Jak urządzić domową siłownię? Ceny i porady
Domowa siłownia to przestrzeń, która oferuje pełną swobodę i niezależność w treningach. Jak najlepiej urządzić mini siłownię we własnym domu, aby była funkcjonalna i wygodna? Jakie akcesoria i urządzenia wybrać, by stworzyć idealne miejsce do ćwiczeń? Czy istnieje sposób na zorganizowanie własnej siłowni w piwnicy, nie wydając fortuny? W artykule poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci zaplanować domową siłownię w sposób przemyślany i efektywny. Dodatkowo, podpowiemy, jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne, aby cieszyć się z domowych treningów przez długi czas.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowa siłownia - w piwnicy czy na strychu?
Projekt mini siłowni zlokalizowanej w domu powinien zawierać kilka istotnych szczegółów. Najważniejszy z nich to odpowiednio dobrane pomieszczenie. Gotowe projekty domów rzadko kiedy zawierają w sobie specjalne pomieszczenie przeznaczone na pokój do ćwiczeń.
Często trzeba w swoim zakresie zaaranżować pomieszczenie gospodarcze czy gabinet. Choć obecnie najpopularniejsza i najmodniejsza staje się domowa siłownia w piwnicy. Nie wystarczy jednak jedynie wolne pomieszczenie, powinno ono także spełniać kilka istotnych warunków.
Siłownia domowa, aby spełniała swoja funkcję powinna być metrażowo dostosowana do planowanego zakupu sprzętu czy zestawu urządzeń do ćwiczeń. Dla jednego wystarczy kilka metrów kwadratowych w piwnicach, a dla innego nawet 40 m2 na poddaszu będzie za mało. Wiadomo także, że dużo zależy od tego, jaki koszt jest w stanie ponieść fan ćwiczeń siłowych.
Wykończenie siłowni domowej
Bezpieczeństwo i komfort zapewni nie tylko właściwy sprzęt, ale także odpowiednie wykończenie pomieszczenia. Na pierwszym miejscu powinno być sprawdzenie, wyczyszczenie, a w skrajnych przypadkach zamontowanie nowej wentylacji. Bez tego ciężko sprawić, aby mini siłownia była miejscem bezpiecznym. Mniej istotne jest dobre ogrzewanie w pomieszczeniu z uwagi na to, iż podczas ćwiczeń częściej robi się gorąco i duszno niż zimno.
Posiadając plan treningowy zawierający w sobie wszelkiego rodzaju podskoki czy podbiegi warto zainwestować w dobrą wykładzinę podłogową. Zdecydowanie powinna być ona antypoślizgowa. Dzięki takiemu podłożu również sprzęt będzie pewnie trzymał się na podłodze.
Dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju nawierzchnie z dodatkiem gumy lub w pełni ogumowane. Wpływają one oczywiście na zwiększenie kosztu wykończenia siłowni, ale bezapelacyjnie mogą zminimalizować ryzyko kontuzji w późniejszym czasie. Jeśli coś zrobi się tanio na początku, to na przyszłość być może będzie trzeba zapłacić większą cenę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kompleksowym wyposażeniu siłowni.
Własna siłownia w domu – zalety i wady
Domowa siłownia ze sprzętem czy bez sprzętu to bardzo dobra alternatywa dla często zatłoczonych miejskich siłowni. Zapewnia ona niezależność i dostępność w każdej chwili. Bez jakiegokolwiek skrępowania czy wzroku innych można w spokoju realizować swój plan treningowy czy walczyć o zgrabną sylwetkę.
Stacjonarna siłownia w mieście to comiesięczny koszt karnetu czy drogi roczny abonament. Natomiast domowa siłownia jest tania. Koszt, który trzeba ponieść to zakup sprzętu, ale każde wejście do niej jest bez opłat. Jednakże jeśli z mini siłowni korzysta kilku domowników, to koszt jej wyremontowania automatycznie dzieli się proporcjonalnie do ilości osób. Czasami dobrą opcją jest rozpoczęcie korzystania z siłowni bez sprzętu, a wykorzystując jedynie podstawowe sprzęty takie jak mata czy taśmy. Z upływem czasu i przypływu gotówki można poszerzać wyposażenie domowej siłowni.
Domowa siłownia może także posiadać minusy. Jeśli ktoś lubi kontakt z innymi ludźmi podczas wykonywania treningu, to zaciszna siłownia domowa może nie być dobrym rozwiązaniem. Również wykonywanie dostosowanego pod siebie planu treningowego bez kontroli wykwalifikowanego trenera może być ryzykowne.
Koszt i wyposażenie domowej siłowni
Dobrany zestaw maszyn czy przestrzeń bez sprzętów?
Wyposażenie domowej siłowni zależy w głównej mierze od jej użytkowników. Każdy może dostosować przybory i sprzęt do własnych oczekiwań. W sieci znaleźć można projekty mini siłowni zawierających podstawowe sprzęty. Niekiedy jednak na sam początek może wystarczyć wygospodarowana przestrzeń, która z czasem będzie wzbogacona o bieżnię czy atlas.
Podstawowy zestaw sprzętu to koszt nie mniej niż 1200 zł. Patrząc jednak na comiesięczny wydatek około 100 zł na karnet to nie wydaje się to wysoką ceną. Warto zakupić gryf prosty oraz kilka rodzajów hantli. Potrzebna może być także ławeczka z regulacją skosu wraz z odpowiednimi stojakami. Często wykorzystywany w domowej siłowni jest także drążek do podciągania się czy wyciąg do ćwiczenia pleców.
Chcąc zakupić sztangę warto pamiętać jeszcze o dobraniu właściwego stojaka. Dobrą opcją będzie także modlitewnik czy ławeczka do ćwiczeń mięśni brzucha. Z urządzeń aerobowych warto zainwestować w rowerek stacjonarny czy bieżnię. Dodatkowym elementem poprawiającym komfort ćwiczeń będzie duże lustro na ścianie.
Cena przyborów i sprzętu treningowego
Koszt wyposażenia siłowni domowej zależy od budżetu oraz umiejętności szukania okazji cenowych zwłaszcza na stronach internetowych. Często można trafić na wyprzedaż czy czasową promocję, dzięki czemu można zaoszczędzić te przysłowiowe parę złotych.
Jednak jak już wcześniej zostało wspomniane, kompletowanie sprzętu w mini siłowni może trwać dłuższy czas, co nie wpływa na opóźnienie korzystania z pomieszczenia. Warto także wysłuchać opinii innych, ponieważ sprzęt sprzętowi nierówny i czasem lepiej zapłacić więcej, a uniknąć częstych awarii w przyszłości.
Poniżej przedstawione zostaną przykładowe sprzęty wraz z cenami. Z uwagi jednak na bardzo duży wybór sprzętów na rynku można dobrać model zgodny z własnymi oczekiwaniami oraz zasobnością portfela. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.