Czym gasić urządzenia elektryczne podczas pożaru? O tych zasadach trzeba pamiętać
Zazwyczaj ogień gasimy przy użyciu wody. Jednak nie zawsze ta metoda okaże się nie tylko skuteczna, ale również może doprowadzić do zdecydowanie bardziej niebezpiecznych sytuacji. Dlatego, jeżeli zastanawiamy się nad tym, czym gasić urządzenia elektryczne, warto zobaczyć, jakie rodzaje gaśnic możemy wykorzystać do tego celu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje gaśnic
Zanim przejdziemy do ustalenia, czym gasić urządzenia elektryczne, gdy pojawi się pożar instalacji elektrycznej, dobrze jest najpierw dowiedzieć się, jakie są rodzaje gaśnic, a także, w jaki sposób działają. Dzięki temu będzie zdecydowanie łatwiej ocenić, jakiej gaśnicy użyć na palącą się elektrykę. Oczywiście każda gaśnica posiada zupełnie inny środek, dzięki któremu gasimy pożar.
Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje gaśnic, to do nich zaliczają się niewątpliwe:
- Gaśnice proszkowe - gaśnica proszkowa działa w oparciu o wyrzucanie specjalnego proszku pod ciśnieniem azotu lub też dwutlenku węgla. Wyrzucony proszek służy do gaszenia pożaru poprzez odcięcie od ognia tlenu. Dochodzi wtedy do procesu antykatalizy.
- Gaśnice śniegowe - gaśnica śniegowa służy m.in do gaszenia płonących gazów. Natomiast te rodzaje gaśnic pod żadnym pozorem nie nadają się do gaszenia ludzi. Ponieważ gaśnica śniegowa wypełniona jest dwutlenkiem węgla, który w reakcji z płomieniem powoduje wytworzenie suchego lodu o temperaturze -78 stopni Celsjusza.
- Gaśnice halonowe - gaszenie tymi gaśnicami odbywa się przez halony, które w swoich cząsteczkach zawierają brom. Tego typu gaśnicami gasimy przede wszystkim pożar gazu oraz cieczy. Należy mieć na uwadze to, iż obecna gaśnica halonowa jest w pełni bezpieczna dla środowiska, czego nie można powiedzieć o wcześniejszych gaśnicach tego typu.
- Gaśnice wodne - nazywane są również gaśnicami pianowymi, ponieważ rzeczywiście są wypełnione pianą gaśniczą. Należy mieć na uwadze, że gaszenie przy pomocy tej gaśnicy jest adekwatne do gaszenia wodą. W związku z tym gaśnicami pianowymi nie gasimy instalacji elektrycznej oraz urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem.
Pożar urządzeń elektrycznych
Aby móc prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, czym gasić urządzenia elektryczne pod napięciem, należy odpowiednio sklasyfikować pożar instalacji elektrycznej. Poszczególne grupy pożarów zostały sklasyfikowane w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Pożary instalacji elektrycznej, a także urządzeń elektrycznych pod napięciem nie znajdują się już w osobnej grupie, która jest podzielona pod względem rodzaju materiałów, jakie zostały zajęte przez ogień. Niestety trzeba mieć na uwadze, że na pożar narażone są przede wszystkim stare instalacje elektryczne, a także urządzenia znajdujące się pod napięciem. Większość urządzeń elektrycznych dzięki odpowiednio dopasowanym bezpiecznikom, w przypadku przepięcia są zabezpieczone przed awarią. Jednak w niektórych sytuacjach może dojść nawet do pożaru tych urządzeń elektrycznych.
Czym gasić urządzenia elektryczne?
Pożar zajmujący całą elektrykę w domu lub mieszkaniu jest na szczęście bardzo rzadkim zdarzeniem. Oczywiście musimy podjąć się jak najszybszego gaszenia ognia. Jednak w pierwszej kolejności zawsze musimy zmierzyć się z odłączeniem instalacji elektrycznej od głównego zasilania. Następnie wzywamy odpowiednie służby ratunkowe, które nie tylko pomogą nam w okiełznaniu ognia, ale również sprawdzą pozostałą elektrykę.
Na pewno gaszenie urządzeń elektrycznych nie powinno odbywać się wodą. Do tego celu stosuje się odpowiednie gaśnice, które są dedykowane do gaszenia takich urządzeń, jak komputer, silnik elektryczny, czy też całe instalacje elektryczne. Wśród polecanych gaśnic, które stosuje się do gaszenia urządzeń elektrycznych, a także pozostałej instalacji elektrycznej, zalicza się przede wszystkim gaśnica proszkowa oraz śniegowa.
Gaszenie instalacji elektrycznej a BHP
W każdym gospodarstwie domowym sami jesteśmy odpowiedzialni za elektrykę, która obejmuje nie tylko komputer, czy też inne urządzenia elektryczna, ale również pozostałe instalacje elektryczne. Jednak w każdej firmie, niezależnie od branży, konieczne jest spełnienie odpowiednich zasad BHP. Obejmują one między innymi konieczność przeszkolenia pracowników, aby wiedzieli, jak użyć gaśnicy, pożar obejmie instalacje elektryczne, komputer, czy też silnik elektryczny.
Ponadto gaśnica śniegowa lub proszkowa powinna znajdować się w każdej firmie. Dzięki temu zasady BHP nie tylko będą odpowiednio przestrzegane, ale również w przypadku zdarzeń, tak jak palący się komputer lub silnik elektryczny nie spowodują już tak dużego zagrożenia. Zarówno gaśnica proszkowa, jak i również śniegowa, które stosuje przy pożarach instalacji, muszą posiadać aktualną datę ważności.
Najważniejszą zasadą jest to, że instalacji elektrycznej nie gasimy wodą. Również do tego celu nie stosuje się gaśnicy pianowej. Jeżeli zdecydujemy się jej użyć, to efekt będzie taki sam, jakbyśmy silnik elektryczny lub inne urządzenie elektryczne gasili wodą. W takim wypadku zasady BHP są złamane, co w efekcie może wywołać narażenie innych osób lub mienia na niebezpieczeństwo. Wiedząc jednak jakie gaśnice i jak stosuje się je w przypadku pożaru urządzeń elektrycznych, możemy szybko uporać się z pożarem. Do pozostałych ciekawostek, o których warto wiedzieć, zaliczają się wskazówki, jak podłączyć wyłącznik schodowy.