Co oznacza skrót WC? Wyjaśniamy krok po kroku
WC jest jednym z najbardziej uniwersalnych skrótów, które wykorzystuje się na całym świecie. Co oznacza i od czego pochodzi? Jakie znaczenie ma skrót WC i co warto wiedzieć o oznaczeniach na toaletach? Wyjaśniamy krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co oznacza skrót WC?
Chcesz wiedzieć, co oznacza skrót WC? Jakie ma znaczenie, skąd i od czego pochodzi? Nie jest tajemnicą, iż oznaczenie WC to toaleta. Znaczenie skrótu jest bardzo proste do przetłumaczenia. Od czego się wzięło? Od dwóch angielskich słów „water” i „closet”. Co oznaczają dwa słowa? W tłumaczeniu dosłownym jest to woda i schowek, jednak prawdziwe znaczenie jest zupełnie inne. W wolnym tłumaczeniu water closet oznacza toaletę, czyli przestrzeń sanitarną w której można załatwić potrzeby fizjologiczne.
Wiemy już, co oznacza skrót WC i od czego pochodzi. Kolejną ciekawostką jest standard wyposażenia w toaletach. WC europejskie standardowo wyposaża się w muszlę klozetową z deską sedesową. W pomieszczeniu zazwyczaj znajduje się także umywalka. Papier toaletowy wrzuca się bezpośrednio do WC i spłukuje poprzez rury kanalizacyjne. W niektórych krajach spłukiwanie papieru toaletowego w WC jest całkowicie niedopuszczalne. Wszystko za sprawą węższego przekroju rur, który łatwo ulega zapchaniu. Papier toaletowy należy wyrzucać do osobnego pojemnika. W niektórych kulturach duże znaczenie ma także zastosowanie bidetu, który staje się standardowym elementem wyposażenia w toaletach (np. w Japonii).
Toaleta w takich krajach jak Japonia może przyprawiać Europejczyków o zawrót głowy. Nie chodzi wyłącznie o standardowe wyposażenie tego pomieszczenia, ale i o dodatkowe funkcje, które często znajdują się w toaletach. Standardem jest washlet czyli toaleta z funkcją podmywania. W Japonii znajdziemy także toalety z podgrzewanymi deskami klozetowymi, z opcją suszenia bądź z funkcją samooczyszczenia. W nowoczesnych łazienkach japońskich można także spotkać deski z powłokami antybakteryjnymi, toalety z odświeżaczami powietrza bądź toalety z systemem audio, który skutecznie zagłusza dźwięki. Tego typu elementy wyposażenia nie są standardem w toaletach europejskich i mogą budzić zdziwienie.
Co oznaczają poszczególne symbole na toaletach publicznych?
Wiemy już od czego wziął się i co oznacza skrót WC. W dalszej kolejności możemy omówić oznaczenie stosowane na toaletach publicznych. Standardem jest stosowanie symboli w postaci kółka i trójkąta, które stanowią czytelną informację dla osób posługujących się dowolnym językiem. Co ciekawe, oznaczenia kółka i trójkąta (kobieta i mężczyzna) stanowią nawiązanie do symboli astronomicznych planety Wenus oraz Mars.
- Trójkąt – to oznaczenie toalety przeznaczonej dla mężczyzn. Symbolem Marsa jest kółko przecięte po prawej, górnej stronie przez łuk. Znak trójkąta stosowany na toaletach najprawdopodobniej pochodzi od uproszczenia symbolu tej planety.
- Kółko – oznaczenie toalety przeznaczonej dla kobiet. Symbol Wenus to koło z krzyżem u podstawy. Symbol kółka na toaletach damskich stanowi uproszczenie oznaczenia astronomicznego Wenus.
Toaleta publiczna może być także oznaczona według standardów ISO. Są to czytelne piktogramy, które stanowią uniwersalne oznaczenie. Toaleta damska zostaje oznaczona sylwetką kobiety. Toaleta męska przedstawia uproszczony wizerunek mężczyzny. Trzeci piktogram przedstawia człowieka na wózku inwalidzkim. Symbol oznacza toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Co istotne, na ogół są to toalety przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jedynie w niewielu miejscach znajdują się oddzielne toalety dla niepełnosprawnych kobiet oraz mężczyzn.
Piktogramy spełniające standardy normalizacyjne ISO posiadają kolor biały lub granatowy. Tło piktogramu jest niebieskie bądź białe (kolor tła odwrotny do zabarwienia piktogramu). Uniwersalne oznaczenia toalet stosuje się w miejscach użyteczności publicznej, w galeriach i centrach handlowych, na lotniskach i wszędzie tam, gdzie znajdują się ogólnodostępne sanitariaty. Uproszczenie piktogramów ma za zadanie normalizację oznaczeń, które będą czytelne dla każdego użytkownika, bez względu na znajomość danego języka. Sprawdź także ten artykuł: Zestaw podtynkowy do WC - czy spłuczka podtynkowa się sprawdza?
Toalety dla dzieci i matek z dziećmi
W niektórych miejscach znajdują się niestandardowe oznaczenia toalet. Wszystko za sprawą ich mniej typowego przeznaczenia. Dobrym przykładem są sanitariaty dla dzieci. Na ogół znajdziemy je w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Toaleta przeznaczona dla dzieci posiada specjalne udogodnienia dla młodszych użytkowników. Mogą to być umieszczone niżej umywalki i niewielkie muszle WC. W niektórych toaletach stosuje się także dodatkowe podesty przed umywalkami. Jakie oznaczenie posiadają toalety dla dzieci? Na ogół jest to piktogram przedstawiający małego chłopca i dziewczynkę. W niektórych przedszkolach, żłobkach lub szkołach stosuje się mniej uniwersalne oznaczenia (na przykład rysunek chłopca i dziewczynki.
Kolejnym przykładem toalet są sanitariaty przeznaczone dla matek z dziećmi. Na ogół oznacza się je przy pomocy piktogramu prezentującego matkę przewijającą noworodka. W środku takiej toalety znajduje się specjalny przewijak dla niemowląt. Rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w centrach handlowych oraz większych obiektach użyteczności publicznej.
Wiesz już, co oznacza skrót WC. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych informacji na różne tematy, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. W osobnym artykule podpowiadamy, ile litrów ma wanna. A może zainteresuje Cię, jaki wentylator do łazienki warto wybrać?