Piorunochron - przeznaczenie i działanie

Zanim jednak dokładnie dowiemy się, wynalazł piorunochron po raz pierwszy, dobrze jest dowiedzieć się, czym on tak naprawdę jest, a także, w jaki sposób działa. Do wyboru mamy kilka typów piorunochronu. Najczęściej jednak decydujemy się na montaż instalacji odgromowej na dachu. Jest to nic innego jak metalowy pręt podłączony do uziemienia. Pod tym względem wyróżniamy dwa główne typy uziomów: naturalne oraz sztuczne.

Jeżeli dojdzie do wyładowania atmosferycznego, to piorun uderzy nie w budynek, ale właśnie w piorunochron. Następnie wyładowanie elektryczne zostanie przekierowane uziomami do gruntu. Właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie uchronić nie tylko nasz dom przed pożarem, ale jednocześnie nie dojdzie do zwarcia instalacji elektrycznej. W przypadku braku ochrony piorunochronu może dojść do trwałych uszkodzeń w urządzeniach elektrycznych oraz elektronicznych.

Kto wynalazł piorunochron?

Piorunochron jest rzeczywiście doskonałym wynalazkiem. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, kto wynalazł piorunochron, a także, kiedy to nastąpiło. Jako pierwszy oficjalny wynalazca piorunochronu został uznany Benjamin Franklin. Tutaj warto również nadmienić, jaka jest historia Benjamina Franklina. Wynalazca urodził się w styczniu 1706 roku w Bostonie, natomiast zmarł w 1790 roku.

Benjamin Franklin nie był tylko naukowcem, ale jednocześnie udzielał się jako polityk, a także wolnomularz. Ponadto wynalezienie piorunochronu przez Benjamina Franklina nie jest jego jedynym dokonaniem. Benjamin Franklin również odkrył, a właściwie stworzył okulary dwuogniskowe. Natomiast jako badacz przyrody, odkrył on Prąd Zatokowy, czyli Golfsztrom. Historia jego udziału miała również styczność z próbą ustalenia czasu letniego. Jednak jego działania w tamtym czasie pod tym względem nie wzięto na poważnie.

Wynalezienie piorunochronu - historia

Już wiedząc, kto oficjalnie wymyślił piorunochron, a także że było to dzieło Benjamina Franklina, dobrze jest jeszcze zobaczyć, jaka była historia tego wynalazku. W końcu wynalazca od razu nie stworzył instalacji odgromowej w takim wydaniu, w jakim znamy w dzisiejszych czasach. Głównym odkryciem Benjamina Franklina było udowodnienie, że pioruny to nic innego, jak właśnie wyładowania atmosferyczne. Nawet jest to pokazane na obrazie pod tytułem “Benjamin Franklin czerpie energię elektryczną”.

Możemy się przekonać również o tym, że w 1747 roku Benjamin Franklin odkrył, że ostre i metalowe przedmioty powodują powstawaniu iskry elektrycznej. Natomiast dwa lata później stworzył hipotezę dotyczącą tego, iż istnieje korelacja między piorunami a wyładowaniami atmosferycznymi. Już wtedy po raz pierwszy zaczął się zastanawiać nad tym, czy istnieje sposób na to, aby wykorzystać tę zależność do ochrony budynków przed wyładowaniami atmosferycznymi.

W ślad za odkryciem Benjamina Franklina szli inni naukowcy, którym również zależało na zauważeniu teorii naturalnego wyładowania atmosferycznego, a także przechwyceniu prądu elektrycznego z pioruna. Jednak wynalezienie piorunochronu, nie było od razu takie oczywiste, ponieważ uprzedziły go liczne eksperymenty z latawcem.

Rzeczywiście naukowiec stworzył latawiec, który wypuszczał w czasie burzy. Latawiec ten Franklin skonstruował w taki sposób, aby wystawał drut mający ściągać do siebie pioruny. Jednocześnie latawiec był przywiązany do jedwabnej wstążki. Na końcu wstążki, a także szpagatu, naukowiec wymyślił, aby przymocować klucz. Co ciekawe, Benjamin Franklin również jako pierwszy odkrył, że na przewodzenie elektryczności ma również padający deszcz.

Latawiec, który wymyślił badacz, był w stanie nawet wziąć udział w licznych eksperymentach mających na celu wykorzystanie elektryczności wyładowania atmosferycznego. Franklin rzeczywiście stworzył latawiec, który okazał się być prototypem piorunochronu. Wynalazca piorunochronu mógł się bardzo szybko poszczycić pierwszymi piorunochronami, które zamontowano między innymi w jego domu. Piorunochrony, które wynaleziono, zastosowano w 1752 roku.

Historia pokazuje, że piorunochron, który odkrył Franklin, bardzo szybko rozprzestrzenił się na terenie całej Europy. W Polsce zamontowano go po raz pierwszy w Rawiczu w 1783 roku, natomiast rok później w piorunochron był wyposażony również Zamek Królewski. Później oczywiście modyfikowano cały projekt. Jednak nie zapominajmy o tym, że wynalazca i tak dokładnie wiedział, na czym polega zasada działania instalacji odgromowej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piorunochronach.

Wynalezienie piorunochronu a inni naukowcy

Wydawać mogłoby się, że Franklin jako jedyny skonstruował piorunochron na cały świat. Okazuje się, że nie był on jedyny, ponieważ w tym czasie w Europie, zabezpieczenie przed piorunami wymyślił czeski wynalazca Václav Prokop Diviš. Odgromy dokładnie wynaleziono w latach 1750-1754. Zatem czeski teolog odkrył tę samą zasadę działania piorunochronu całkowicie niezależnie od Benjamina Franklina.

Według niektórych źródeł po raz pierwszy piorunochron wynaleziono w Rosji, kilka lat wcześniej przed Franklinem. Jednak nie ma tutaj konkretnych danych na temat tego, kto mógłby być wynalazcą. Oficjalnie przyjęło się, że instalację odgromową skonstruował jednak Benjamin Franklin. Rzeczywiście jego eksperymenty z latawcem były wyjątkowo ekscytujące. Tym bardziej że przy jego pomocy dokonywał on również innych eksperymentów.

Warto mieć na uwadze, że chociaż wynaleziono piorunochron, a także udowodniono jego działanie, to nie każdy zdecydował się na jego montaż. Niektóre z nich jednak zawiodły, zatem pospiesznie je zdejmowano. Jednak piorunochron, który skonstruował Benjamin Franklin ostatecznie przyniósł pozytywne owoce. Instalacja odgromowa, którą wynaleziono rzeczywiście jest polecana do ochrony domów jednorodzinnych i nie tylko.

ikona podziel się Przekaż dalej