Stolice, które zbudowano od zera – sprawdź najciekawsze z nich

Ósme najbardziej atrakcyjne miasto świata – Sankt Petersburg

Największym marzeniem Rosji od zawsze był dostęp do Bałtyku. Początek XVIII wieku był więc decydujący dla panującego wówczas cara Piotra I Wielkiego. Postanowił on, że przy zatoce Botnickiej zbuduje od zera stolicę Rosji, Sankt Petersburg. Wygląd nowej stolicy zaprojektowali najlepsi architekci z Europy. Sankt Petersburg rósł w oczach, począwszy od wzniesienia Twierdzy Pietropawłowskiej na Wyspie Zajęczej. Datę jej powstania uznaje się za dzień założenia Sankt Petersburga – 16 maja 1703 rok. Budowa stolicy zakończyła się 9 lat później.

Sankt Petersburg pełnił funkcję stolicy Rosji w latach 1712-1918. Szybko oszacować można, że miasto wcale nie jest starej daty – liczy ledwo ponad 300 lat. To ważna metropolia rosyjska, będąca zaraz po Moskwie najbardziej znaczącym ośrodkiem naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym. Szacunkowa liczba mieszkańców byłej stolicy Rosji, którą car Piotr I Wielki zbudował od zera, to ok. 5 400 000. UNESCO uznało Sankt Petersburg za ósme najbardziej atrakcyjne miasto świata, głównie ze względu na jego niesamowitą architekturę.

Brasília – stolica Brazylii, która powstała od podstaw

Stolica Brazylii powstała dopiero w XX wieku. W 1956 roku prezydent Juscelino Kubitscheck podpisał akt założycielski miasta Brasília. Za niesamowitą wizję oraz architekturę odpowiedzialni są projektanci Oscar Niemyer oraz Lucio Costa. Wizytówką stolicy stały się budynki otoczone zielenią, otwarta przestrzeń oraz doskonałe nasłonecznienie miasta. Projektanci postanowili ukształtować stolicę tak, by z góry wyglądała jak… samolot. Rzeczywiście, na zdjęciach z lotu ptaka Brasília przypomina kształtem samolot. Ciekawym faktem jest, iż stolica Brazylii powstała w niecałe 4 lata, mimo że czasami pojawiały się spore problemy w dostawie materiałów budowlanych. Zlokalizowane były bowiem w środku dżungli.

Plan stolicy w Brazylii, a także miasta, które zostały zaprojektowane od zera, czyli stolice wybudowane od podstaw
Miasta zaprojektowane od zera krok po kroku, czyli jakie miasta na świecie zostały stworzone od zera

Ludzi w stolicy z roku na rok przybywa. Trzeba więc cały czas rozbudowywać Brasílię, co nieco zaburzyło pierwotną koncepcję stolicy i jej charakterystyczny kształt samolotu. W dalszym ciągu można dostrzec go jednak na zdjęciach miasta robionych z góry. Stolica Brazylii od 1987 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Brasílię zamieszkuje ponad 3 mln ludzi.

Kiedy stolica się zatłoczy... Ucieczka z Lagos do Abudża

Abudża stała się stolicą Nigerii w 1991 roku. Wcześniejsza stolica Lagos została bowiem przeludniona. Na dzień dzisiejszy w Lagos żyje 21 mln ludzi, co czyni je najbardziej zaludnionym miastem Afryki. Dla porównania, w Abudża mieszka nieco ponad 1 mln osób. Mimo, że Lagos nie jest już stolicą Nigerii, w dalszym ciągu pozostał najważniejszym centrum gospodarczym kraju.

Abuja Nigeria i inne stolice zbudowane od zera, czyli stolice, które zostały zaprojektowane od zera
Stolice zaprojektowane od zera, ponieważ miasta na świecie, które zostały stworzone od zera

Miasto Abudża zbudowano na wzgórzach Chukuku od zera po to, by stało się stolicą Nigerii. Plan miasta zaprojektował architekt Kenzo Tange. W mieście Abudża swoją siedzibę posiada rząd Nigerii, a także Federalne Terytorium Stołeczne i Federalna Administracja Terytorialna.

Niesamowita stolica Kazachstanu, Nur-Sułtan

Historia powstania Nur-Sułtan jest nieco skomplikowana. W 1977 roku przeniesiono stolicę z Ałmaty do miasteczka, gdzie urodził się rządzący wówczas prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew. Jak można zauważyć, właśnie jego imieniem nazwano obecną stolicę państwa. Warto wiedzieć, że stolica Kazachstanu nie od zawsze nazywała się Nur-Sułtan. Do 2019 roku funkcjonowała jako Astana.

Panorama miasta Nur Sultan, a także inne miasta i stolice zaprojektowane od zera krok po kroku
Miasta wybudowane od zera, czyli stolice na świecie, któe zostały zaprojektowane i wybudowane od zera

Nur-Sułtan powstało na niezurbanizowanym terenie stepowym, a więc od zera. Udało się jednak rozbudować miasto na nowoczesną i niesamowitą pod względem architektury metropolię. Królują w niej ogromne budynki, fontanny oraz obiekty kulturalne. Bez wątpienia stolica Nur-Sułtan jest najlepszą wizytówką Kazachstanu, która każdego turystę zachwyca architekturą. Dziś stolicę zamieszkuje nieco ponad 1 mln ludzi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami budowlanymi.

Te stolice zbudowano „z niczego”! Zobacz, jak wyglądają

Miejsce spotkań, czyli australijska Canberra

Ludzie często myślą, że stolicą Australii jest Sydney. Otóż, nie! Australijską stolicą jest Canberra, którą zbudowano od zera. Prace budowlane nad stolicą ruszyły w 1913 roku, a projektantami Canberry zostali Marion Mahony Griffin oraz Walter Butley Griffin. Canberry oficjalnie uznano za stolicę dnia 9 maja 1927 roku, kiedy to otwarto siedzibę parlamentu. Canberra została wybudowana specjalnie po to, by pełnić funkcję oficjalnej stolicy Australii. Co ciekawe, w języku lokalnych Aborygenów słowo canberra oznacza „miejsce spotkań”.

Canberra w Australii wybudowana od zera, czyli stolice i miasta zaprojektowane od zera krok po kroku
Miasta zaprojektowane i wybudowane od zera, czyli stolice zrobione od podstaw

Canberra jest nie tylko stolicą, ale też jednym z… najzimniejszych miast w Australii. Może dlatego na dzień dzisiejszy stolicę zamieszkuje zaledwie 403 tysiące osób?

Huragan, który wymusił zbudowanie nowej stolicy Belize

Belmopan to stolica Belize, państwa położonego w Ameryce Środkowej. Stolicę wybudowano od zera w latach 60-tych XX wieku, gdy poprzednią stolicę zniszczył huragan Hattie (31 października 1961 rok). Huragan ten był jednym z najsilniejszych oraz najbardziej śmiercionośnych cyklonów tropikalnych. Stolicę Belmopan zaczęto budować w 1967 roku, mniej więcej 90 kilometrów od zniszczonego Belize City – byłej stolicy Belize.

Wokół centrum Belmopan powstały liczne slumsy, w których osiedlili się uchodźcy z Salwadoru. W stolicy nie ma zbyt mocno rozwiniętego przemysłu i gospodarki. Zaskakująca jest też liczba ludności zamieszkującej stolicę – to zaledwie 16 tysięcy mieszkańców.

Naypyidaw w Birmie– najbardziej tajemnicza stolica-widmo

Stolica Birmy powstała na pustkowiu, gdzieś w środku dżungli. Naypyidaw jest trzecim ogromnym miastem w Birmie, jednak… przerażająco pustym. To zdecydowanie najbardziej tajemnicza stolica świata, którą zamieszkuje na dzień dzisiejszy ok. 1 mln mieszkańców. Liczba ludności jest zaskakująca, zwłaszcza że powierzchnia Naypyidaw jest kilka razy większa od Nowego Jorku. Odwiedzający stolicę Birmy mówią, iż naprawdę ciężko jest znaleźć tam kogokolwiek na drodze. Często bywa, że ulice miasta są zupełnie puste.

Naypyidaw w Birmie, czyli miasta zaprojektowane od zera krok po kroku, czyli miasto wybudowane od zera
Miasta zaprojektowane od zera krok po kroku, czyli stolice na świecie, które zostały zaprojektowane i wzniesione od zera

Naypyidaw powstał ponoć dzięki pewnemu astrologowi, który przepowiedział generałowi Than Shwe, iż Birma będzie następnym celem zachodnich mocarstw. Shwe przyznał wówczas, że Rangun (była stolica Birmy) rzeczywiście znajduje się zbyt bisko morza. Właśnie dlatego zdecydował się ją przenieść. Żadne miejsce na mapie Birmy nie wydawało się dobre, zatem w 2002 roku Than Shwe zarządził zbudowanie nowej stolicy. Co najdziwniejsze ani mieszkańcy Birmy, ani inne państwa o tym nie wiedziały. Naypyidaw zostało oficjalną stolicą Birmy w 2006 roku.

Stolice, które dopiero zostaną wybudowane

Jednym z państw, które w najbliższym czasie zamierzają przenieść swoją stolicę, jest Egipt. Władze Egiptu planują pod koniec 2021 roku przemieścić obecną stolicę (Kair) w zupełnie inne miejsce. A raczej zastąpić Kair zupełnie nową stolicą. Nieoficjalnie, nazwa przyszłej stolicy Egiptu to Wedian. Przewidywane jest w niej miejsce dla ok. 6 mln mieszkańców. Co ciekawe, na chwilę obecną sprzedała się już 1/4 mieszkań na pierwszym zaprojektowanym osiedlu Wedian. Stolica ma być wygodna, bezpieczna i zurbanizowana. Dlaczego prezydent Egiptu (Abd al-Fattah as-Sisi) uznał, że trzeba zbudować nową stolicę? Powód jest dokładnie taki sam, jak w Nigerii. Przeludnienie.

Podobnie zapowiada prezydent Indonezji, Joko Widodo. Obecna stolica Indonezji to Dżakarta. Jednak ona też jest już przeludniona – w stolicy mieszka bowiem ponad 10 mln ludzi. Poza tym, Dżakarta jest jednym z najszybciej tonących stolic na świecie. Właśnie dlatego prezydent chce przenieść stolicę na wyspę Borneo. Stolica ma zostać zbudowana od podstaw. Szacuje się, że taka inwestycja kosztować będzie ok. 32 mld dolarów. Według wstępnych ustaleń, pierwsze prace nad budową stolicy zaczną się jeszcze w tym roku. W nowej stolicy zamieszkać ma ok. 7 mln osób. Czy pandemia koronawirusa nie przeszkodzi wielkim planom Joko Widodo? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Lasociński Dawid: Skarby cywilizacji. Stolice świata, Wydawnictwo Horyzonty, Warszawa 2019
  2. www.national-geographic.pl
ikona podziel się Przekaż dalej