorunochronu - co się stanie, gdy uderzy w niego piorun?
-
Znów głośno o CPK. Czy jego budowa ma sens?
-
Miasta zaprojektowane od zera - zobacz, które stolice państw powstały od podstaw
-
Jak wygląda i ile trwa ślub cywilny? Wyjaśniamy procedurę od A do Z
-
Ogniomur – przepisy, konstrukcja, wykonanie, zasada działania
-
Kto wynalazł piorunochron i jak do tego doszło? Wyjaśniamy
-
Domy inteligentne – opis, rozwiązania, opinie
-
Co oznacza skrót WC? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Czym gasić urządzenia elektryczne podczas pożaru? O tych zasadach trzeba pamiętać
-
Schron przeciwlotniczy przy domu - ile to kosztuje i co na to przepisy
-
Varso Tower - 11 ciekawostek na temat najwyższego budynku w Polsce
-
Miasto bez samochodów o długości 170 km powstanie w Arabii Saudyjskiej
-
Jak urządzić domową siłownię? Koszt wyposażenia, porady, opinie
-
Gospodarka odpadami i ich utylizacja - czyli gdzie trafiają śmieci z naszych koszy?
-
Dzień budowlańca – jak złożyć życzenia z okazji dnia budowlańca?
-
8 najdziwniejszych budynków na świecie
-
6 miejsc do mieszkania w Polsce z najlepszą pogodą
-
Ile domów buduje się rocznie w Polsce?
-
Ile mieszkań oddaje się rocznie w Polsce do użytkowania?
-
Ile średnio zarabia deweloper na mieszkaniu?
-
Top 10 nietypowych miejsc w Polsce na weekend
-
Budownictwo i co potem? Perspektywy dla studentów budownictwa
-
Czy kryzys grecki pogrąży polską branżę budowlaną?